YAZI —

Avrupa'dan Amerika'ya, dünya üzerinde çocukların sonsuz hayal güçlerine ve yaratıcılıklarına yakışır nitelikte pek çok çocuk parkı var. Şimdilik seyahat etmek bir nevi hayal olsa da her şey normale döndüğünde bu güzel parkları seyahatlerinizde görülecek yerler listeniz ekleyebilirsiniz. İşte, dünyanın en güzel, en sıra dışı çocuk parklarından bazıları...

 

The Blue Whale, Göteborg, İsveç

 

Fotoğraf: siu-tung.tumblr.com

Göteborg’daki Plikta Park’ın içinde yer alan ve çocuklar için sıra dışı oyun alanları yaratan Monstrum isimli tasarım stüdyosu tarafından hayata geçirilen The Blue Whale, 15 metre uzunluğunda dev bir balina maketi. Çocuklar balinanın ağzından girerek midesine dek yürüyebiliyor, kuyruğuna tırmanıp üzerindeki kaydıraktan kayabiliyor.

 

Tiong Bahru Park Adventure Playground, Singapur 

Fotoğraf: travelandleisure.com

Raydan çıkmış bir lokomotif görünümündeki bu oyun alanı, trenlere meraklı çocuklar için adeta bir rüya gibi. Çocuklar lokomotifin içindeki labirentte keşfe çıktıktan sonra oyun alanı içerisindeki kaydıraklardan kayabilir, nostalji atlıkarıncaya binebilir.

 

Diana’s Memorial Playground, Londra, İngiltere

Fotoğraf: www.royalparks.org.uk

Londra’nın sayısız güzel çocuk parkından en etkileyicisi, Kensington Gardens içerisinde yer alan Diana’s Memorial Playground. Adından da anlaşılabileceği gibi bu park, milyonların sevgilisi Lady Diana’nın anısına yapılmış. Peter Pan temalı parkın en dikkat çeken oyuncağı, ahşap korsan gemisi. Ayrıca denizkızı şeklindeki çeşmeler, kaleler, çadırlar çocukları hayal gücü odaklı oyunlara teşvik ediyor. Parkta, anne babalar için de bolca oturma alanı ve bir kafe bulunuyor.

 

Hakone Woods of Net, Hakone, Japonya

Fotoğraf: www.hakone-oam.or.jp

Toshiko Horiuchi MacAdam’ın el işi kroşelerle süslediği oyun alanı, Tokyo'nun güneyinde bulunan Hakone Açık Hava Müzesi'nin bahçesinde yer alıyor. Canlı renkleriyle çocukların zengin hayal güçlerine hitap eden parkta 12 yaş altı çocuklar, kroşeler üzerine diledikleri gibi tırmanabiliyor, sallanabiliyor, zıplayabiliyor.

 

Imagination Playground, New York, ABD

Fotoğraf: travelandleisure.com

Ünlü mimar David Rockwell tarafından tasarlanan Imagination Playground, adından da anlaşılacağı üzere çocukların zengin hayal dünyalarını beslemek üzere hayata geçirilmiş. Burling Slip’teki parkta yer alan farklı formlardaki dev köpük yapı blokları, çocukları kendi oyun alanlarını tasarlamaya teşvik ediyor. Parkta ayrıca kum ve su havuzu, salıncaklar, kaydıraklar, tırmanma üniteleri bulunuyor.

 

MonstroCity, Missouri, ABD

Fotoğraf: roadtrippers.com

Devasa büyüklükte interaktif bir heykel olan MonstroCity, St. Louis’deki City Museum’da yer alıyor. Çocuklar kadar yetişkinlere de hitap eden beş katlı oyun alanının ziyaretçileri metal kaydıraklar, gizli geçitler, tırmanma üniteleri, tüneller arasında keşfe çıkarak dev top havuzuna ulaşabiliyor. 

