YAZI —

Kişiselleştirilebilen modellerden tek düğmeyle otomobil koltuğuna dönüşenlere, tasarım ve fonksiyonelliği bir araya getiren en iyi beş modüler bebek arabası hangisi? Sizin için araştırdık.

Doğumdan itibaren üç-dört yaşına kadar kullanılabilen modüler bebek arabaları, travel sistem olarak adlandırılıyor. Bu modeller ilk aylarda portbebe, ilerleyen zamanlarda otomobil koltuğu olarak da kullanılıyor. Aynı zamanda kucakta yüzü bize bakacak şekilde ya da puset modunda da taşınabiliyor. Baston pusetlere kıyasla ağır ve hantal olmalarına, çok yer kaplamalarına rağmen uzun yıllar kullanılmaları biz ebeveynler için büyük bir avantaj! Fakat seçenekler sınırsız. İşte bu yüzden piyasadaki travel sistem bebek arabalarını araştırıp işlevsellik ve tasarım açısından en iyilerini seçtik.    

 

Bugaboo Cameleon

Hollanda’nın anne-babalara armağanı Bugaboo, en sevilen modellerinden biri olan Cameleon ile yıllardır bebek arabası dünyasında liste başı. Bu kadar çok aile tarafından tercih edilmesinin sebebi fonksiyonel tasarımı ve dayanıklılığı; yani her türlü yol koşuluna uygun olarak yaratılması. Yağmurda, çamurda, karda ya da sahilde rahatlıkla sürülebiliyor. Piyasaya sunulduğu dönemde ağırlığı ciddi bir dezavantajken zamanla hafifledi; bu da Bugaboo’yu daha cazip hale getirdi.

Ağırlık 9,6 kg

Taşıma kapasitesi 17 kg    

Inglesina Trilogy

Inglesina Trilogy, son zamanların en popüler bebek arabalarından biri. Göze hitap eden tasarımı kadar çift yönlü kullanımda oturma ünitesini çıkarmaya gerek duymadan, tek elle açılıp kapatılabilmesinin de popülaritesinde büyük rolü var. Tekerlek genişliğinin 50 cm olması, İstanbul gibi dar kaldırımlı bir şehir için çok önemli bir avantaj. Amortisörü ve bilye yataklı tekerlekleri sayesinde manevra kabiliyeti de hayli yüksek. Geniş koltuğuyla bebeklerin de konforunu gözeten bir model olarak listemize giriyor.

Ağırlık 9,5 kg

Taşıma kapasitesi 25 kg    

Mima Xari

Hollywood ünlülerinin gözde bebek arabası markası Mima Xari, zarif ve sade bir tasarıma sahip. Ürünün kişiselleştirebilmesi de cabası… Katlanması oldukça kolay. Koza şeklindeki oturma ünitesinin tek bir fermuarın açılmasıyla 15 saniyede portbebeye dönüşmesiyse mucizevi bir özellik. Koltuğu EVA malzemesinden yapıldığı için hem ergonomik hem de hijyenik. Süspansiyon sistemli tekerlekleri sayesinde bebek, engebeli zeminlerde sarsılmıyor. Bu da açık havadaki uyku saatleri için artı hanesine yazılıyor.

Ağırlık (Şasi+Koltuk) 12,4 kg

Taşıma kapasitesi 19 kg    

Stokke Xplory

Norveç menşeli Stokke, yüksekliği ayarlanabilir Xplory modeliyle travel sistem aleminde epey sükse yaptı. 2003’te İskandinav coğrafyasının zorlu hava şartları gözetilerek tasarlanan Stokke Xplory, sizi asla yarı yolda bırakmayacak, sağlam bir bebek arabası. Yüksekliğinin ayarlanabilmesi sayesinde dışarıda, restoranlarda mama sandalyesi olarak da kullanılabiliyor. İskandinav tasarım anlayışı Stokke Xplory’nin tasarımına da yansıyor; son derece yalın ve işlevsel.

Ağırlık (Şasi+Koltuk) 10,5 kg

Taşıma kapasitesi 15 kg

UPPAbaby Vista

UPPAbaby Vista’nın en yenilikçi yanı birden fazla çocuğu taşıyabilmeye olanak vermesi. İster ikiz olsun, ister az yaş aralığında iki çocuk (hatta üç!) olsun, UPPAbaby Vista ile hepsini tek bir arabayla taşıma lüksüne sahipsiniz. İlk aylar için konforlu bir portbebe, ardından ana kucağı ve sonraki dönemde koltuğuyla kullanılıyor. Koltuk öne veya arkaya bakabiliyor. Markanın kendi ana kucağı, oto koltuğu olarak da işlev görüyor. Ayrıca Vista, Maxi-Cosi ve Chicco ana kucaklarıyla da uyumlu. 15 kg kapasiteli alışveriş sepetinin büyüklüğü Vista’nın en önemli avantajlarından biri.

Ağırlık (Şasi+Koltuk) 12 kg

Taşıma kapasitesi 22,5 kg    

Bonus: Doona

Doona tüm travel sistem bebek arabaları içinde hem bebek arabası hem de oto koltuğu olarak kullanılma özelliğiyle öne çıkıyor. Diğer travel sistem modellerin ana kucağının bebek arabasından sökülüp otomobile takılması gerekirken, Doona tek bir düğme yardımıyla tekerlekleriyle birlikte katlanıyor. Bu aynı zamanda otomobilin bagajında ekstra alan anlamına geliyor!    

Ağırlık 7 kg

Taşıma kapasitesi 13 kg