Ürün sepete eklendi

Duyguları Tanımakla İlgili Çocuk Kitapları

YAZI —   |   ILLUSTRASYON — CORINNA LUYKEN

Duyguları özellikle de kaygı, korku, öfke, üzüntü ve benzerlerini anlamak ve onlarla başa çıkmak hepimiz için zorlayıcı olabiliyor. Çocuklar için bu tür duygularla yüzleşmek daha da zor… Onlara duygusal farkındalık kazandırmak ise anne babaların elinde. Duyguları anlama, onları ifade etme ve onlarla başa çıkma konusunda çocuklara yol ve ebeveynlere yol gösteren kitapları bir araya getirdik.

 

Alex ve Korkunç Şeyler / Alex and the Scary Things, Melissa Moses - Alison MacEachern

4+ yaş

Korkunç şeyler yaşayan timsah Alex, yaşadıklarının onu nasıl etkilediğini ve duygularıyla nasıl başa çıktığını anlatıyor. Alex, korktuğu şeyleri hatırladığında Uzaylı, kızdığında Yok Edici, üzgün olduğunda Yağmur Çocuk, zorda kaldığında ise Karmakarışık oluyor. Kitap çocuklara nefes alma teknikleri, sayma oyunu, resim yapma ve güvenli yer gibi zor duygularla başa çıkma yöntemleri de öğretiyor.

 

Ali Yılmaz Duygularla Tanışıyor / Ira Crumb Feels the Feelings, Naseem Hrab - Josh Holinaty

5+ yaş

Kimse Ali’yle saklambaç oynamak istemeyince Ali’ye garip bir şeyler oluyor. Midesi ağrıyor, çenesi titriyor, gözlerinden yaşlar boşalıyor… Ali tüm bu zor duygularla ne yapacak, nasıl başa çıkacak?

 

Boşluk / Vacio, Anna Llenas

3+ yaş

Julia, sıradan bir kasabada ailesiyle yaşayan bir kız çocuğu. Ama Julia’nın içinde nedenini anlamadığı bir boşluk var. Julia, hiç hoşuna gitmeyen bu boşluğu doldurmak için çeşitli yollar deniyor. Acaba başarılı olabilecek mi? Anna Llenas’ın yazıp çizdiği Boşluk; iyileşebilme, zorlukların üstesinden gelebilme gücünü hatırlatan ve bu yönüyle hem çocuklara hem de yetişkinlere iyi gelen bir hikaye.

 

Bugün Nasıl Hissediyorsun? / How Are You Feeling Today?, Molly Potter

4+ yaş

Bugün Nasıl Hissediyorsun? çocuklara, çeşitli önemli duygularla başa çıkmalarına yardımcı olmak için çeşitli basit ve eğlenceli fikirler sunuyor. Çocuklar kendileriyle ilgili bir duyguyu seçerek bu duyguyla başa çıkmak için çocuk dostu stratejileri inceleyebiliyor. Kitapta bir de ebeveyn rehberi yer alıyor. Okuma yazma bilmeyen çocuğunuza rehberlik ederek duygularını tanımasına ve onlarla başa çıkma yöntemlerini öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Dina - Duygularıyla Baş Başa, Hale Özdemir

3+ yaş

Dina, kedisi Biber ile birlikte güneşin hiç batmadığı, sadece mutlu insanların yaşadığı Ayçiçek Kasabası'ndaki evinden mevsimleri, insanları ve duyguları tanımak için yola çıkıyor. Uzman Psikolog Deniz Ağar tarafından incelenen, onaylanan kitap duygularımıza, kalbimize ve hayallerimize kulak vermemizin önemini anlatıyor.

 

Duygular / Feelings, Libby Walden - Richard Jones

3+ yaş

Duygular, gözle görülmeseler de güçlü ve gerçektir. Çocuklar bu kitabın her bir sayfasında farklı bir duygunun kapısını aralıyor. Ayrıca kitap, herkesin farklı olduğunu ve kendimizi başkalarının yerine koyarak nasıl hissettiklerini anlamanın önemini anlatıyor.

