Ürün sepete eklendi

Çocuklar İçin Eğlence Garantili Ev Aktiviteleri

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Georgie Porsborg

Oynamak sadece eğlendirmez, aynı zamanda stresi alır götürür. İşte, evde çocuklarla daha verimli ve keyifli vakit geçirmenin farklı yollarını arayanlar için salondan mutfağa, banyodan bahçeye uzanan aktivite önerilerimiz.

 

SALON İÇİN OYUNLAR

Lideri Takip Et 

Görsel: verywellfamily
 

Evde birkaç çocuğunuz varsa bu aktivite çok eğlenceli olabilir. Üstelik fazla hareket edemediğimiz şu günlerde egzersiz yapmak için de iyi bir fırsat. Oyunun kuralı basit: Tüm oyuncular liderin yaptıklarını taklit etmek zorundalar. Kendiniz lider olabilir ya da her çocuğa lider olma şansı verebilirsiniz. Oyun için farklı temalar seçin; zıplamak, dans etmek, gülmek, hayvan taklitleri, pandomim…

 

Eğlence "Mağarası" Yapın

Görsel: raquettelake

 

Yastıkları, sandalyeleri, koltukları, çarşafları bir araya getirin, biraz mısır patlatın ve film gecesi düzenleyin ya da birlikte kitap okuyun. 

 

Gölgeleri Çizin 

Görsel: georgiesvegaslife
 

İhtiyacınız olan tek şey güneş, tabii isterseniz lamba da kullanabilirsiniz. Çocuğunuzdan en sevdiği oyuncaklarını getirmesini isteyin ve A4 kağıtlarının üzerine koyun. Güneşin oluşturduğu gölgenin kenarlarını çizin, sonra da boyayın.

 

Hazine Avına Çıkın

Görsel: hobbylark
 

Salonun -ya da tüm evin- herhangi bir yerine bozuk para veya çıkartma gibi küçük bir şey saklayın. Çocuklarınıza bir ipucu verin ve heyecanla onu bulmaya çalışmalarını izleyin. Sonraki ipuçlarını önceden kağıtlara yazın ya da çizin ve hazineye giden yolun farklı noktalarına koyun. Alternatif bir oyun olarak alfabeyi devreye sokabilirsiniz… Mesela, Bana A harfiyle başlayan bir şey bulun” deyin.

Motivasyon ödülü sunmayı unutmayın; toplam kaç obje bulmaları gerektiğini söyleyin ve başarırlarsa hoşlarına gidecek bir ödül verin.

 

Denge Oyunu

Görsel: goodhousekeeping
 

Renkli bantları salonun zeminine farklı şekillerde yapıştırın. Her renkli bandın üzerinde yürümek için farklı bir kural olabilir; kırmızı bantta tek ayak üzerinde, yeşil bantta parmak ucunda yürümek gibi. Bandın dışına çıkan oyun dışı kalır!

 

MUTFAK İÇİN OYUNLAR

Mini Volkan Yapın

Görsel: momdot

 

Bu deneye çocuklarınız bayılacak! İhtiyacınız olanlar: Kabartma tozu, sirke, kağıt bardaklar ve bardakları dizmek için geniş bir kap.

Bardaklara biraz sirke ve birkaç damla gıda boyası ekleyip karıştırın. Hatta isterseniz sim de koyabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı dolusu karbonatı karışımın içine dökün ve lavların oluşmasını izleyin!

 

Oyun Hamuru Yapın

Görsel: diynetwork
 

Play-Dohlarla oynamayı sevmeyen çocuk var mı? Play-Doh'unuz yoksa, basit bir tarifle kendinizinkini yapın. İhtiyacınız olanlar: 2 su bardağı un, 1 su bardağı tuz, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 bardak civarı soğuk su ve 2 damla sıvı gıda boyası. Un ve tuzu karıştırın, ardından su, yağ ve gıda boyasını ekleyin. Karışımı iyice yoğurun, kıvam çok ıslaksa biraz daha un ekleyin.

