Ürün sepete eklendi

Doğum Sonrası Bakım Kiti: Her Yeni Annenin Elinin Altında Olması Gerekenler

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Haley Bergsgaard

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen mutluluk, heyecan ve endişe hisleri birbirine karışmıştı. Tüm o aylar boyunca, bebeğinizi kucağınıza alacağınız anın hayali hamileliğin en zorlu dönemlerini dahi atlatmanızı sağladı. Ve nihayet büyük gün yaklaştı. Şu sıralar büyük ihtimalle doğum çantanızda olması gerekenlere ve evinizin bebek için hazır olup olmadığına odaklanmış durumdasınız. Ancak sizin doğum sonrası ihtiyaçlarınız da en az bunlar kadar önemli.

Kendinize bir bakım seti hazırlayarak, bebeğinizi eve getirdikten sonraki ilk haftalarda daha kolay bir fiziksel ve duygusal iyileşme, "yeni normale" alışma ve ailenin yeni üyesiyle bağ kurma süreci geçirebilirsiniz. Yeni doğum yapmış annelerin hayatını kolaylaştıracak bu bakım kitinde olması gerekenleri sizin için derledik.

 

ÖZEL BÖLGEYE ÖZEL İLGİ

 

Doğum Sonrası Pedi

Doğumdan sonra rahminiz yeniden küçülmeye başlarken, kanamanın yoğun olacağı bu dönem için esktra emici, büyük boy ve konforlu lohusa pedleri ideal. Bildiğimiz hijyenik pedlerin maksi gece boyları ise özellikle ince pedlerle rahat edenler için doğum sonrası pedlerine iyi bir alternatif.

 

Rahat İç Çamaşırı

İster vajinal, ister sezaryen doğum yapmış olun, hayli yoğun geçecek ilk haftalarda iç çamaşırınız maksimum konfor sunmalı. Pamuklu, esnek, pedi rahatça kavrayacak genişlikte, sezaryen çizgisini kesmeyecek ve karnı örtecek yükseklikte olan slip külotları tercih edin.

 

Tek Kullanımlık Emici Külot

Eğer sık sık ped ve iç çamaşırı değiştirmek istemiyorsanız, maksimum emicilik ve tam koruma sağlayan tek kullanımlık külotları tercih edin. Sezaryen doğum yaptıysanız, yüksek belli olmaları ekstra avantaj sağlayacaktır.

 

Bitkisel Destek

Özellikle vajinal doğum yaptıysanız, bir süre genital bölgede iritasyon, şişlik ve ağrı gibi sıkıntılarınız olabilir. Bunun için rahatlatıcı bir destek olarak doğal temel yağlar içeren perinetal sprey ya da merhemlere başvurabilirsiniz. Cadı fındığı bitkisinin bu tip ürünlerde sıklıkla kullanılmasının nedeni, içerdiği tanen adlı kimyasalın şişliği indirme ve bakterilerle savaşma konusunda oldukça başarılı olması.

Günde bir kez 15-20 dakika cadı fındığı, lavanta ya da papatya esansiyel yağı eklenmiş ılık suda oturmak da kaslarınızı gevşetip, ağrınızı yatıştırabilir. Elbette bunun için önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

Ortopedik Oturma Minderi

Vajinal doğumdan sonra genital bölgeye baskı yapmamak ve ağrıyı hafifletmek için ortası çukur veya delik olan yuvarlak formlu ortopedik oturma simidine başvurabilirsiniz.

 

Doğum Sonrası Korse

Doğum sonrası dönemde karnı toparlayıp abdominal kasları güçlendirmek, sırt ağrısını hafifletmek ve özellikle sezaryen dikişleri varsa daha rahat hareket etmeyi sağlamak için doğum sonrası korseler vazgeçilmez. Doğumdan kaç gün sonra ve ne kadar süreyle kullanacağınızı doktorunuza danışın.

 

EMZİRME YARDIMCILARI

Emzirme Sütyeni

İlk aylarda iki saatte bir emzireceğinizi veya sütünüzü sağacağınızı düşünürsek, emzirme sütyeni en çok ihtiyaç duyacağınız parçalardan. Göğüslerinize tam oturacak ama göğüs uçlarınızı da rahatsız etmeyecek esneklikte, balensiz, doğal kumaşlı en az bir çift çekmecenizde bulunsun. Açılır kopçalı olanlar yerine kolayca açılabilen kruvaze modelleri de düşünebilirsiniz. Normal sütyen bedeninizden bir beden büyük almayı unutmayın.

