Ürün sepete eklendi

Çocuklar İçin Eğlenceli ve Eğitici Televizyon Yapımları

YAZI —

Ekran zamanı anne babaların büyük çoğunluğunun aklını karıştıran, zaman zaman suçlu hissetmesine neden olan bir konu. Her ailenin süre kısıtlaması konusunda kuralları farklı olsa da içerik seçiminde titiz olmak gerektiği tartışılmaz. Çocukların renkli dünyasına hitap eden, yaşlarına uygun televizyon yapımları bulmak da en az ekran süresi kısıtlamaları kadar önemli. Siz de çocuğunuza rahatlıkla izletebileceğiniz yapımlar arıyorsanız, önerilerimize göz atabilirsiniz.

 

Ask the StoryBots

3+ yaş, Netflix

Orijinal Netflix serisi Ask the StoryBots, çocukların klasik sorularına cevap vermeyi hedefliyor. “Gökyüzü neden mavi?”, “Neden her zaman tatlı yiyemem?”, “Gezegenler nereden gelir?” gibi sorulara eğlenceli bir anlatımla yanıt veren Ask the StoryBots’u izlerken çocuğunuza eşlik etmek isteyebilirsiniz. Yapımın her bölümüne Jay Leno, Whoopi Goldberg, Snoop Dogg, ali Wong gibi ünlü isimler konuk oluyor.

 

Beat Bugs

4+ yaş, Netflix

Avustralya yapımı Beat Bugs, Beatles şarkılarını çocuklara tanıtmanın çok keyifli bir yolu. Beş dost canlısı böcek her bölümde heyecan dolu maceralara atılıyor, bu sırada kendilerini çevreleyen dünyayla ilgili pek çok yeni şey öğreniyorlar.

 

Creative Galaxy

4+ yaş, Prime Video

Creative Galaxy, okul öncesi çağdaki çocuklara farklı sanat tekniklerini ve disiplinlerini öğretmeyi hedefliyor. Yapımın başrolünde Arty isimli bir uzaylı var. Her bölümde farklı bir sorunla karşılaşan Arty, bu sorunları sanat yoluyla çözüyor. Böylece çocuklar, renklerden desenlere farklı konuları eğlenceli ve interaktif bir formatla öğreniyor.

 

Daniel Tiger’s Neighborhood

3+ yaş, Netflix

Çocuğunuzun iyi vakit geçirirken bazı sosyal ve duygusal mesajlar da almasını istiyorsanız Daniel Tiger’s Neighborhood, güzel bir seçim. Daniel isimli bir kaplanın kendisinin, çekirdek ailesinin, arkadaşlarının ve yaşadığı mahallenin ekseninde dönen yapım; empatiden öfkeye, hayal kırıklığından ayrılık kaygısına pek çok duygu ve sıkça rastlanan duruma dair eğitsel bölümlere sahip. Yapımın bölümleri aile bağları, farklılıklara saygı gibi pek çok temaya değiniyor.

 

Dino Dana

4+, Prime Video

Dino Dana, dinozor aşığı çocuklar için biçilmiş kaftan. 9 yaşındaki Dana da, dinozorlara büyük ilgi ve sevgi duyan bir karakter. Dana, bir gün kütüphanede dinozorlarla ilgili araştırma yaparken onları gerçek hayatta hayal etme gücüne kavuşuyor. Dinozorların dünyasında Dana eşliğinde keşfe çıkan çocuklar, dinozorlara dair pek çok yeni bilgi öğrenme fırsatı yakalıyor.

 

Doc McStuffins

4+ yaş, Hulu

6 yaşındaki Dottie, büyüyünce doktor hayalleri kuran bir çocuk. Dottie, her bölümde oyuncak hayvanlarını iyileştirmek için çaba harcıyor. Başkalarını önemseme, problem çözme, hayallerin peşinden koşma gibi konularda güçlü mesajları olan yapım, çocukları bağımsız ve yaratıcı oyuna da teşvik ediyor.

