YAZI —   |   FOTOĞRAF — TIDBITS

Evde geçen günlerde bahar temizliği yapmak için bolca zamanınız var. Bu kapsamlı temizliğe çocukları da dahil ederek hem birlikte eğlenceli vakit geçirebilir hem de onlara sorumluluk bilinci aşılayabilirsiniz.

Çocukları ev işlerine dahil etmek zamanın verimli geçmesini sağlamanın yanı sıra pek çok farklı fayda sunuyor.

İşte, o faydalardan birkaçı:

Çocukları küçük yaştan itibaren ev işlerine dahil etmek, en başta onlara sorumluluk duygusu kazandırıyor. Bu işlerin hayatın bir parçasını öğrenme ve iş bölümünün önemini kavrama gibi faydaları da cabası.

Basit bir ev işi dahi olsa sizin ona verdiğiniz bir görevi tamamlamak ve teşekkürünüzü duymak çocuğunuzun öz güveninin gelişimine katkıda bulunuyor. Burada her zaman olduğu gibi sonuca değil, çabaya vurgu yapmakta fayda var.

Verdiğiniz görevlere göre değişmekle birlikte ev işleriyle uğraşmak çocukların ince motor becerilerinin gelişimine destek oluyor.

2002 yılında University of Minnesota tarafından yapılan bir çalışma, erken yaşta kazanılan temizlik alışkanlıklarının akademik ve profesyonel başarıyı artırdığını ortaya koydu. Küçük yaşta evle ilgili sorumluluk almaya başlayan bireylerin kendi kendine yetebilme konusunda da daha yetkin olduğu görüldü.

Peki, bahar temizliğini çocuklarla birlikte başarıyla tamamlayabilmek için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

Önerilerimiz aşağıda…

 

Verdiğiniz Görevler Anlaşılır ve Kolay Yapılabilir Olsun

Çocuğunuza odasını toplamasını söylemek yerine yapılması gerekenleri parçaya bölerek tek seferde kolayca yapılabilecek görevler verin ve onu mutlaka neyi nasıl yapabileceği konusunda yönlendirin. Çocukların dikkat aralıkları düşünüldüğünde bu görevlerin kısa süreli olması da önemli. Başlangıç için iş bölümünde beşer dakikalık görevlere yer açabilirsiniz.

 

Pozitif Olana Odaklanın

Bahar temizliğine çocukları dahil ederken arada bir iş yapmaktan canlarının sıkılabileceğini, dikkatlerinin kolaylıkla dağılabileceğini ve görevleri yarıda bırakmak isteyeceklerini hesaba katın. Durum ne olursa olsun, siz pozitif olana odaklanın. Bir işi yapmakta zorlandığını fark ettiğinizde ya da yapmak istemediğinde o işi elinden alıp kendiniz yapmayın, bunun yerine birlikte yapma konusunda yardım teklif edin. Çocuğunuzun yaptığı bir işi arkasından onun göreceği şekilde düzeltmeyin, örneğin yatağını düzgün toplayamadıysa bozup tekrar toplamayın.

 

Çocuklara Yaşlarına Uygun Görevler Verin

Temizliği zevkli hale getirmek için çocuklara yaşlarına uygun görevler verebilirsiniz. Verdiğiniz görevleri biraz da oyunlaştırarak eğlenmelerini ve yardım için daha hevesli olmalarını sağlayabilirsiniz. Her çocuğun farklı olduğunu unutmadan, çocuğunuzu yaşına uygun görevlerle ev işlerine yönlendirmeniz mümkün:

  • 1,5-2 yaş üstü çocukların oyuncaklarını toplamaya teşvik edebilirsiniz. Oyuncak sepetini odanın ortasına yerleştirip oyuncakları içine isabet ettirmesini isteyerek bu işi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
  • 2-3 yaşındaki çocuklar, kitaplarını raflara dizebilir. Kirli çamaşırları sepete atabilir.
  • 3-5 yaş arası çocuklar oyuncaklarını kategorilerine göre uygun kutulara, sepetlere yerleştirebilir. Temiz çorapları eşleştirebilir. Anne baba gözetiminde mop ile yerleri silebilir ya da toz alabilir. Ayrıca evdeki bitkilerin sulanması ve evcil hayvanların mamalarının, sularının tazelenmesi konusunda da onlardan yardım alabilirsiniz.
  • 6-7 yaş arası çocuklar, elektrikli süpürgeyle kendi odalarını süpürebilir ve silebilir. Anne baba yardımıyla çamaşırlarını katlayabilir ve çekmecelerine yerleştirebilir. Bulaşık makinesini boşaltmaya yardım edebilir.
  • 8-11 yaş arası çocuklar kendi odalarının temizliğinden ve düzeninden sorumlu olabilir. Bulaşık yıkayabilir. Anne baba yardımıyla banyoyu temizleyebilir. Çamaşır ve kurutma makinesini kullanmayı öğrenebilir.
  • Daha fazlası için Çocuklara Sorumluluk Bilinci Kazandırmanın Yolları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Her Şeyi Bir Güne Sığdırmaya Çalışmayın

Hazır bol bol vaktiniz varken tüm evin temizliğini bir güne sığdırmak yerine günlere yayın. Böylece günlük aktivite ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Evde yapılacak kapsamlı temizliğe dair günlük hedefler belirleyin. Örneğin bir günü oyuncakları temizlemeye ve organize etmeye, diğer günü mutfak çekmecelerini baştan sona elden geçirmeye ayırabilirsiniz. Her bir hedef için çocuğunuza vereceğiniz görevleri önceden belirleyebilirsiniz. Çocuğunuzun odasıyla ilgili düzenlemelere dair karar vermeniz gerektiğinde onun da fikrini danışmayı ihmal etmeyin.

 

Fazlalıklardan Kurtulun

Tüm evi düzenleme fırsatı bulmuşken artık giyilmeyen kıyafetleri, çocuğunuzun uzun süredir ilgi göstermediği oyuncakları ihtiyacı olanlara ulaştırmak üzere bir kenara ayırın. Bu evdeki her türlü işlevsiz eşyadan kurtulma amacının dışında çocuklar için bir nezaket dersi niteliğinde. Hazır yeri gelmişken ihtiyacı olanlara yardım etmenin, paylaşmanın öneminden ve güzelliğinden de bahsedebilirsiniz.

 

Temizliğe Eğlence Katın

Çocukları ev işlerine dahil ederken bir miktar oyunlaştırma çok işinize yarayabilir. İster müziği açıp dans ederek evi temizleyin, ister kendi temizlik şarkılarınızı uydurup yüksek sesle söyleyin, ister her bir görevi eğlenceli bir oyuna dönüştürün… Çocuğunuz rol oyunlarını seviyorsa tüm temizlik sürecini bir oyun gibi organize edebilirsiniz.