YAZI —

1980’li yılların çok kendine has yönleri olduğu su götürmez bir gerçek. Modadan müziğe çok farklı dallarda tarihe izlerini bırakan 1980’lerin filmleri de bir başka. Yetişkinleri çocukluk yıllarına ışınlayan, çocukları ise bambaşka dünyalara taşıyan bu nostaljik filmlerle ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz.   

 

Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark – Kutsal Hazine Avcıları

1981, 11+ 

Steven Spielberg imzalı efsanevi Indiana Jones serisinin ilk filmi ‘Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark’ın hikayesi kısaca şöyle: 1936’da Amerikan hükümeti 10 emirin sırrını çözecek olan ‘Ark of Conetant’ı bulmak üzere arkeolog Indiana Jones’u görevlendirir. Ancak Hitler de Ark’ın peşinde olduğundan Jones, kendisini dünyanın dört bir yanına uzanan bir maceranın içinde bulur.

Dikkat! Heyecan dozu yüksek filmde bol bol yumruklu kılıçlı kavga sahnesi var. Kanlı sahneler çok olmasa da eriyen bir yüz, kadavralar, yılanlar, örümcekler ve Naziler ve Nazi sempatizanları gibi kötü karakterler filmi izleyen çocukları etkileyebilir. 

 

Annie

1982, 8+

Kayıp anne-babasını bulmaktan başka bir şey düşünemeyen Annie, Bayan Hannigan isimli acımasız bir kadının yönettiği yetimhanede yaşar. Bir gün zengin iş adamı Oliver Warbucks, kamuoyundaki imajını iyileştirmek için yetimhaneden bir çocuğu evine almak ister ve bu çocuk Annie olur. Zamanla Annie’ye ısınan Warbucks, anne-babasını arama macerasında ona yardımcı olmaya karar verir.

Dikkat! Tüm aile için bol müzikli, eğlenceli bir film olan ‘Annie’nin bazı sahnelerinde Bayan Hannigan, alkollü ve kontrolü kaybetmiş şekilde görülüyor. Bir sahnede Annie, kötü adamların elinden kaçarken köprüde asılı kalıyor. Ayrıca filmda cinselliğe referansta bulunan bazı ifadelere de rastlanıyor.

 

E.T.: The Extra-Terrestrial 

1982, 8+

 

Dostane bir uzaylı, beraber geldiği diğer uzaylılar onu arkalarında unutunca dünyada mahsur kalır. E.T.’yi bulan ve onunla dost olan Elliott, ailesinin de desteğini alarak bir yandan onu kötü bilim insanlarından korurken diğer yandan kendi gezegenine geri dönmesi için yardımcı olmaya çalışır.

Dikkat! Steven Spielberg imzalı ‘E.T.: The Extra-Terrestrial’ tüm zamanların en iyi aile filmlerinden biri. Dostluk, güven gibi konularda harika mesajlar veren filmin aksiyon içeren bazı sahneleri, küçük çocuklar için rahatsız edici olabilir. Ana karakterlerden birinin ölümünün yanı sıra küfürler de film konusunda dikkat edilmesi gereken konular arasında.

 

A Christmas Story - Bir Yılbaşı Hikayesi

1983, 8+

Noel temalı filmleri seviyorsanız ‘A Christmas Story’yi izlenecek filmler listenize ekleyebilirsiniz. Kısa hikayelerden oluşan eğlenceli sahneleriyle yüzleri gülümseten filmde yetişkin Ralphie Parker, 9 yaşındayken Noel’de başından geçenleri anlatır. 

Dikkat! ‘A Christmas Story’de hem çocuklar hem de yetişkinler sıklıkla küfür mahiyetinde sakıncalı sözcükler kullanabiliyor. Kahraman Ralphie’nin Noel için istediği hediye bir tüfek ve bir süre o tüfekle yatıp kalkıyor. Ayrıca filmde Ralphie’nin zorbalığa uğradığı sahneler de var.

 

The NeverEnding Story - Hiç Bitmeyen Öykü

1984, 8+ 

Bastian, çevresi tarafından problemli olarak tanımlanan bir çocuktur. Bir gün gizemli bir kitabın sayfalarını aralar ve kendisini macera dolu fantastik bir dünyanın içinde bulur.

