Ürün sepete eklendi

Çocuklar İçin Çevrimiçi Atölyeleri Olan Yerli ve Yabancı Müzeler

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Royal Academy Of Arts

Ailelerin hafta sonu etkinliği olarak öne çıkan müze keşifleri, pandemi süreciyle sekteye uğrayan bir çok faaliyetten biri oldu. Gerçi bardağa dolu tarafından da bakabiliriz; pandemi nedeniyle hem dünyada hem Türkiye'de pek çok müze, ziyaretçilerini fiziksel olarak ağırlayamadıkları için kapılarını sanal dünya için araladılar. Böylece internet üzerinden dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman dünyanın diğer bir ucundaki müzenin koridorlarında gezebilmek mümkün hale geldi. Müzeler ayrıca düzenledikleri çevrimiçi atölyeler sayesinde çocukların evde geçirdikleri zamanı sanatsal faaliyetler ile renklendirmeye devam ediyor. Biz de hem ülkemizde hem de yurt dışında çocuklara özel çevrimiçi atölyeler düzenleyen bu müzelere ve atölye içeriklerine sizler için göz attık.

 

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Antika arabalar, tekneler, oyuncaklar... Rahmi Koç Müzesi açıldığı günden bu yana ailece gezilebilecek müzelerin başında geliyor. Sadece açık ve kapalı sergi alanlarındaki ulaşım araçlarını görmek, emekliye ayrılmış bir uçağın veya geminin içine girmek bile çocuklara heyecan veriyor. Müzenin ebeveyn ve çocuk dostu yaklaşımlarından biri de düzenli olarak organize edilen çevrimiçi atölyeler;

Yenilenebilir Enerji / 8-14 yaş

Elektirik/ 6-9 yaş

Tasarım/  5-7 yaş

Yenilenebilir Enerji/ 8-14 yaş

gibi başlıklara sahip. Atölye kapsamında çocuklar müzenin atölyenin konu aldığı ilgili bölümleri önce online olarak geziyor, ardından da tasarım aşamasına geçiliyor. Bunun için de  atölye öncesinde eğitim kiti, adreslere kargolanıyor. Atölye konu ve tarihleri aylık olarak değiştiği için müzenin internet sitesi üzerinden ("Müzede Eğitim" başlığından) güncel program bilgisine ulaşabilirsiniz.

PERA MÜZESİ

Pera Müzesi, 6 Haziran tarihine kadar  "Zevk Meselesi" isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Bu sergi kapsamında 7-10 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenen atölyede ise öncelikle Zoom Meeting üzerinden rehber eşliğinde 3 boyutlu çevrimiçi sergi turu yapılıyor. Daha sonra  Zevk Meselesi sergisinden alınan ilhamla beğeni kavramı üzerine konuşuluyor ve karışık teknik uygulamaları deneyimleniyor. Çocuklar tuval, boya, kumaş, boncuk, payet gibi farklı malzemeleri bir arada kullanarak özgün zevklerini yansıttıkları tasarımlar yaratıyor. 

  

SAKIP SABANCI MÜZESİ

Muhteşem bahçesini ve bir zamanlar Sabancı ailesine ev sahipliği yapan Atlı Köşkü, bir sergi kapsamında gezip-görmek bile ayrı bir keyif... Koronavirüs önlemleriyle müzeyi gezmek hala mümkün. Çocuklar içinse hafta sonu etkinliği olarak müzeyi gezmek dışında evinizden katılabileceğiniz  farklı konseptlerde çevrimiçi atölyeler mevcut. Qbicart Dijital Sanat Okulu iş birliği ile gerçekleştirilen atölyelerde;

Mitoloji / 7-10 yaş

Heykel / 6-9 yaş

Bilim / 6-9 yaş

Paleontoloji / 7-10 yaş

Doğa / 5-12 yaş

Soyut Sanat / 7-12 yaş

Claude Monet ve Saman Yığınları / 5-8 yaş

gibi ilgi çekici konu başlıklarına rastlamak mümkün. Atölyelerin değişen programlarına müzenin internet sitesini ziyaret ederek kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

İSTANBUL MODERN

Çocukları modern ve çağdaş sanat konusunda bilgilendirme ve onları sanata yakınlaştırma amacı güden İstanbul Modern'in çevrimiçi atölyeleri hafta sonlarına özel düzenleniyor. Bu atölyelerde çocuklar, müze uzmanları ile buluşuyor, müze koleksiyonunda yer alan yapıtlar üzerinden, sanat tarihinden örneklere değinerek sanat akımlarını, teknikleri, üretim biçimlerini ve günümüz sanat çalışmalarını öğreniyor, tartışıyor ve sanatsal üretimler  gerçekleştiriyorlar.

