Ürün sepete eklendi

Çocuklara Cinsiyet Eşitliği Bilinci Kazandıran Çocuk Kitapları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — BABYCCINO KIDS

Çocukların cinsiyet rollerine ilişkin yargıları, yaşamın erken dönemlerinde gelişiyor. Araştırmalar, bebeklerin 10. aydan itibaren oyuncaklar ve aktiviteler için cinsiyete dayalı kategoriler oluşturabildiklerini gösteriyor. İki yaş civarında ise kız çocuklar bebeklerle oynamak, yemek yapmak gibi oyunları tercih ederken oğlan çocuklar arabalarla ya da tamir oyuncaklarıyla oynayarak klişeleşmiş cinsiyet rolleri hakkında aktif katılım sergilemeye başlıyor. Söz konusu cinsiyet rolleri birer yetişkin olduklarında çocukların hayata dair duruşlarını etkiliyor, onları kısıtlıyor. Onların toplumsal cinsiyet normlarının ötesine geçmesi ve cinsiyet eşitliği bilinci edinmesi için en başından itibaren dikkatli davranılması gerekiyor.

Çocukları toplumsal cinsiyete dair klişelerden tamamen korumak zor, ama onların bu konuda bilinçlenmesini sağlamak elinizde. Kıyafet, oyun, aktivite seçimi gibi konularda cinsiyet normlarını yok sayarak, aile için cinsiyet rolleri konusunda onlara model olarak çocuklarınıza cinsiyet eşitliği bilinci kazandırabilirsiniz. Tabii, her zaman olduğu gibi bu konuda da pozitif mesajlar içeren çocuk kitaplarına da şans verebilirsiniz. İşte, farklı başlıklar altında cinsiyet eşitliği konusunda bilinç kazandıran çocuk kitapları...

 

MESLEKLERE DAİR CİNSİYET AYRIMINA MEYDAN OKUYAN KİTAPLAR

Kadınların yerinin ev olduğuna, erkeklerin ise çalışıp para kazanması gerektiğine, kadınlar çalışsa dahi bazı meslekleri sadece erkeklerin yapabileceğine dair önyargılar, toplumsal cinsiyet kalıplarının en bilinenlerinden. Bu kitaplar, mesleklerdeki cinsiyet ayrımına meydan okuyor ve kızların da istedikleri her mesleği yapabileceğini gösteriyor.

KİTAP

Bilim İnsanı Ada Arı / Ada Twist, Scientist , Andrea Beaty - David Roberts

“Neden güllerin üstünde sivri şeyler var? Neden burnun içinde kıllar var?” Bilim tutkunu Ada’nın hayal gücü ve merakı sınır tanımıyor, sorularının arkası kesilmiyor. Evde çok pis bir koku alınca Ada bunun kaynağını bulması gerektiğine karar veriyor ve gerçekleri bulmayı kendine görev edinerek bilimsel deneyler yapıyor. ​

KİTAP

Mühendis Yağmur Deniz / Rosie Revere, Engineer, Andrea Beaty - David Roberts

Yağmur Deniz, mühendis olmak istiyor. Başkalarının çöp olarak gördüğü şeyler ona ilham veriyor, akşamları odasında bulduğu ıvır zıvırlarla büyük icatlar yapıyor. Sosisli sandviç makineleri, uçan pantolonlar ve yılan kovucu peynir şapkaları... Ancak utangaç Yağmur başarısız olmaktan korktuğu için hepsini yatağının altında saklıyor.

KİTAP

Mucit Gizmo / Izzy Gizmo, Sara Ogilvie - Pip Jones

Gizmo’nun keşfetmeye ve yeni şeyler icat etmeye bayılıyor. Onun dört kollu dev tıraş makinesinden spagetti yedirgecine bir sürü icadı var ama hiçbiri istediği gibi çalışmıyor! Gizmo bundan çok sıkıldığı için mucitliği bırakmaya karar veriyor, ama karşısına kanatları yaralı bir karga çıkıyor. Karganın durumuna çok üzülen Gizmo, ona yeni kanatlar yapmaya karar veriyor. ​

 

 

  

TARİHİN İLHAM VEREN KADINLARINI ANLATAN KİTAPLAR

İnsanlık tarihine iz bırakan kadınların hikayeleri, yüzyıllar öncesinden günümüze taşınarak toplumsal cinsiyet kalıplarına meydan okuyor. Bu kitaplarla çocuklarınıza cinsiyetin yaratıcılık ve başarı için engel olmadığını anlatabilirsiniz.