Dikkat! ‘The NeverEnding Story’ çocuklara kitap sevgisi aşılama potansiyeli yüksek bir film. Filmde özellikle yaşça küçük çocukları korkutabilecek aksiyon sahneleri ve canavarlar gibi tuhaf karakterler var. 

 

Ghostbusters - Hayalet Avcıları

1984, 11+

Unutulmaz müziğiyle hafızalara kazınan ‘Ghostbusters’da paranormal olaylar üzerine gizli çalışmalar yaptıkları için üniversiteden atılan üç profesör hayalet avcılığına soyunur. Eski bir itfaiye binasını mesken tutan ekip, New York’u ele geçirmeye çalışan hayaletlerle mücadeleye başlar.

Dikkat! Filmin posterindeki hayalet gayet sevimli bir tip olsa da filmde gerçekten korkunç bazı hayaletler var. Dünyanın sonunun geleceğine dair konuşmalar, şiddet içerikli sahneler hassas çocukları tedirgin edebilir. Ayrıca filmde küfür ve cinsel referanslı konuşmalar da mevcut.

 

Back to the Future - Geleceğe Dönüş

1985, 10+

Ergen Marty McFly, hafif çatlak arkadaşı bilim insanı Doc Brown’ın yardımıyla yanlışlıkla zamanda yolculuk yapar ve 1950’lere gider. Anne ve babasının gençlik halleriyle tanışan McFly, kendi varlığını garanti almak için onları birbirine aşık etmeye çalışır. Bir yandan da geleceğe dönmenin yollarını arar.

Dikkat! 1980’lerin ikonik filmlerinden ‘Back to the Future’ filmin ana karakteri Marty McFly ile arkadaşlarının tehlikelere atıldığı sahneler içeriyor. Şiddet sahneleri çok sert olmasa da çocukları etkileyebilir. Zorbalık filmin öyküsünde önemli bir tema. Ayrıca birkaç kötü sözcük duymaya da hazırlıklı olun. 

 

The Goonies - Define Avcıları

1985, 10+

Bir sahil kasabasında yaşayan birkaç haşarı çocuk, antik bir define haritası bulur ve efsanevi korsan ‘Tek Gözlü’ Willy’nin kayıp hazinesini bulmak için sıra dışı bir maceraya atılır. ‘The Goonies’ oldukça sürükleyici, hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli bir film.

Dikkat! Korsanlık temalı bir komedi macera filmi olan Goonies’de türünün beraberinde getirdiği bazı sakıncalı içerikler var: bolca kovalamaca ve yüksek dozda gerilim, bir ceset, korkunç iskeletler gibi…

 

The Princess Bride - Prenses Gelin

1987, 13+ 

‘The Princess Bride’ gerçek aşkını bulmak için yollara düşen bir korsanın karşısına çıkan engelleri, düşmanları alt etmek için verdiği mücadeleyi anlatan bir masal. Filmde bu masalı hasta torununa kitap okuyan bir büyükbabadan dinliyoruz.

Dikkat! Peri masalını andıran bir film olsa da ‘The Princess Bride’da aksiyon dolu, şiddet içerikli sahneler var. Kılıç dövüşleri, ölümler, işkence makinesi, dev yılanbalıklarının kahramanlara saldırısı gibi sahneler konusunda dikkatli olmakta fayda var.

 

Beetlejuice - Beterböcek

1988, 13+

Yeni evli Barbara ve Adam bir trafik kazasında hayatlarını kaybetseler de genç çiftin hayaletleri evlerinde yaşamaya devam eder. Ölümlerinin ardından eve yeni bir aile yerleşir. Barbara ve Adam, bu tuhaf aileyi korkutup kaçırmaya kararlıdır, ancak yeterince korkunç olmadıkları için Beterböcek’ten yardım isterler.

Dikkat! Tim Burton’ın kendine özgü karanlık ve tuhaf üslubunu bu filmde rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca hikaye örgüsünde çocuklar için rahatsız edici olması muhtemel birkaç olay var. Filmin ana karakterlerinden olan genç çiftin bir kazada hayatlarını kaybetmesi ve aslında ölü olduklarını sonradan fark etmesi ya da bir gencin intihara teşebbüs etmesi gibi… Küfür, cinsel referanslar, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar da mevcut.