 Çevrimiçi atölyeler 4-7 yaş için cumartesi 11.00-12.00, 8-12 yaş aralığı için pazar günleri 11.00-12.00 saatlerinde düzenleniyor. 

Atölyelerin başlıkları ise şu şekilde;

"Nedir Bu Çağdaş Sanat?"

"Figürün Öyküsü"

"Kendini Bir Sanatçı Gibi Anlat"

"Manzaranın Dönüşümü"

"Lirik mi, Geometrik mi?"

"İlham Veren Kübizm"

"Hazır Nesnelerle Sanat"

"Kodlarla Sanat".

  

THE MET (METROPOLITAN MUSEUM OF ART)

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan The Met, farklı yaş gruplarına uygun çevrim içi atölyeler düzenliyor.

2-4 yaş arası çocukların için ebeveyn eşliğinde katılabileceği bu atölyelerde hikayeler, şarkılar ve sanat etkinlikleriyle çocukların yaratıcı yönlerinin açığa çıkması teşvik ediliyor.

5-8 yaş aralığında olan çocuklar ise kompozisyon, renk, doku ve malzemeler hakkındaki bilgi edinirken, çizim tekniklerini deneyimleme imkanı yakalıyor.

9-12 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen bir başka çevrim içi atölyede ise çocuklara The Met koleksiyonunda yer alan tarihi ve modern resimlerde kullanılan teknikler öğretiliyor.

 

TATE MUSEUM

Londra'da ziyaretlerinin ilk duraklarından biri olan Tate Museum, çevrim içi atölyelere güzel bir alternatifle karşımıza çıkıyor... Müzenin anasayfasından ulaşabileceğiniz Tate Kids başlığı altında, dilediğiniz zaman çocuğunuzla sanat aktivitesi yapmanıza olanak sağlayan çeşit çeşit video yer alıyor. Kağıt, makas, ses, çamur gibi farklı malzemeler kullanılarak yapılan bu çalışmalar için gerekli olan malzemelere ya da aktivitesi süresi gibi detaylara kolaylıkla ulaşılabiliyor. Sitenin bir diğer güzel yanı ise çocukların yaptıkları aktivitelerden oluşan seçkiyi de de sayfalarında paylaşıyor olmaları...

 

GLAZER'S CHILDREN'S MUSEUM

ABD'nin Florida eyaletinde yer alan Glazer Çocuk Müzesi 5 yaş altında olan çocuklar için ücretsiz olarak düzenlenen ve Zoom'la erişim sağlanabilen aktiviteler İngilizce ve İspanyolca olarak yapılıyor. Farklı başlıklarda düzenlenen aktivitelerde, çocuklar eğitmenler eşliğinde dans ediyor, sayıları ve harfleri öğreniyor, resim yapıyor... Ayrıca aile-çocuk ilişkisini güçlendirmek adına birlikte oyun oynamak teşvik edilirken, ebeveynlik hakkında sohbet de ediliyor.

 

CHILDREN'S MUSEUM OF PITTSBURGH

Pittsburgh'da yer ala Çocuk Müzesi, pandemi nedeniyle kapalı olsa da, 3-6 yaş aralığı için workshop'lar düzenliyor. Katılım için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Atölyelerin içerikleri ise tam anlamıyla çocukların ilgisini uyandıracak şekilde tasarlanmış.

Örneğin "Early Bird Feels" atölyesinde evde ve doğada bulunan malzemelerle bir hayvan eşi inşa ediliyor.

"Renkler" çalışmasında ise çocuklar sevdiği renkleri giyiyor, sevdikleri renklerden bahsediyor ve çocuklara "renkli" hikayeler okunuyor.

Müze aynı zamanda 7-10, 11-14 yaş aralıkları için de çevrim içi atölyeler düzenliyor.

 

AQUARIUM OF PACIFIC

Deniz canlılarına meraklı olan (5-12 yaş aralığındaki) çocuklar için eğlenceli bir çevrim için atölye fırsatı sunan Aquarium Of Pacific, okyanus dünyası ve sanatı bir potada eritiyor. Canlı kameralar sayesinde bir akvaryum eğitimcisi çocuklara okyanus hayatı ve canlıları hakkında bilgiler aktarıyor. Daha sonra bu aktarımları ise hazırla bulundurdukları kağıtları ve boya kalemleri ile resme döküyorlar.