 

Blaxland Riverside Park, Sidney, Avustralya 

Fotoğraf: tripadvisor.com

Sidney’in en büyük oyun alanı olan Blaxland Riverside Park, Parramatta Nehri kıyısında üç hektarlık alana yayılıyor. Her yaş grubundan çocuğa hitap eden parkta, mega salıncaklardan tünel kaydıraklara, çok katlı bir ağaç evden dönen disklere pek çok oyuncak yer alıyor. Parkta yetişkinler için de çok sayıda eğlenceli aktivite var; yürüyüş parkurunda tur atabilir, bisiklet kiralayabilir, nehir kenarındaki kafede oturabilirsiniz.

 

Parc de Bellevile, Paris, Fransa

Fotoğraf: divisare.com

Eyfel Kulesi manzaralı Parc de Bellevile içerisinde yer alan oyun alanı BASE mimarlık ofisi tarafından tasarlandı. Yemyeşil bir alanın ortasında yer alan ahşap strüktür, soyut bir tasarıma sahip olduğu için çocukların hayal gücüne göre bir kale de olabiliyor, bir korsan gemisi de… Bolca tırmanış içeren oyun alanı, farklı yaşlardan çocukların bir arada oynayabileceği bir yapıda.

 

The Spider and the Wooden Huts, Kopenhag, Danimarka

Fotoğraf: monstrum.dk

Monstrum tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan eşsiz güzellikteki oyun alanı, iki ahşap kulübe ve onları birbirine bağlayan devasa bir örümcek heykelinden oluşuyor. Çocuklar tırmanma ünitelerini kullanarak ağaç evlere ulaşabiliyor, ardından örümceğin bacaklarından aşağıya kayabiliyor.

 

Parque Gulliver, Valencia, İspanya 

Fotoğraf: checkedintolife.com

Jonathan Swift’in klasik eseri Güliver’in Gezileri’nden ilham alan parkın tam ortasında yerde yatan devasa bir Güliver heykeli bulunuyor. Güliver’in el ve ayak parmaklarından yukarı tırmanarak saçlarından tekrar aşağı kayabilen çocuklar, parkta oynarken kendilerini Liliput’ta yaşayan cüceler gibi hissedebilir.

 

Nishi Rakugo Park, Tokyo, Japonya

Fotoğraf: babble.com

Tokyo’nun Ota City bölgesinde yer alan ve 3000’i aşkın kullanılmış araba lastiğiyle inşa edilen Nishi Rakugo Park, bir geri dönüşüm harikası. Lastiklerle yapılan Godzilla heykelleri, salıncaklar, kaydıraklar çocukları saatler süren eğlenceye davet ediyor. 

 

The River Giants, Gathering Place, Tulsa, ABD

Fotoğraf: scandinaviantraveler.com

Monstrum tasarım stüdyosunun sanatsal oyun parkı tasarımları sadece İskandinav ülkeleri ile sınırlı değil. Oklahama’nın Tulsa şehrindeki Gathering Place içinde yer alan bu park, hemen yanı başındaki nehrin vahşi doğasına atıfta bulunuyor. Her yaştan çocuğun bir arada oynayabileceği, özel gereksinimlere sahip çocukların da faydalanabileceği bir park…

 

Water Playground, Tychy, Polonya

Fotoğraf: contemporist.com

Çocukların suyla oynamayı ne kadar çok sevdikleri malum. Polonya’da Gostynia Nehri kenarındaki bu park, saatler boyu sürecek eğlenceyi garanti ediyor. Parkın tasarımı kendisini çevreleyen yemyeşil doğayla ve nehirle müthiş bir uyum içerisinde. 8 şeklindeki oyun alanının içinde LED aydınlatmalı çeşmeler, dev vanalar ve minik havuzlar var.

 

Cosmos Playground, Moskova, Rusya

Fotoğraf: monstrum.dk

Rusya Fuar Merkezi VDNH'nin içerisinde yer alan parkın Monstrum imzasını taşıdığını tahmin etmek çok da zor değil. Rusların uzay seyahatleriyle ilgili köklü geçmişine saygı duruşunda bulunan bir müzenin yanı başında yer alan park, astronomiye meraklı çocuklar için adeta bir hayal diyarı. Gerçek bir uzay aracının da bulunduğu parktaki ahşap Rus uzay aracı maketleri, çocukların hayal güçlerini harekete geçiriyor. Uzaya giden ilk köpek olan Leica da unutulmamış...