YAZI —

Koşturmacalı hafta içi akşamlarında, enerji ve zamandan tasarruf etmeniz gereken hafta sonlarında, yemeği sorun olmaktan çıkarmak ne iyi olurdu... Aslında biraz planlama, biraz da hazırlıkla bu mümkün. Hafta boyunca elinizin altında olacak yiyecekleri tek bir günde hazırlamak, buzdolabını ve derin dondurucuyu yemeye hazır sağlıklı yiyecekler ile doldurmak hem size müthiş zaman kazandırıyor, hem de eve giren taze sebze meyvelerin daha verimli tüketilmesini sağlıyor.

İşte, haftalık yemek planlamanızı hayat kurtarıcı bir hale getirmek ve elinizin altında sağlıklı besinler bulundurmak için birkaç ipucu.

 

Soğan sarımsak hazırlığı

Akşam yemeği hazırlığı yaparken fazladan soğan ve sarımsak doğrayarak haftanın diğer günleri için bir kısmını saklayabilirsiniz.

Hatta soğan ve kıymayı kavurduktan sonra soğutarak küçük porsiyonlar halinde derin dondurucuda veya buzdolabında saklamak da hayat kurtarıcı! Burada en önemli noktalardan biri, şeffaf konteynerlerde saklama yapmak; böylece haftalık hazırladığınız malzemelere hem kapak açmadan kolayca ulaşabilir, hem de elinizde ne kadar miktar kaldığını kolayca görebilirsiniz.

 

Tüm yeşillikleri tek seferde yıkamak

Her hafta kendinize belirlediğiniz bir gün veya market alışverişinizi yaptığınız gün, tüm yeşillikleri suda bekletip, bol suyla duruladıktan sonra sebze kurutucuda çok iyi kurutun ve hatta doğrayın! Dolapta, hava almayan kaplarda bir hafta tazeliğini koruyan tertemiz yeşillikler sayesinde salata yapmak her akşam en fazla beş dakikanızı alacak. Salata soslarınızı da önceden hazırlayıp hava almayan cam kavanozlarla buzdolabında muhafaza edebileceğinizi hatırlatalım.

fotoğraf: whole fully

 

Tüketmeye hazır çiğ sebzeler

Çiğ tüketmekten hoşlandığınız mevsim sebzelerini marketten aldığınız gün yıkayıp, parmak kalınlığında keserek hava almayan cam bir kapta buzdolabında bulundurmak kesinlikle hayat kurtarıcı! Buzdolabını her açtığınızda karşınıza çıkan yemeye hazır bu rengarenk sebzeler ile haftalık sebze tüketiminizin arttığını fark edeceksiniz. Yemediklerinizi ise haftanın sonunda doğrayıp salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Bizim evin favorileri mevsime göre salatalık, havuç, renkli biberler ve kereviz sapı! 

fotoğraf: little earthling

 

Fırınlanmış / haşlanmış sebzeler

Tatlı patates, balkabağı, brokoli, karnabahar gibi sebzeleri yine market alışverişinden döndüğünüzde, dilediğiniz porsiyonlarda kesin ve marine ederek fırına atın. Bu sebzeleri fırından çıkarıp soğumalarını bekledikten sonra hava almayan saklama kaplarında buzdolabınızda tüketmeye hazır halde saklayabilirsiniz. Yemeklerinizin yanına garnitür, salatalarınızın üzerine ekstra besleyici malzeme olarak hafta boyunca en pratik şekilde sizlere eşlik edecek.

 

Bakliyatları hazırlamak

Nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatları haşladıktan sonra uygun kaplarda buzdolabında saklayıp, hafta boyunca kolayca akşam yemeğine, tahıllı salatalara, piyaza, humusa dönüştürebilirsiniz.

 

Tek seferde fazla porsiyon günlük yemek yapmak 

Biliyorum, hemen hemen hepimiz böyle yapıyoruz ama yine de hatırlatmakta fayda var. Özellikle çorba, zeytinyağlı gibi ertesi gün de rahatça yenecek yemekleri her zaman çift porsiyon pişirmek iki akşam yemeğini, hatta bazen işe yanınızda götüreceğiniz bir öğlen yemeğini daha aradan çıkarmak demek. Hemen ertesi gün yemeyeceğiniz yemekleri ise soğuduktan hemen sonra derin dondurucuya atarak başka bir zaman tüketebilirsiniz.

fotoğraf: parent mag

 

Tavuk / Sebze / İlik suyunu buz kalıplarında dondurmak

Hazırladığınız sebze, tavuk veya ilik sularını buz kalıplarında dondurarak çocukların yemekleri için kullanmak çok pratik oluyor. Makarna pişirdiğiniz zamanlarda haşlama suyuna bir kalıp ilikli kemik suyu atmak da özellikle çocuklu evler için oldukça pratik bir yöntem.

 

Krep, pankek hamurlarını iki seferlik hazırlamak

Pişirmiş olduğunuz krep, pankek hamurlarını aralarına yağlı kağıt veya kağıt havlu sererek uygun kaplarda buzdolabında yaklaşık beş gün boyunca saklamak mümkün. Genellikle bu tip hamur tarifleri dört kişi için verilmiş oluyor ve hazırladığınız hamur çoğunlukla artıyor.  Haftanın başka bir günü bu krepleri ve pankekleri tekrar ısıtmak hem malzeme israfını ortadan kaldıracak, hem de size zaman kazandıracaktır.

 

Ekstra notlar:

Derin dondurucuda sakladığınız her şeyin üzerine etiket yapıştırarak tarih yazmayı ihmal etmeyin. Besinlerin derin dondurucuda ideal saklama sürelerini ise internetten bulabilirsiniz.

Çilek ve yaban mersini gibi meyveler sizin evinizde de çok tüketiliyorsa, daha uzun süre taze kalmaları için alışverişten döner dönmez bu meyveleri (yıkamadan!) altına havlu kağıt serdiğiniz hava almayan cam kaplara koyun. Önceden yıkanınca tazeliğini ve diriliğini kolayca kaybediyorlar, bu yüzden kuru bir şekilde saklamakta fayda var. Saklama kabınızın altına serdiğiniz havlu kağıt ise çok daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacak.

Tüm bu porsiyonlama ve saklama işini şeffaf kaplarda yapmakta fayda var. Tercihiniz cam kaplarsa zaten hem sağlık açısından hem de görüntü  açısından problem yaşayamacaksınız. Ama farklı malzemelerdeki saklama kaplarını mutlaka şeffaf tercih etmeniz, hem buzdolabını açtığınızda içindekileri rahatça görebilmeniz, hem de kapağı açmadan ne kadar malzemeniz kaldığını anlamanız açısından müthiş bir rahatlık.