 

Denizanası Yapın 

Görsel:craftiments
 

Kağıt tabaklar ve iplikler, derin suların gizemli sakinlerine dönüşüyor… İhtiyacınız olanlar: Kağıt tabaklar, karanlıkta parlayan fosforlu akrilik boyalar, beyaz yün ipi, fırçalar, makas ve kilitlenebilir buzdolabı poşetleri. Tabakları içten dışa doğru dilediğiniz renklere boyayın. Dokunaçlar için 10-12 parça uzun ip kesin ve akrilik boya sıktığınız buzdolabı poşetine koyup renk iplere geçene kadar poşeti mıncıklayın, sonra çıkarıp kurumaya bırakın. Tabağın tam ortasına iki küçük delik açın ve uzun bir beyaz ip kesip içeriden iki deliğe geçirin. İç kısımda oluşan ilmeğe boyadığınız ipleri geçirin. Beyaz ipin tabağın dışında kalan kısmına ve en ucuna sıkı bir düğüm atın. İç kısımdaki iki tutamı birbirine bağlayıp tek tutam haline getirin. Son olarak beyaz ipten dilediğiniz yere asın.

 

Alfabe Oyunu

 

İşte basit ama eğitici bir aktivite. Herhangi bir konu seçin -hayvanlar, sebzeler, meyveler, sevdikleri isimler, her şey olabilir- ve alfabenin her harfiyle başlayan bir tanesini yazmalarını isteyin. Sonunda bir de ödül varsa çok eğleneceksiniz demektir. Harfleri bir kartona ya da mıknatıslı panoya sıralayıp, buzdolabına asın.

 

BANYO İÇİN OYUNLAR 

Evde Spa Günü

Görsel: projectnursery
 

Bir gün belirleyin ve her hafta o günün bir bölümünü çocuklarla bakım ritüeline ayırın. Işığı kapayıp hoş kokulu mumlar yakın, pastel renkli kağıt bardaklarda sağlıklı içecekler sunun, ayak bakımınız için bir leğeni ılık suyla doldurun ve içine esansiyel yağlar ya da gül yaprakları atın, ellerinizi ev yapımı peelinglerle (mesela esmer şeker, bal ve zeytinyağı karışımı) nazikçe ovun, doğal malzemelerle hazırladığınız maskelerle (sadece yoğurt bile olur) yüz bakımı yapın, salatalık dilimleriyle gözlerinizi dinlendirin, kısaca hem tazelenin hem de eğlenin.

 

Oyuncakları Yıkayın 

Küçük çocuklar, hatta kendileri söz konusu olunca köşe bucak kaçanlar bile oyuncaklarına banyo yaptırmaya bayılırlar. Plastik bir kova veya saklama kutusunu suyla doldurun, biraz sıvı sabunu köpürtün ve en sevdikleri plastik arkadaşlarını yıkamalarına izin verin.

 

Banyo Bombası Yapın

Görsel: bathfizzandfoam

 

Suda çözünen banyo topları çok eğlenceli ve onları evde yapmanın birçok kolay yolu var. İşte, o tariflerden biri: 2 çorba kaşığı buğday tohumu yağı, 2 çorba kaşığı limon tuzu ve 2 çorba kaşığı karbonatı bir kapta kıvam alıncaya kadar karıştırın. Karışımı yarım küre şeklindeki iki ayrı kalıba iyice sıkıştırın. 30 saniye bekleyip yarım küreleri birleştirin ve en az bir gün bekletin. Bu basit tarife dilerseniz gıda boyası, papatya yaprakları, minik sürprizler, simler gibi pek çok detay ekleyebilirsiniz.

 

Tuvalet Kağıdından Oyuncaklar

 

Görsel: mollymoocrafts

 

Tuvalet kağıdı rulosundan yapılabileceklerin sınırı yok; ister robot, ister araba, ister kalemlik, ister dürbün yapın. İhtiyacınız olan tek şey birkaç boş tuvalet kağıdı rulosu, biraz boya ve yapıştırıcı. Tabii, yaratıcılığınızı ve malzemelerinizi dilediğiniz gibi zenginleştirebilirsiniz.

