YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Geçtiğimiz dönemde çocuklar salgın sebebiyle uzun bir süre evde kalıp doğadan ve doğal olandan uzak kaldılar. Bu yaz dışarıda özgürce, eğlence ve keyif dolu bir yaz geçirmeyi en çok da onlar hak ediyor. 

Bu yazıda doğal materyalleri kullanarak, çevrenizde alacağınız sağlık ve güvenlik önlemleri dahilinde rahatça uygulayabileceğiniz yaz oyunlarını paylaşıyorum. Çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişiminin beraber kurduğunuz duygusal etkileşim üzerinden ilerlediğini unutmadan, tüm oyunların ilişkinize keyifli anlar bırakmasını diliyorum. 

NOT: Oyunlar boyunca güvenlik önlemlerini almak (küçük parçalar ile boğulma tehlikesi, alerjik maddeler vb.) yetişkinlerin sorumluluğundadır. Tüm oyunları 18. aydan itibaren çocuğunuzun gelişim seviyesine uyarlayarak oynayabilirsiniz. 

 

Çiçek Çorbası 

Çocuğunuzla birlikte bir kutunun içine az miktarda su doldurup içine farklı renklerde çiçek yaprakları, limon ya da portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Çiçek çorbası hazır! Mutfakta kullandığınız kepçelerin yardımıyla çorbayı karıştırabilir, içinden limon dilimlerini ayıklayabilirsiniz. Farklı renkler, dokular ve kokularla dolu harika bir su oyunu örneği. Su, sakinleştirici etkisinin yanında harika bir duyusal materyaldir. Sıcak yaz günlerinde su oyunlarını tercih edebilirsiniz.

 

Su Parkuru

Su oyunlarına bir diğer örnek de evde yapabileceğiniz su parkurları. Kullandığınız pet şişeleri yatay şekilde ortadan ikiye bölerek bir kartona/düzleme yapıştırın. Pet şişeler çapraz şekilde alt alta gelecek şekilde yerleştirilebilir, bu şekilde en üst pet şişeden su aktığında diğerlerini de doldurarak aşağı akacaktır. Hazırladığınız bu parkuru balkon ya da bahçenizde bir yere sabitleyerek tüm yaz boyunca su oyunlarının tadını çıkarabilirsiniz. Islanmak serbest!

 

Kumlu Deniz Kabukları

Fotoğraf: Play Create Explore

Denizden ya da sahilden topladığınız deniz kabuklarını bir kutuda biriktirin. Dış fırçası ve köpüklü su yardımıyla kumlu deniz kabuklarını temizleyip güneşte kurutabilir, yaz hatırası olarak saklayabilirsiniz. Basit gibi gözüken yıkama, fırçalama gibi günlük işler çocuklar için son derece eğlenceli ve destekleyici aktiviteler olabilir.

 

Dinozor Yumurtası

Fotoğraf: Natural Beach Living

Bu oyunda bir balonun içine küçük bir dinozor figürünü koyup, su ile doldurarak balonun az miktarda şişmesini sağlayın. Ucunu bağladıktan sonra buzdolabına koyup, bir gece bekletebilirsiniz. Oyun zamanı geldiğinde donmuş balonları uç kısmından keserek soyun. Buzdan dinozor yumurtası hazır! Bu oyunda görevimiz dinozorun yumurtasından çıkmasına yardımcı olmak, bir miktar tuz ve ılık su ile buzdan yumurtayı nasıl eritebileceğinizi çocuğunuzla konuşabilir, buzun ellerinizin ısısıyla erimesini birlikte gözlemleyebilirsiniz. Küçük çocuklarla buzun eldeki hissi, soğukluğu hakkında konuşabilir. Büyük çocuklarla ise tuzun buzu eritmesine nasıl yardımcı olduğunu açıklayabilirsiniz. Oyun ve bilim bir arada.

 

Gözlem Şişesi

Çocuklarınızla birlikte kumsalda ya da ormanda bir yürüyüşe çıkarak bir gözlem şişesi yapmak iyi bir fikir olabilir. Yürüyüş sırasında boş bir şişenin içerisine topladığınız deniz kabuğu, taş, yaprak, dal vb. nesneleri yerleştirebilir daha sonra eve geldiğinizde bu nesneleri inceleyebilirsiniz. Gözlem şişeleri çocuğunuzun farklı nesneleri incelemesi, temas etmesi ve doğayı keşfetmesini sağlamak için harika bir seçenek.

 

Doğada Hazine Avı

Fotoğraf: Lia Griffith

Bu aktivite için boş bir yumurta kutusuna ihtiyacınız var. Yumurta kutusunun kapağına şuradan ulaşabileceğiniz aktiviteyi yapıştırabilir ya da kendi çizimlerinizle bir hazine avı yönergesi oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte sağlık ve güvenlik açısından uygun bahçe, park, sokak, orman ya da kumsalda keşfe çıkarak, görsellerdeki nesneleri bulabilirsiniz. Her keşif çocuğunuz için ayrı bir heyecan olacaktır.

 

Yaprak Çerçeve

Fotoğraf: Little Pine Learners

Bu aktivite için kartondan kesilmiş bir çerçeve, biraz ip, yaprak ve dallara ihtiyacınız var. İpi karton çerçevenin etrafına sıkıca dolayın ve çocuğunuzla birlikte yaprak ve ince dalları teker teker iplerin arasından geçirin. Dilerseniz renkli kuru çiçeklerle çerçeveyi renklendirebilirsiniz. Çerçeveniz hazır olduktan sonra en sevdiğiniz aile fotoğrafını içine yerleştirebilir, birlikte üretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.