YAZI —

Ailece evde geçireceğiniz bir akşam için güzel film arayışındaysanız Disney, Pixar ve DreamWorks yapımları arasından seçtiğimiz favorilerimize göz atın. Üstelik her film için anne gözüyle faydalı olabilecek bilgiler ekledik. 

Toy Story / 5+ 

Pixar’ın ilk uzun metrajlı yapımı olan Toy Story, Andy isimli bir çocuğun oyuncaklarının hikayesine odaklanıyor. Başrolde ise kovboy Woddy ve astronot Buzzy Lightyear var. Bol bol kahkahanın ve heyecanın yanı sıra arkadaşlık ve yardımlaşma gibi konularda pek çok faydalı mesaj iletiyor Toy Story.

Dikkat! Filmde çocuklar için korkutucu olabilecek bazı sahneler var. Özellikle Andy’nin yan komşusu Sid’in oyuncaklara kötü davranışları ve oyuncakların kendi aralarındaki kavgaları çocuklar için rahatsız edici olabilir. 

 

Finding Nemo / 5+ 

Bekar babasının üzerine çok düşmesinden bunalan Nemo, ondan uzaklaşıyor ve kendisini maceranın içerisinde buluyor. Yol boyunca yeni arkadaşlarla tanışan ve dalgıçlardan köpekbalıklarına türlü badireler atlatan Nemo, eğlenceyi ve heyecanı bir arada yaşıyor. Sualtının renklerini mükemmel yansıtan filmi defalarca izleyebilirsiniz.

Dikkat! Filmde pozitif rol modeller kadar kötü karakterler ve onların yaşattığı korku dolu sahneler var. Ayrıca filmin en temel karakterlerinden birinin ölümüne tanık olmak çocukları üzebilir. 

 

Wall-E / 5+ 

Uzak geleceği anlatan Wall-E, çocuğunuzun ilk bilimkurgu filmi olmaya aday. Aşırı kirlenme nedeniyle insanlar başka bir gezegene yerleşirken Dünya üzerindeki çöpleri temizleme görevi robot Wall-E’ye verilir. Wall-E’nin yalnızlığı yine bir robot olan Eve’in gelişiyle romantik bir maceraya dönüşür. Tüketim çılgınlığı ve çevreyi koruma üzerine mesajlar içeren Oscar ödüllü bir şaheser Wall-E.

Dikkat! Filmin ilk yarım saati diyalogsuz geçiyor ve Dünya’nın terk edilmiş atmosferi biraz ürkütücü. Senaryo robot kavgaları, patlamalar, kovalamacalar gibi aksiyonu bol sahneler içeriyor. 

 

A Bug’s Life / 5+ 

Karınca Adası’nın çalışkan karıncaları kışa hazırlanma telaşındayken zorba Hopper öncülüğündeki bir çekirge sürüsü onların yiyeceklerinin bir kısmına sürekli el koyar. Bu durum barış yanlısı karıncalar için dayanılamaz hale gelince Karınca Flik, haksızlığa karşı bir isyan başlatır. Faydalı mesajlar taşıyan bol aksiyonlu (ve bol böcekli) bir animasyon.

 

Monsters, Inc. / 5+

Monsters, Inc.’in canavarlarının görevi çocukları korkutarak onların çığlıklarından enerji üretilmesini sağlamak. Aslında kötü niyetli olmayan bu canavarlardan Sullivan bir gün Boo isimli fazlasıyla sevimli kız çocuğunu yanlışlıkla Canavarlar Dünyası’na getiriyor ve olanlar oluyor. 

Dikkat! Filmdeki canavar konsepti hassas çocuklar için başlı başına rahatsız edici olabilir. Diyaloglarda hakaret niteliğinde birkaç sakıncalı sözcük de sarf ediliyor.

 

Aslan Kral / 6+ 

1994’te vizyona girdiğinde epey ses getiren Aslan Kral, çocukların ve yetişkinlerin beraber zevk alarak izleyebilecekleri zamansız bir klasik. Genç Simba’nın evden kaçışını ve geri dönme hikayesini anlatan film, Hans Zimmer’in imzasını taşıyan Oscar ödüllü müzikleriyle de gerçek bir başyapıt olduğunu ispatlıyor.

Dikkat! Aslan Kral’ın mesajı son derece umut dolu olsa da film Simba’nın babasının antiloplar tarafından öldürülmesi, sırtlanların Simba ve arkadaşlarının peşine düşmesi gibi üzücü ve korkutucu sahneler içeriyor.

 

Up / 6+ 

Carl, karısı Ellie’yi kaybettikten sonra onun en büyük hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Güney Amerika’daki Paradise Falls’u görmek için evine uçan balonlar bağlayarak yollara düşen Carl’ın macerasına sekiz yaşındaki afacan Russell da sürpriz şekilde dahil olur. Üzüntüden mutluluğa farklı duyguları bir arada yaşatan Oscar’lı bir şaheser Up.

Dikkat! Yaşlılık, hastalık, ölüm gibi konularda sonsuz sorulara cevap vermeye hazırsanız filmi izleyin. Ayrıca kahramanların köpekler tarafından kovalandığı, uçan evin düşme tehlikesi geçirdiği sahneler çocukların korkularını tetikleyebilir. 

 

Inside Out / 6+ 

Babasının yeni işi nedeniyle tüm düzeni değişen Riley, yeni hayatına alışmaya çalışırken beş duygusu (neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü) zihninde adeta üstünlük mücadelesi veriyor. Neşe, değişime olumlu yaklaşmaya çalışırken diğer duygular farklı reaksiyonlar gösteriyorlar. 2015 yapımı Inside Out, çocukların duyguları keşfetmesine rehber olan çok eğlenceli bir animasyon.

Dikkat! Inside Out’un zekice kurgulanmış senaryosu küçük çocukların zihnini biraz bulandırabilir. Özellikle hüzün duygusunun altının çok çizilmesi kafa karıştırıcı olabilir. Riley’nin annesinin kredi kartını çalması, filmin sonunda bunun çok yanlış olduğu vurgulansa bile kötü davranış modeli oluşturma potansiyeline sahip.

 

Shrek / 6+

Mutlu sonla biten peri masallarının sıra dışı bir örneği Shrek. Canavar Shrek’in yol arkadaşlarıyla maceraları ve güzel prenses Fiona’yla yaşadığı aşk çocukları da çok eğlendiriyor. En İyi Animasyon dalında Oscar ödülünü kazanan filmin devam filmleri de ilk film kadar başarılı.

Dikkat! Filmde popüler kültüre ve cinselliğe göndermeler yapan bazı espriler doğrudan yetişkinlere hitap ediyor. Kavga, kovalamaca sahneleri yer yer rahatsız edici olabilir.

 

The Incredibles / 7+

Süper kahramanlardan oluşan bir ailenin hikayesini ailece izlemek çok keyifli bir deneyim olabilir. Eski bir süper kahraman olan Bob’un 15 yıl aradan sonra karısı ve çocuklarıyla zorlu bir göreve atılmasını anlatan The Incredibles, çocukların adrenalinden yerlerine oturmakta zorlanacakları bir yapım. 

Dikkat! Süper kahraman filmi olmasından dolayı The Incredibles listedeki diğer animasyonlara kıyasla çok daha fazla aksiyon ve şiddet sahnesi içeriyor. Alkol ve sigara kullanımı da var.