Ürün sepete eklendi

Çocukları Çevrimiçi Dünyada Güvende Tutmanın Yolları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — PINTEREST

Çocuklar, bir süredir çevrimiçi dünyayla her zamankinden daha fazla haşır neşir. Uzaktan eğitim, evde geçen zamana paralel olarak ekran süresinin artışı gibi faktörler, internetsiz bir yaşamı neredeyse imkansız kılıyor. Bir yandan dünyanın dört bir yanındaki müzeleri gezmekten her konuda sonsuz bilgiye ulaşmaya varana dek pek çok fayda sunan internet, öte yandan gizliliğe ve güvenliğe dair sorunları beraberinde getiriyor. Peki, çocuklarımızı çevrimiçi dünyada nasıl güvende tutabiliriz?

 

Onlarla Konuşun, Riskleri Anlatın

Öncelikle çocuğunuzun yaşına uygun olarak ona internetin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, ne tür riskler içerdiğini anlatabilirsiniz. Okuma yazma bilen çocuklara hiçbir koşulda yabancılarla iletişim kurmamaları; isim, soy isim, adres, telefon numarası gibi özel bilgilerini, fotoğraflarını ve videolarını başkalarıyla paylaşmamaları gerektiğini kesin bir dille anlatmak gerekiyor. Sorunlu bir durum olduğunda bunu mutlaka bir yetişkine anlatmaları konusunda da çocukları cesaretlendirmek büyük önem taşıyor.

Çocuklarınızı sizden izinsiz herhangi bir uygulama indirmemeleri, mesaj ya da mail yoluyla gelen linklere tıklamamaları konusunda da uyarmanız çok önemli. Bazı uygulamaların ya da yabancı linklerin zararlı içeriklere sahip olabileceğini veya virüs içerebileceğini onlara anlatarak bu tür durumlarda her zaman ebeveyn desteği almaları gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Çocuklara internet güvenliğini anlatmak ve kendilerini koruma becerileri kazandırmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi bilemiyorsanız Google’ın harika projesi ‘İnternot Olmaya Var mısın?’ işinize yarayabilir. Sayfada başarılı bir dijital ebeveynlik için yapılması gerekenler adım adım anlatılıyor. Tüm kaynakları inceleyerek kendi önlemlerinizi şekillendirebilir, çocuğunuza güvenli internet kullanımına dair temel kuralları aktarabilirsiniz. 

 

Kurallar Belirleyin

Her ailenin dinamiklerinin farklı olduğu gerçeğinden yola çıkarak tıpkı ekran zamanı gibi internet kullanımı konusunda da kendi kurallarınızı belirlemeniz önem taşıyor. Mevcut risklere karşı çözüm; internet kullanımını yasaklamaktan öte kurallar koymak, sınırlar çizmekten geçiyor. Çocuğunuz internete hangi cihazlardan bağlanabilir, günde kaç saat internet kullanabilir, hangi siteleri ziyaret edebilir, hangi oyunları oynayabilir? Bu soruları ve daha fazlasını netleştirip kendi aranızda bir anlaşmaya vararak belirsizlikleri ortadan kaldırmak ilk adım olmalı.

 

Cihaz ve Uygulama Ayarlarını Kontrol Edin

Ayrıca çocuğunuzun internete bağlandığı cihazları da bu kurallara uygun hale getirebilirsiniz. Cihazların kullanımına zaman sınırlaması koymak ve çocuğunuzun belirlenen süre dolduğunda cihazı bırakmasını istemek basit ama etkili bir yöntem. Zaman kısıtlamasına ek olarak çocuğunuzun sıklıkla kullandığı uygulamaların ayarlarına tek tek bakıp güvenlik ve gizlilik konusunda bir açık olmadığından emin olmalısınız. İnternet sağlayıcınızın aile güvenlik paketlerine abone olarak çocuğunuzun internet trafiğini sınırlayabilirsiniz. Bunu yapmanın bir diğer yolu da internet tarayıcıların aile filtrelerinden faydalanmak. Tüm bunlara ek olarak güvenlik açısından antivirüs programlarından ve profesyonel yazılımlardan da faydalanabilirsiniz.

 

Takip Edin, Denetleyin

Gerekli konuşmaları yaptıktan ve önlemleri aldıktan sonra dahi teknoloji kullanımı konusunda çocuğunuzu yakından takip etmeniz ve internet aktivitelerini denetlemeniz gerekiyor. Evde internet kullanımına dair ilk kuralınız, internete bağlı cihazların birlikte ya da en azından sizin yanınızda kullanılmasını istemek olmalı. Çocuğunuz yaşça büyükse ve sosyal medya kullanıyorsa şifreleriniz bilmeniz, hesabının gizli olduğundan emin olmanız, sizin de sosyal medya kullanarak arkadaş listesinde yer almanız ve aktivitelerini yakından takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca arada bir internet güvenliği ile ilgili sohbet açarak deneyimlerini paylaşması için onu teşvik edebilirsiniz.