 

Llama Llama

4+ yaş, Netflix

Anna Dewdney'in popüler kitap serisinden ekrana uyarlanan Llama Llama, annesiyle yaşayan bir lama yavrusunun yaşamına odaklanıyor. Bekar bir anne ve çocuğu üzerinden farklı aile türlerini yansıtması Llama Llama'nın öne çıkan yönü. Bunun yanı sıra nezaket, empati, arkadaşlık gibi konularda mesajlar veren ve pozitif rol modeller sunan seriyi, izlenecekler listenize ekleyebilirsiniz. 

 

Nature Cat

5+ yaş, PBS

Nature Cat, çocukları dışarı çıkmaya, arkadaşlarıyla oyun oynamaya ve doğayı keşfetmeye teşvik ediyor. Karakterlerin yaşadığı maceralar, çocuklara yeni keşifler peşinde koşmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini gösteriyor.

 

Peppa Pig

3+, Netflix

2 yaş ve üstü çocuğu olup da Peppa Pig’i tanımayan pek olmasa gerek… Peppa, kardeşi George, annesi ve babasından oluşan dört kişilik domuz ailesi, büyükanne ile büyükbaba ve farklı hayvanlardan oluşan sosyal çevreleri etrafında dönen kısa bölümler, hem bol kahkaha hem de aile ve arkadaşlık ilişkileri gibi konularda güçlü mesajlar içeriyor. İngiliz yapımı olan Peppa Pig'in artılarından bir diğeri, çizgi karakterlerin kusursuz İngiliz aksanı. 

 

Puffin Rock

3+ yaş, Netflix

İrlanda yapımı Puffin Rock, deniz papağanı Oona ve küçük kardeşi Baba’nın yaşamları ekseninde dönüyor. Oona ve Baba’nın yaşadıkları kayalıkta tilkiden tavşana, kaplumbağadan kirpiye pek çok arkadaşları var. Sakin anlatımı ve müziğiyle dikkat çeken Puffin Rock, çocuklara doğayı keşfetme aşkı aşılamayı hedefliyor. 

 

Susam Sokağı

2+ yaş, HBO

Özellikle 1980’li, 1990’lı yıllarda doğanlara Susam Sokağı’nı anlatmaya pek de gerek yok. İlk bölümü 1969’da yayınlanan seri, aradan geçen uzun yıllara rağmen tüm dünyadan çocukların en sevdiği yapımlar arasında yer almayı başarıyor. Eğlenceli şarkılara, eğitsel değeri yüksek senaryolara, pozitif mesajlara sahip serinin hem eski hem de yeni bölümlerini çocuğunuza izletebilirsiniz. Belki bu vesileyle siz de biraz nostaljinin tadını çıkarırsınız.

 

The Magic School Bus Rides Again

5+ yaş, Netflix

1990’ların ünlü çocuk serisi The Magic School Bus’ın güncel versiyonu The Magic School Bus Rides Again, her bölümde bilimsel bir konsepti ele alıyor. Öğretmen Fiona ve sınıfı, bu konseptleri detaylıca keşfetmek için sihirli otobüslerine biniyor ve  macera dolu yolculuklara çıkıyorlar.

 

Tumble Leaf

4+ yaş, Prime Video

Renkli karakterleri ile çocukların bir hayli ilgisini çeken Tumble Leaf, basit bilim konseptlerini öğretmeye odaklanıyor. Problem çözme, keşif gibi becerileri de destekleyen yapım, aynı zamanda arkadaşlık, farklılık gibi konularda mesajlar da veriyor.

 

Wallykazam!

4+ yaş, Nickelodeon

Küçük troll Wally, kelimeleri objelere dönüştüren sihirli değneği sayesinde her bölümde yeni maceralara atılıyor. Wally’ye bu maceralarında ormandaki arkadaşları eşlik ediyor. Harflere, okumaya ilgi duyan çocukların ilgisini çekebilecek ve problem çözme yeteneklerine katkıda bulunabilecek nitelikte bir yapım. Aynı zamanda Wallykazam! arkadaşlık gibi konularda da pozitif mesajlar veriyor.