KİTAP

Küçük İnsanlar & Büyük Hayaller / Little People, Big Dreams, Maria Isabel Sanchez Vegara

Ressam Frida Kahlo, yazar Jane Austen, bilim insanı Marie Curie, pilot Amelie Earhart, tıp doktoru ve eğitimci Maria Montessori gibi dünyaca ünlü kadınların başarı hikayelerini anlatan Küçük İnsanlar & Büyük Hayaller serisi, tüm çocuklar için ilham ve cesaret verici. Martı Yayınları tarafından Türkçeleştirilen kitaplar, tarihe önemli izler bırakan bu isimlerin çocukluklarından başlayarak hayat hikayelerini anlatıyor.

KİTAP

Çocuk Bilim İnsanları: Bilimin Yıldızlarının Çocuklarından Gerçek Hikâyeler / Kid Scientists: True Tales of Childhood from Science Superstars, David Stabler - Anoosha Syed

Çalışmalarıyla dünya tarihinde iz bırakan bilim insanları da birer çocuktu. Bu kitapta DNA, karanlık madde, kara delikler gibi bilim tarihinde çığır açan keşifleri gerçekleştiren bilim insanlarının çocukluklarını anlatıyor. Kitapta fizikçi Marie Curie, antropolog Jane Goodall, fizikçi Katherine Johnson ve astronot Sally Ride gibi ünlü kadınların da hikayeleri var. Aynı serinin Çocuk Yazarlar ve Çocuk Sporcular isimli kitapları da okunacaklar listesine mutlaka eklenmeli.

 

CİNSİYET KALIPLARINI YIKAN ANNE ve BABALARI ANLATAN KİTAPLAR

Anneler çocuk bakımıyla ilgilenir, ev işleriyle uğraşır… Babalar ise çalışır ve genelde işle güçle meşgul olur. Aile içi cinsiyet kalıplarını ters yüz eden çocuk kitapları, çocukların algılarını şekillendirmeye yardımcı olabilir.

KİTAP

On Çocuklu Bir Baba / 10 Enfants et 1 Papa, Bénédicte Guettier

On çocuklu baba, her sabah 10 kahvaltı hazırlıyor, 10 çocuğu giydiriyor, 10 çocuğu okula bırakıyor. Baba o kadar çok yoruluyor ki bir gemi yapıyor ve 10 ay yalnız kalıp kendine gelebilmek için tek başına denize açılıyor. Acaba, on çocuklu baba gerçekten yalnız kalabilecek mi?

KİTAP

Babam Yanımdayken / Dad by My Side, Soosh

Babam Yanımdayken, iç ısıtan baba-kız çizimleriyle sosyal medyada fenomen olan Soosh’un ilk kitabı. Kitapta kocaman bir baba ile minicik kızının arasındaki sıcak anlar resmediliyor. Ne kadar meşgul olursa olsun kızına zaman ayıran, onunla birlikte yemek hazırlayan, ona kitap okuyan bir baba figürü; alışılmışın dışında.

KİTAP

En Güzeli Benim Evim / Daddy’s Little Scout, Janet Bingham - Rosalind Beardshaw

Yuvayı her zaman dişi tilki yapmaz. Minik Tilki ormandaki arkadaşlarını ziyaret ediyor. İlkbahar geldiği için kimileri yeni yuva yapıyor, kimileri ise eski yuvalarını yeniliyor. Acaba Minik Tilki ile babası yeni yuvalarını nereye yapacak? Bu kitabı severseniz Bingham’ın yine minik tilki ve babasının hikayesini anlatan Benim Minik Yıldızım’ı da kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.

KİTAP

Benim Babam Kötü Örnek, Aslı Tohumcu - Mavisu Demirağ

Babaların aile içindeki rollerini sorgulayan bu kitabın kahramanı küçük kızın babası, evle ilgili her işe katkıda bulunuyor. Bu yüzden ailedeki diğer erkekler onun için “kötü örnek” diyor ve onu küçümsüyor. Yazar Aslı Tohumcu, bu kitapta kalıplaşmış aile içi rolleri çocuğun dilinden sorguluyor.

KİTAP

Damdaki İnek / The Cow on the Roof, Eric Maddern - Paul Hess

Çiftçi Shon, karısı Sian’dan daha fazla çalıştığını düşünüyor ve bir günlüğüne birbirlerinin yerine geçmeyi teklif ediyor. Karısının yerine geçince tarlada bütün gün çalışmak yerine yan gelip yatacağını sanan Shon, günün sonunda işlerin sandığı gibi olmadığını anlayarak önemli bir ders alıyor.