 

Duygular Mutfağı / Shy Spaghetti and Excited Eggs: A Kid's Menu of Feelings , Marc Nemiroff - Jane Annunziata

4+ yaş

Duygular Mutfağı, yemeklerden ilham alan metaforlar üzerinden farklı duyguları, bu duyguların önemini ve duyguları anlayıp onlarla başa çıkmanın yollarını anlatıyor. Kitabın sonunda yer alan ebeveyn ve eğitimciler için not kısmı, yetişkinlere zor duygular karşısında çocuklara nasıl yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

 

Duygularım - Oynuyorum ve Kendimi Tanıyorum, Isabelle Filliozat - Virginie Limousin

5+ yaş

Pozitif ebeveynlik yönteminin öncüsü olan, Fransız psikoterapist Isabelle Filliozat ile psikoterapist ve çocuk terapisti Virginie Limousin tarafından kaleme alınan Duygularım - Oynuyorum ve Kendimi Tanıyorum, duyguları anlama ve aktarma becerisini destekliyor. 100'den fazla etkinlik sunan kitap, ebeveyn kitapçığıyla anne babalara da yol gösteriyor.

 

Duygularımız / Les Emotions, Emilie Gillet - Claire Wortemann

3+ yaş

Duygularımız, çocuklara duygularını tanımaları ve anlamaları konusunda yardımcı olmaya yönelik bir kitap. Bunu yaparken de eğlenceli bir dil kullanarak çocukların dünyasına başarıyla hitap ediyor.

 

Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk / Visiting Feelings, Lauren Rubenstein - Shelly Hehenberger

4+ yaş

Şiirsel dili ve etkileyici çizimleriyle dikkat çeken kitabın amacı, çocuklara duyguları bir misafir gibi karşılamayı, tanımayı ve neden geldiklerini anlamayı öğretmek. Duyguların sadece isimlerini söylemek yerine onları keşfetmek, hissetmek hatta onlarla arkadaş olmak konusunda çocukları cesaretlendiriyor. Ödüllü kitabın ebeveynlere ve eğitimcilere not bölümünde, duyguların farkına varmak ve anda kalabilmekle ilgili pratik aktivite önerileri de yer alıyor.

  

Kalbim / My Heart, Corinna Luyken

4+ yaş

Hatalar Kitabı’nın yazarı Corinna Luyken bu kitapta çocuklara kalplerini sevmenin, karmaşık da olsalar duygularının farkına vararak onları kabullenmenin, nezaket ve empati ile yaşamanın önemini anlatıyor. New York Times çok satanlar listesinde yer alan kitabın şiirsel anlatımına büyüleyici çizimler eşlik ediyor.

  

Mutsuz Olmak İstemeyen Çocuk, Rob Goldblatt

4+ yaş

Mutsuz olmayı hiç istemeyen ve onu mutsuz eden her şeyden kaçmaya çalışan bir çocuk, sonunda tüm duyguları kabullenmenin önemini anlıyor. Eğlenceli ve eğitici dille kaleme alınan kitapta, Psikolojik Danışman Petek Halman'ın hazırladığı Duygular Yolu isimli bir oyun yer alıyor.

 

Ponpon'un Duyguları, Nanna Nebhöver - Annette Swoboda

3+ yaş

Sürüdeki arkadaşlarından farklı olan koyuncuğun rengi, duyguları değiştikçe değişiyor. Neşeli olduğunda pembe, üzgün olduğunda gri görünüyor. Koyuncuk, bir gün kendisi gibi değişik duygulara sahip arkadaşlar bulabilmek için yola çıkıyor.

 

Renk Canavarı, Anna Llenas

3+ yaş

Sevimli bir canavar, bir çocuktan yardım alarak renkler aracılığıyla duygularını anlamlandırmayı ve ifade etmeyi öğreniyor. Anna Llenas’ın imzasını taşıyan kitap, çocukları anlaması, aktarması ve üzerine konuşması güç duygular üzerine düşünmeye çağırıyor. 

 

Üzüntü Kapını Çaldığında, Eva Eland

3+ yaş 

Adı üstünde üzüntü duygusu üstüne odaklanan kitapta, bu duyguyu aşmaya çalışmak ya da kötülemek yerine üzüntüyü kabullenmenin altı çiziliyor. Hatta bunu yapabilmek ve duyguyu benliğimizden ayrı bir yere konumlandırabilmek adına kitapta üzüntüye bir şekli ve yüz bile veriliyor. Üzüntü Kapımı Çaldığında, özellikle küçük yaşta olan çocukların üzüntü kavramını anlamalarına yardımcı olacak bir kitap.