YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

 

Dünyayı gezip görme, farklı coğrafyaları ve kültürleri keşfetme tutkunuzu çocuğunuzla paylaşmak için can mı atıyorsunuz? Bu listedeki kitaplarla küçük gezginlerinizin içine seyahat aşkı ekebilir, sıkıcı yolculukları eğlenceli birer deneyime dönüştürebilirsiniz.

 

SEYAHATE HAZIRLIK KİTAPLARI

 

Küçük Kırmızı Uçak

Küçük Kırmızı Uçak, yolcularını Güneş Adası’na götürmeye hazır ama acaba oraya zamanında varabilecek mi? İş Bankası Kültür Yayınları’nın sesli kitaplarından biri olan Küçük Kırmızı Uçak, ilk defa uçağa binecek ufaklıkları duruma hazırlamak için ideal bir seçim.

Elif Uçağa Biniyor & Elif Tatile Gidiyor

Liane Schneider tarafından yazılan, dünya çapında ünlü Elif serisinin bu iki kitabı çocuklara yolculuk ve tatil kavramlarını benimsetme konusunda hayli başarılı. İlk kitapta Elif büyük bir heyecanla uçağa biniyor ve eğlenceli bir uçak yolculuğu geçiriyor. İkinci kitapta ise Elif, ailesiyle birlikte ilk deniz tatiline gidiyor, yeni arkadaşlar ediniyor ve harika bir tatil geçiriyor.

Havalimanında Bir Gün

İlk uçuşlarına hazırlanan çocukları, uçak yolculuğuna ve havalimanı deneyimine detaylı illüstrasyonlarla bezeli Havalimanında Bir Gün kitabıyla hazırlayabilirsiniz. Havalimanında bir gün içinde neler olduğunu anlatan kitap, aynı zamanda bir aktivite kitabı niteliğinde. Her sayfanın altında sıralanan objeleri, kişileri ayrıntılı resimler içerisinde arayıp bulmak çocukları epey eğlendiriyor.

 

SEYAHAT AKTİVİTE KİTAPLARI

 

Yolculukta Yapman Gereken 101 Şey

Uzun süren otomobil ya da uçak yolculukları sırasında sıkılan çocukların derdine deva nitelikteli bu kitapta, yolculuk sırasında yapılabilecek 101 aktivite önerisi var. Kelime zincirleri oluşturmak, pandomim yapmak, bulut benzetmece oynamak, harita okumayı öğrenmek gibi aktivite önerileriyle yolculuk, zevke dönüşüyor. 

Çıkartmalı Tatil Oyun Kitabı

Usborne’un eğlenceli aktivite kitabı Holiday Activity Book, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçeleştirildi. Hem tatile hazırlanmak hem de uzun süren yolculuklar sırasında sıkılmadan vakit geçirmek için 200’den fazla çıkartmayla, çeşitli bulmacalar ve oyunlarla, boyama ve çizim sayfalarıyla dolu bu kitap son derece ideal.

Nerede Bu Mirketler?

Meraklı mirketler, dünyayı keşfe çıkıyor. Moskova’dan Kyoto’ya, Londra’dan New York’a, Bangkok’tan Mısır Piramitleri’ne uzanan seyahatleri sırasında mirketler, gittikleri yerin yerlileri gibi giyinerek kalabalığa karışıyor. Detaylı illüstrasyonları zevkle incelerken, sayfaların her birinde saklı 10 mirketi bulmak gerekiyor.

 

ŞEHİR REHBERLERİ

 

My Little Cities Serisi

Jennifer Adams’ın yazdığı bu eğlenceli seri, dünyanın en güzel şehirlerini son derece yalın bir dille ve Greg Pizzoli imzalı renkli illüstrasyonlar eşliğinde tanıtıyor. Paris, Londra, New York ve San Francisco’nun ikonik binalarını, turistik cazibe noktalarını ve olmazsa olmaz aktivitelerini anlatan kitap serisi, 0-3 yaş arası için uygun. 