KİTAP

Zeyno Kitapları Serisi, Ahmet Büke - Sedat Girgin - Merve Atılgan

Sait Faik Hikâye Armağanı ve Oğuz Atay Öykü Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi Ahmet Büke‘nin kaleme aldığı Zeyno Kitapları serisi ile cinsiyet kalıplarını yok sayıyor. Zeyno’nun annesi Sevinç, uzaybilimci. Annesi uzun yolculuklara çıkınca Zeyno, babası Ahmet ile kalıyor. Bu sıra dışı ailenin maceralarına ortak olmak hayli eğlenceli.

 

ÇOCUKLARA DAİR CİNSİYET NORMLARINA KARŞI ÇIKAN KİTAPLAR

Pembe giyen, uslu ve akıllı kız çocukları ile mavi giyen, haşarı oğlan çocukları… Cinsiyet kalıpları, çocuklukta başlıyor. Toplumsal normları yok sayan çocuk kitapları sayesinde çocuklar kendilerine yakıştırılan rollerin ötesine geçebileceklerinin farkına varabilir.

KİTAP

Prensesler Uslu Durmaz / The Worst Princess, Anna Kemp - Sara Ogilvie

Prenses Sue, bildiğiniz prenseslerden değil. O maceradan maceraya koşmaktan ve yaramazlık yapmaktan hoşlanıyor. 100 yıldır kulesinde çok sıkılan Prenses Sue’nun hayallerinden vazgeçmeye hiç niyeti yok.

KİTAP

Kıpır Kıpır / Naughty Toes, Ann Bonwill - Teresa Murfin

Belinda ile Melisa, iki kız kardeş ama birbirlerine hiç benzemiyorlar. Belinda doğuştan yetenekli, zarif bir balerin. Melisa ise bale konusunda başarılı değil. O rengarenk giyinmeyi ve özgürce dans etmeyi seviyor.

KİTAP

Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise / Morris Micklewhite and the Tangerine Dress, Christine Baldacchino - Isabelle Malenfant

Moris, hayal gücünü kullanmayı seven ve okulun kostüm odasındaki turuncu elbise giymeyi çok seven bir oğlan çocuğu. Sınıf arkadaşları onlardan farklı olduğu için Moris’le alay ediyor ama o bununla baş etmenin yolunu bulmaya kararlı.

 

KİTAP

Sert Çocuklar (Onların da Duyguları Var) / Though Guys (They Have Feelings Too), Keith Negley

Ne kadar güçlü görünürlerse görünsünler süper kahramanlar kusursuz değildir. Şövalyeler üzülebilir, ninjaların kalpleri kırılabilir, korsanlar ağlayabilir… Keith Negley, güçlü olmanın ve her zaman kazanmanın yüceltildiği dünyada duyguların da normal olduğunu anlatıyor.

 

 

BONUS:

Cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak isteyen anne babalar, daha büyük çocuklara ve yetişkinlere yönelik bu kitaplara da mutlaka göz atmalı.

KİTAP

Küçük Feministin Kitabı / Lilla feministboken, Sassa Buregren

İsveçli yazar ve sanatçı Sassa Buregren tarafından kaleme alınan Küçük Feministin Kitabı, feminist çocuk ve genç edebiyatının kült eserlerinden biri. Feminizmin temel kavramları ve önemli isimlerine 8 yaş üstü çocuklar için önerilen kitap, yetişkinler için de feminizmi anlamak ve çocuklara anlatabilmek açısından ideal bir kaynak.

KİTAP

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler Serisi, Çeşitli Yazarlar ve Çizerler

Üç kitaptan oluşan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’in ilk kitabında yüz asi kadının renkli illüstrasyonlarla renklenmiş hayatları anlatılıyor. İkinci kitap; Agatha Christie, Audrey Hepburn, J.K. Rowling, Nefertiti, Sappho, Selda Bağcan gibi engelleri aşmayı başarmış kadınların hikayelerini okurlara aktarıyor. Üçüncü kitap Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler: Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı ise adından da anlaşılabileceği üzere aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin de olduğu Türkiye’den ilham verici kadınların hikayelerini bir araya getiriyor.

KİTAP

Feministin Küçük Prenses Yetiştirme Rehberi / The Feminist's Guide to Raising a Little Princess, Devorah Blachor

Tam adı ‘Feministin Küçük Prenses Yetiştirme Rehberi: Özgün, Mutlu ve Cesur Bir Kız Çocuğu Yetiştirmenin Yolları - Pembe Bir Tütüden Başka Bir Şey Giymeyi Reddediyor Olsa Bile’ bile olan kitap, küçük kızları prensesler dünyasına kapılan anne babalara umut oluyor ve diyor ki: “Umutsuzluğa kapılmayın, çünkü kızlar her zaman kendilerini kurtaracak güce sahiptir, eğer isterlerse bunu yaparken kabarık tüllü, pembe elbiseler giyebilirler.”