 

BAHÇE İÇİN OYUNLAR

Engel Parkuru 

Bahçenizde ev eşyalarını kullanarak bir engel parkuru oluşturun. Çocuklarınız sandalyelerin üstüne çıksın, altından geçsin, karton kutudan tünellerde sürünsün, taşların üzerinde zıplasın, peluş oyuncaklarını sepetlere atmaya çalışsın… Hayal gücünüze kalmış.

 

Bitki Ekin

Görsel: gardensworld
 

İlkbahar, güzel bir bahçenin tohumlarını atmak için mükemmel zaman. İster çiçek, ister sebze tohumları alın ve çocuklarınıza nasıl ekileceklerini ve bakılacaklarını gösterin. Bahçeniz olmasa bile, pencere kenarına yerleştireceğiniz saksılara birkaç tohum atıp, hep birlikte yeni hayatın büyümesini izleyebilirsiniz.

 

Şifreli Mesaj

Görsel: melissaanddoug

 

Çocuklarınızın arkadaşlarına mesaj göndermek için gizli bir kod öğrenmelerine yardımcı olun. Melissa & Doug’ın blogunda çocuklar için harika kod önerileri var. Elbette kod her zaman harf olmak zorunda değil. Şifreli mesajlar oluşturmanın belki de en kolay yolu, harflerin yerine sayılar kullanmak. Pandemi döneminde çocukların aralarındaki mesafeyi korumaları için de iyi fikir.

 

Çocuk Yogası

 

 

Yoga, çocuklarınızın esnekliğini artırmak için harika bir aktivite.

İhtiyacınız olanlar: İnternetten kolayca bulabileceğiniz duruş resimleri ve yoga matı ya da yumuşak bir kilim. Çocuğunuzun bu basit yoga pozlarını, özellikle de köpek, deve, kobra gibi hayvan duruşlarını seveceğinden eminiz. Eğlenceyi artırmak için aktivite sırasında şarkılar çalın.

 

ÇOCUK ODASI İÇİN OYUNLAR 

Oyuncakları Konmari'leyin

Düzen uzmanı” Marie Kondonun Konmari metodunu duymuşsunuzdur: Hayatınızı sadeleştirmek için eşyalarınızı kategorilerine göre ayırıyor ve ayıklıyorsunuz. Oyuncakları toplamak da buna dahil. Evin her yerindeki tüm oyuncakları odaya getirin, hepsini net olarak görebileceğiniz şekilde yerleştirin ve sonra dörtlü gruplara ayırın. Çocuğunuzdan her gruptan saklamak için 2, bağışlamak için 2 oyuncak seçmesini isteyin. Motivasyon için aktivitenin sonuna ödül koymayı unutmayın.

 

Kutuda Ne Var? 

 

Aile üyeleri ya da Facetime üzerinden çocuğunuzun arkadaşları ile bu oyunu oynayarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Herkes kendi odasından ya da evinden bir eşyayı kutuya koyduktan sonra, sırayla sorular sorarak kutuda ne olduğunu tahmin etmeye çalışın. Sorulara sadece evet veya hayır cevabını verebilirsiniz.

 

Çorap Kuklalar Yapın

Görsel: onelittleproject
 

Eski ya da tekleri kaybolmuş çoraplardan eğlenceli kuklalar hazırlayın ve bir karton kutunun içinde kukla gösterisi düzenleyin. Renkli yünlerden oynar gözlere, kağıt şeritlerinden kumaş parçalarına her tür malzemeyi kullanarak çocuğunuzun seveceği harika karakterler yaratabilirsiniz.

 

Kendi Çıkartmanızı Yapın

Görsel: maritzalisa

Herkes çıkartmaları sever! Evdeki malzemeleri kullanarak kendi çıkartmalarınızı yapabilirsiniz. En kolay yol: Sevdiğiniz çizimlerin çıktısını alın ya da A4 kağıdına kendiniz çizin. Bir yaprak pişirme kağıdına geniş şeffaf koli bandı yapıştırın. Sonra çizimlerinizi kesip, bantladığınız kağıdın üzerine yerleştirin. Son olarak, yerlerinden oynamamalarına dikkat ederek kestiğiniz kağıtların üzerine de koli bandı yapıştırın. Tekrar kesin ve işte, çıkartmalarınız hazır! Dilediğiniz zaman arkalarındaki pişirme kağıdını çıkarıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.