Hello, World

Ashley Evanson’un yazdığı ve illüstrasyonlarıyla renklendirdiği Hello, World serisi, 0-2 yaş grubuna hitap ediyor. Londra, Paris, New York, San Fransisco, Tokyo, Rio de Janeiro gibi dünya metropollerini en ikonik yönleriyle anlatan kitapların her biri farklı bir konsepte sahip. Örneğin Londra kitabının konsepti zıtlıklar iken Paris kitabı şekillere, Tokyo kitabı duyulara, Rio de Janeiro kitabı seslere odaklanıyor.

City Trails & Pop-Up

Dünyaca ünlü seyahat platformu Lonely Planet çocuklar için iki rehber kitap serisi hazırlıyor. Çeşitli aralıklarla güncellenen serilerden Pop-Up, üç boyutlu tasarımıyla 5-8 yaş aralığındaki çocuklara Londra, Paris ve New York’un ikonlarını tanıtıyor. Londra versiyonunda Buckingham Sarayı, The Shard, Londra Kulesi, Trafalgar Meydanı, St Paul’s Katedrali ve efsanevi Londra metrosu var. 8-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik seyahat rehberi serisi, City Trails ise tarihten sanata, yeme-içmeden doğaya uzanan zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Şehirlere dair sırlarla, hikayelerle ve sürprizlerle dolu rehberlerle çocuklar seyahati keşfe dönüştürüyor.

 

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN SEYAHAT TEMALI KİTAPLAR 

 

Ejderhalar Tatilde

Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Ejderhalar serisinin bu kitabında Yaktutuştur ailesi bavullarını hazırlıyor ve tatile çıkıyor. 3-8 yaş grubuna hitap eden kitabın yazarı Fransız yazar Véronique Cauchy.

Meraklı Gezginler Serisi

Tülin Kozikoğlu’nun kaleme aldığı Minik Gezginler serisi, dört kitaptan oluşuyor; Yemeğini Arayan Tırtıl, Özgürlüğünü Arayan Kelebek, Kelebeğini Arayan Ayşe ve Bulutunu Arayan Su Damlası. Çocuklar her kitabın kahramanları eşliğinde şehirleri ve dünyayı keşfe çıkıyor. 

Maisy Şehirde & Maisy Tatilde

Lucy Cousins’in hayat verdiği fare Maisy karakteri, Maisy Şehirde isimli kitapta arkadaşı timsah Tim ile birlikte şehre yeni taşınan arkadaşları at Dodi’yi ziyarete gidiyor. Dodi, onları şehrin sokaklarında gezdiriyor, parka ve restorana götürüyor. Maisy Tatilde kitabında ise, Maisy ve arkadaşları keyifli bir tren yolculuğunun ardından deniz tatiline gidiyorlar. 

Burun Tatilde

Burun Tatilde, Yekta Kopan tarafından yazılan Burun isimli çocuk kitabının devamı niteliğinde. Kitabın kahramanı Ali ve ilk kitapta önce kaybedip sonra bulduğu burnu deniz tatiline gidiyor.

Vahşi Şeyler Ülkesinde

Maurice Sendak’ın yazdığı ve çizdiği Where The Wild Things Are, hikayesiyle ve çarpıcı illüstrasyonlarıyla çocuk edebiyatının efsanevi eserlerinden. Kitabın kahramanı Max, bir akşam kurt kostümünü giyip ortalığı birbirine katınca cezalandırılıyor ve akşam yemeği yemeden odasına gönderiliyor. O akşam, Max’in odası devasa bir ormana dönüşüyor. Max, gittikçe büyüyen bu ormanda uzun bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculuk sırasında yolu ‘vahşi şeyler’ ile kesişiyor.

 

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN SEYAHAT TEMALI KİTAPLAR

 

Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var?