 

Emzirme Atleti

Şüphesiz doğum sonrası vücudunuz haftadan haftaya değişecektir. Doğru sütyeni bulamama ya da sütyenle rahat edememe ihtimalinize karşı, açılır kopçalı, dikişsiz ve esnek doğal kumaşlı emzirme atleti de yedekte bulunsun.

 

Göğüs Ucu Kremi

Emzirmenin ilk birkaç haftasında göğüs uçlarınızda çatlaklar ve yaralar oluşabilir. Emzirmeler arasında göğüs uçlarınıza toksik bileşenler içermeyen organik bir rahatlatıcı ve koruyucu krem sürerseniz, bebeğiniz emmeden önce temizlemenize gerek kalmaz. Alternatif olarak organik zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

 

Göğüs Kalkanı

Göğüs ucunu kalkan gibi sararak hem hassas ve çatlamış göğüs uçlarını koruyan, hem de bebeğin anne cildine temas etmeden rahat emmesini sağlayan göğüs ucu koruyucular, emzirmenin ilk birkaç haftasında kurtarıcınız olabilir.

 

Gümüş Kapak

Emzirme öncesinde veya sonrasında başka bir krem, kalkan kullanmanıza gerek bırakmayan pratik bir üründür. Emzirme aralarında takılabilir ve uzun süre kullanıma uygundur.

Tek Kullanımlık Göğüs Pedi

Emzirmediğiniz ya da sütünüzü sağmadığınız zamanlarda göğüslerinizden sızan sütü emerek kıyafetinize geçmesini engelleyen tek kullanımlık emzirme pedlerine bakım kitinizde yer açın. Sütyene yapışarak kuruluk ve rahatlık sunan pedleri sık sık değiştirmeyi unutmayın.

 

Jelli Göğüs Pedi

Emzirmenin ilk günlerinde yaşayabileceğiniz çatlama, tıkanma, ağrı gibi sorunlar için yeniden kullanılabilen jel içerikli pedler önlem olarak bakım kitinizde bulunsun. Meme uçlarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan bu pedler, mastiti hafifletmek ve süt akışını artırmak için sıcak, şişkinlik ve ağrıyı hafifletmek için soğuk olarak uygulanıyor. Kaynamış suda ya da buzdolabında bekletmeniz yeterli.

 

Göğüs Pompası

Sütünüzü artırmak, fazla sütü sağmak ya da işe başlayınca kullanmak için bir göğüs pompasına ihtiyacınız olacak. Pek çok model arasından size en uygununu seçebilirsiniz fakat elektrikli ve birden fazla sağma seçeneği olanları tercih etmenizde fayda var.

 

Vitamin Desteği

Birçok uzman, yeni annelerin doğumdan sonra da prenatal, yani doğum öncesi vitamini almaya devam etmesini tavsiye ediyor. Emziren annelere özel vitaminler de bulmak mümkün. Doktorunuza danışarak doğum sonrası için stok yapabilirsiniz.

Bitkisel Destek

Emziren annelere özel doğal bitki çayı karışımları, emzirme sürecinde artan sıvı ihtiyacınızı karşılamaya ve sütü artırmaya destek olacaktır.

 

 

Anne Sütü Toplayıcı

Göğüs pompalarının aksine güç uygulanmadan, pasif olarak çalışan bu aletin hedefi değerli anne sütünün israfını önlemek. Bir göğsünüzle bebeğinizi emzirirken, diğer göğsünüze anne sütü toplayıcıyı oturttuğunuzda, doğal vakum işlevi görerek sütünüzü topluyor.

 

Emzirme Yastığı

Hem annenin hem de bebeğin emzirme sırasındaki rahatlığı için temel ihtiyaçlardan biri. Fazla sert olmayan ergonomik bir yastık ilk aylar boyunca en büyük yardımcılarınızdan olacak.

 

Su Şişesi

Anne sütünün yüzde 90'ı sudan oluşur, bu nedenle hem kendi sağlığınız hem de süt üretimi için emzirirken bol bol su içmeniz çok önemli. Zaten doğum yaptıktan sonra sık sık susadığınızı fark edeceksiniz. Bu nedenle her zaman elinizin altında büyük boy, kapaklı bir su şişesi olduğundan emin olun.