Ürün sepete eklendi

Diş Çıkarma Dönemi Yardımcıları

YAZI —

Doğum yaptınız ve artık hayatınızın ikinci bölümüne adım attınız. İlk üç ay gaz, uyku, bebeğinizle olan yeni yaşantınıza adapte olma süreci derken ek gıda dönemi geldi. Siz daha ne olduğunu anlamadan ve “BLW mi, klasik yöntem mi?” diye araştırırken ve uykuları nispeten düzene sokmuşken birileri kum saatini tersine çevirdi değil mi? Dişler gelmeye başladı!

Bu yazıda sizlerle bebeğinizin diş çıkarma dönemini kolaylaştırmak için faydalanabileceğiniz önerilerden bahsetmek istedik. Hepsi evinizde olan ya da kolaylıkla edinebileceğiniz, herhangi bir risk taşımayan ürünler olduğu eğer içlerinde denemedikleriniz varsa bu dönemlerde onlara da gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz.

Temiz ellerle masaj

Bebeğiniz dişleri kaşınırken muhtemelen eline geçirdiği her şeyi bu amaçla kullanmaya çalışacak. Onu rahatlatmak için temizlenmiş ellerinizde diş etlerine masaj yapabilir, kaşınmasına destek olabilirsiniz.

Diş kaşıma halkaları

Yumuşak dokusu ve boyutu sayesinde rahatlıkla kavrayabileceği diş kaşıma halkalarını bebeğinize ellerini kullanmaya başladığı andan itibaren verebilirsiniz. Bu halkalar, onu hem oyalar hem de kaşınan damaklarına masaj yapar.

Donmuş taze soğan

Taze soğanın bebeklerde diş ağrısını azalttığı senelerdir bilinen bir gerçek. Soğuk yüzeyler de aynı şekilde ağrıyı aldığından buzluğunuzda beklettiğiniz taze soğanı bebeğinizin eline verebilir, kemirerek ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Islak müslin bez

Dolapta beklettiğiniz ıslak müslin bez ile bebeğinizin damaklarına masaj yapabilir ya da o bezi ısırmasına izin vererek diğer soğutulmuş gıdalar gibi ağrısını azaltmasına destek olabilirsiniz.

Donmuş meyveler

Mevsim meyveleri ile hazırladığınız ev yapımı dondurmalar bebeğiniz için hem eğlenceli hem de lezzetli bir diş çıkarma dönemi yardımcısı olacaktır. Bu popsicle’ları dilerseniz anne sütü ile de yapabilirsiniz.

Renkli buz küpleri

Pek çok alışveriş sitesinden ya da büyük marketlerden bulabileceğiniz renkli buz küpleri, boğaza kaçamayacak büyüklükleri ve rengarenk yapılarıyla diş çıkarma dönemi için en pratik yardımcılarınızdan birisi olacak. Bu buz küplerini buzluğunuzda muhafaza etmeniz ve bebeğinizin dişi sebebiyle huzursuz olduğunu fark ettiğiniz anlarda çıkarıp eline vermeniz yeterli.

Sevgi dolu bir sarılma

Bebeğinizi en çok rahatlatacak şey elbette sizin şefkatiniz. Her ne olursa olsun ona tüm kalbinizle sarılıp yanında olduğunuzu ve onu anladığınızı hissettirin. Bu dişten aşıya pek çok olumsuz tecrübede ona en iyi gelen destek olacaktır.