YAZI —

Sizin için bir araya getirdiğimiz ebeveyn veya ebeveyn adaylarının kesinlikle izlemesi gereken, etkileyici ve aynı zamanda öğretici beş belgeseli listeledik.

Önümüz kar, kış, yağmur, çamur. Artık evde zaman geçirmek için yeterli bahanemiz var. Saatlerce film ya da dizi izleme alışkanlıklarımızın yeniden harekete geçtiği bu dönemde bir değişiklik yapabilir ve belgesellere yönelebiliriz.  Altta sizin için bir araya getirdiğimiz ebeveyn veya ebeveyn adaylarının kesinlikle izlemesi gereken, etkileyici ve aynı zamanda öğretici beş belgeseli listeledik. Tabii bu belgeselleri izlemek için anne-baba olmanız şart değil; hepsi izleyiciye insanlık, doğum ve gelişim adına çok şey öğreten yapımlar. O halde koltuklara kurulup sıcak bir çay -ya da tamam; nasıl olsa kış geldi çikolata da olabilir- eşliğinde ekrana kilitlenebilirsiniz. 

1. BABIES

Babies belgeseli tek kelimeyle muhteşem. Dünyanın dört farklı ülkesinde (Moğolistan, Japonya, Namibya ve Amerika) doğan dört farklı bebeğin ilk yıllarını anlatıyor. Neredeyse hiç diyalog yok. Bebeklerin ve annelerin evrensel dili yetiyor da artıyor. Filmde bebek ve anne olma kavramlarının farklı kültürlerde hem ne kadar aynı hem de ne kadar farklı olduğunu görüyorsunuz. Her ailenin kendinden bir parça bulabileceği dört ayrı yaşam biçimi. Çekimler ve müzikler ise bonusu.    

 

2. THE BEGINNING OF LIFE

Geç kalmadan, çocuklar büyümeden mutlaka izlenmesi gereken bu belgesel UNICEF desteğiyle çekilmiş. Gisele Bündchen gibi ünlü annelerin, pek çok doktor ve araştırmacının röportajlarına yer veren hayatın ilk yıllarına ışık tutan mükemmel bir yapım. Evet, insanlar belirli genetik kodlarla doğarlar. Peki bizi biz yapan nedir? Çevresel faktörler çocuk gelişimini nasıl etkiler? Bu ve daha sayısız sorunun cevabını gözleriniz dolarak alacağınız The Beginning of Life’ı vakit kaybetmeden izleyin. Ayrıca belgesel, bir çocuğun hayatındaki ilk üç seneye yatırım yapmanın toplumsal etkilerinden de bahsediyor. Filmde karşılaşacağınız ilginç ve bir o kadar da çarpıcı bir mesaj: “İlk yıllarda verilen sevgi ve ilgi, ülkelerin ekonomik ve sosyal düzeylerinin çok büyük bir parçası".    

 

 3. THE MASK YOU LIVE IN

 Kız çocuğu yetiştirmedeki zorluklardan, çevredeki tehlikelerden bahseder dururuz. Peki ya erkek çocukları? Bu belgesel, günümüzde onların nasıl bir baskı altında olduklarını, yanlış yönlendirmeler ve dar görüşlü düşüncelerle her gün uçurumun kenarına nasıl sürüklendiğini gözler önüne seriyor. The Mask You Live In, ‘Fark etmeden onlara yanlış mesajlar aktarıyor muyuz?’ sorusunu Amerikan kültüründen yola çıkan bir yapımla ele alıyor. Erkek çocukların kültürel baskılarla tamamen sapkın bir ‘erkek olma' kavramını ve hayatta kalma mücadelelerini mutlaka izlemeli, toplumsal olarak bu yanlışların doğurduğu sonuçları görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

4. MISS REPRESENTATION

The Mask You Live In belgeselinin kız versiyonu. Kız çocuklarının Disney prensesleri, seks odaklı medya ve erkek odaklı toplum baskılarıyla sağlıklı, güçlü birer kadın olarak gelişmelerini konu ediyor. Dünyanın en güçlü kadınları bile medya tarafından birer birer saldırıya uğrarken, kız çocukları 'kadın olma' kavramını nasıl doğru öğrenebilir ve bu toplumda ayakta kalıp başarılı olmanın yolunu nasıl bulabilir? Cevabı Miss Representation’da.    

 

5. IN THE WOMB (LIFE BEFORE BIRTH)

Daha çok bebek bekleyen ailelerin ilgisini çekecek bir belgesel. Hamileliğe, doğuma ve anne-çocuk arasındaki mucizevi bağa tekrar tekrar hayran kalacaksınız.