Zeynep Sevde ve Kerimcan Akduman’ın yazdığı, Büşra Çakmak’ın resimlediği bu bilgi dolu kitapın sayfaları arasında çocuklar, dünyanın dört bir yanına seyahat ediyor. Madagaskar’da Filipinler’e, Kosta Rika’dan Yeni Zelanda’ta, Galapagos’tan Varanasi’ye ve çok daha fazlasına uzanan kitap, uzak rotaları keşfetmek için sadece çocuklara değil yetişkinlere de ilham veriyor.

Dünyayı Keşfe Çıkalım

7-16 yaş grubuna yönelik Dünyayı Keşfe Çıkalım, Brezilya’dan Hindistan’a, farklı ülkelerde yaşayan insanların bambaşka yaşamlarına pencere açıyor. Dünya üzerindeki kültürel çeşitliliği çocuklara aktarmak için zengin bir kaynak olan kitap, rengarenk resimleriyle ilgi çekici.

Küçük Prens ve Pilot

Usta çizer Peter Sís’in imzasını taşıyan Küçük Prens ve Pilot, Küçük Prens’in yazarı Antoine De Saint-Exupery’nin biyografisi niteliğinde. Yazmanın yanı sıra uçmaya da tutkuyla bağlı olan Saint-Exupery, uçakla posta taşıyan ilk pilotlardan biriydi. Küçük Prens’in esin kaynağı da uçakla gökyüzünden yeryüzünü izlerken yaşadığı hislerdi. Bu sıra dışı hayattan ilham alan kitap, And Dağları’ndan Buenos Aires’e, Sahra Çölü’nden Paris’e yol alarak okurlarına dünyayı gezdiriyor.

 

DÜNYA KLASİKLERİ

 

80 Günde Devrialem

Zengin, kibar ve aşırı titiz İngiliz beyefendisi Phileas Fogg, Reform Kulübü'nde bir iddiaya tutuşur; seksen günde dünyayı dolaşamazsa tüm servetini arkadaşlarına verecektir. Fogg'a bu seyahatte yeni uşağı Jean Passepartout eşlik edecektir. Yolculuk temalı çocuk kitaplarıyla edebiyat tarihine damga vuran Jules Verne'in 1872 yılında yayınlanan kitabı, her çocuğun kütüphanesinde olmayı hak eden eşsiz bir klasik. Bunu okuyanlar Balonla Beş Hafta, İki Yıl Okul Tatili, On Beş Yaşında Bir Kaptan ve Denizler Altında 20.000 Fersah’ı da okudu. 

Gulliver’in Gezileri

Ailesiyle sakin bir yaşam süren Doktor Gulliver, geçim şartlarının zorlaşması nedeniyle, denizaşırı seferler yapan gemilerde doktorluk yapmak durumunda kalır. Günün birinde içinde olduğu gemi, fırtına yüzünden batar ve Gulliver kendini Lilliput isimli cüceler ülkesinde bulur. Bu ülkeden zor kurtulan Gulliver’in ikinci durağı ise devler ülkesi olur. Jonathan Swift’in 1726’da kaleme aldığı bu eser, aradan yüzyıllar geçse de müthiş bir etkiye sahip.

Tenten’in Maceraları Serisi

Belçikalı çizer Hergé tarafından 1929 yılında yaratılan ve tüm dünyada 200 milyondan fazla basılan çizgi roman serisi Tenten, tüm zamanların vazgeçilmez çocuk kitaplarından. Serinin kahramanı Tenten, genç ve meraklı bir gazeteci, aynı zamanda bir gezgin. Haber peşinde Afrika’dan Uzak Doğu’ya, Güney Amerika’dan Rusya’ya tüm dünyayı dolaşıyor. Maceralarında ona köpeği Milu, yakın arkadaşı Kaptan Haddock, sakar dedektifler Dupont ve Dupond, Profesör Turnesol ve pek çok renkli karakter eşlik ediyor.