Ürün sepete eklendi

Çocuklar İçin 15 Amazon Original Yapımı

YAZI —

Uzun süredir yollarını gözlediğimiz Amazon Prime, 15 Eylül itibariyle Türkiye’de! Prime Video’da çocuklara hitap eden yapımlar konusunda oldukça zengin seçenekler söz konusu. Amazon Original içerikleri arasında farklı yaş gruplarından çocuklara hitap eden 15 yapımı listeledik.  

The Stinky & Dirty Show - Kokulu & Pasaklı Şov

3+

Çöp kamyonu Kokulu ve kazıcı Pasaklı, iki yakın dost. Kokulu ve Pasaklı, tüm gün sokaklarda dolaşaral şehirlerinde yaşadıkları zorluklara birlikte çözüm üretmeye çalışıyor. Yapım; eleştirel düşünme, problem çözme, kararlı olma gibi konularda ilham veren mesajlar içeriyor. Jim ve Kate McMullan'ın aynı isimli kitap serisinden uyarlanan yapımda karakterleri Whoopi Goldberg, Andy Richter, John Cusack gibi isimler seslendiriyor. 

Jessy & Nessy

3+

Jessy & Nessy, meraklı bir kız çocuğu olan Jessy ile beş buçuk bin yaşındaki mor deniz canavarı Nessy’nin arkadaşlığına odaklanıyor. Okul öncesi yaş grubuna hitap eden yapım, çocukları soru sormaya, meraklı olmaya, problem çözmeye ve arkadaşlarla iş birliği yapmaya teşvik ediyor.

Tumble Leaf - Yaprak Adası

4+

Adası’nda yaşayan mavi tilki Cingöz, arkadaşlarıyla oyun oynarken pek çok yeni keşifte bulunuyor. Okul öncesi çocuklara basit bilimsel kavramları öğretmeyi hedefleyen yapım; problem çözme konusunda da yol gösterici. Ayrıca bölüm senaryolarında arkadaşlık üzerine de pozitif mesajlar hakim.

Pete the Cat - Kedi Pete

4+

Kedi Pete ve arkadaşları kedi Callie, kurbağa Grumpy, sincap Sally, pug Emma ve ornitorenk Gustavo, birlikte eğlenceli maceralara atılıyor. James Dean’in aynı isimli çocuk kitabı serisinden uyarlanan Kedi Pete; iletişim, yardımseverlik, nezaket, kendini sevme, empati gibi konularda pozitif mesajlar içeriyor. Her bölüm, birbirinden farklı eğlenceli şarkılarla renkleniyor.

Dino Dana

4+

9 yaşındaki paleontolog Dana’nın özel bir yeteneği var; o dinozorları görebiliyor ve onlarla iletişim kurabiliyor. Okul öncesi çocukların hayal gücüne hitap eden dizi, özellikle dinozorların yaşamına meraklı çocuklar için hem eğlenceli hem de bilgi dolu bir yapım. Dizinin dinozorların yanı sıra mamut ya da kılıç dişli kaplan gibi diğer tarih öncesi memelilere dair bölümleri de var.

Creative Galaxy - Sanat Evreni

4+

Arty ve yardımcısı Pırıl, sanat kıvılcımlı roket gemileriyle sanat evreninde yol alıyor ve karşılaştıkları sorunları sanatla çözmeye çalışıyor. Yapım, ikilinin maceraları aracılığıyla farklı sanat disiplinleri ve teknikleri hakkında bilgi veriyor. Ayrıca problem çözme, yardımlaşma gibi konularda da pozitif mesajlar veriyor. Arty’nin anne ve babası cinsiyet eşitliği açısından ideal birer rol model.

The Snowy Day - Karlı Gün

4+

Ezra Jack Keats’in ödüllü kitabından uyarlanan The Snowy Day, Noel arifesinde büyükannesinden aldığı yemeği karlı bir günde eve ulaştırmaya çalışan Peter’ın hikayesini anlatıyor.

Little Big Awesome - Küçük Dev Müthiş

5+

Sıkı dostlar Gluko ve Lennon, yaşadıkları Kentopol’da birbirinden tuhaf maceralara atılıyorlar. Bu sırada çevrelerindekilerin yaşadıkları sorunları çözebilmeleri için onlara yardımcı oluyorlar. Eğitici olmasa da eğlenceli vakit geçirmek için izlenebilecek bir yapım. 

Bug Diaries

5+

Sinek, Örümcek ve Solucan… Bu üç yakın arkadaş kendilerini çevreleyen koca dünyada birbirinden heyecanlı maceralara atılıyor. Bu sırada karşılaştıkları zorlukları birlikte çözerek yaşadıkları her şeyi böcek günlüklerine aktarıyor. Bug Diaries, doğaya dair hoş bir yapım olmanın yanı sıra arkadaşlık, yardımlaşma gibi konularda pozitif mesajlar veriyor.

Just Add Magic - Bir Tutam Büyü

6+

Kelly ve en yakın iki arkadaşı, gizemli bir yemek kitabı buluyorlar. Kitaptaki tarifleri denediklerinde tariflerin sihirli olduğunu keşfediyorlar. Kelly'nin büyükannesini bir lanetten kurtarmak için sihir yapmaya başladıklarında ise farklı sırlarla karşılaşıyorlar. Arkadaşlığın önemini vurgulayan yapımın bir de ‘Bir Tutam Büyü: Gizemli Şehir’ isimli devamı niteliğinde dizi var.

Lost in Oz - Oz’un Derinliklerinde

6+

Oz evreninden ilham alan Lost in Oz’da 12 yaşındaki Dorothy Gale ve köpeği Toto, bir kasırgaya kapılarak kendilerini Oz’da buluyorlar. Eve dönmenin yolunu arayan ikili, yardım edebileceği umuduyla iyi cadı Glinda’yı arıyor. Bu sırada yeni arkadaşlar edinerek heyecanlı maceralara atılıyorlar.

Niko and the Sword of Light - Niko ve Işın Kılıcı

6+

Gölgelerden oluşan bir salgın, masum canlıları korkutucu yaratıklara dönüştürüyor. Karanlıkla savaşarak dünyaya ışığı getirebilecek tek kişi, savaşçı Niko. Niko, Prenses Lyra’nn rehberliğinde ışın kılıcıyla karanlığa karşı savaşarak dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Yapımda küçük çocuklar için korkutucu olabilecek unsurlar mevcut.

Sigmund and the Sea Monsters - Sigmund ve Deniz Canavarları

6+

Johnny ve Scouty kardeşler ile kuzenleri Robyn, sahilde Sigmund isimli sevimli bir deniz canavarıyla karşılaşıyor. Üç çocuk, Sigmund’la dost olarak ona insanların dünyasını öğretmeye başlıyor. Yapım; nezaket, saygı, insanları (ve canavarları) dış görünümlerine göre yargılamama gibi konularda mesajlar veriyor.

Danger & Eggs - Tehlike ve Yumurta

6+

Danger & Eggs; mavi saçlı bir kız çocuğu olan D.D. Danger ile onun devasa yumurta arkadaşı Phillip’in maceralarına odaklanıyor. Mavi saçlı kız ne kadar korkusuzsa Phillip o kadar dikkatli. Sonuçta ikili, bol adrenalinli ve oldukça eğlenceli anlar yaşıyor.

Costume Quest

8+

Wren, Reynold, Everett ve Lucy, ev yapımı kostümlerini giyerek sakin Auburn Hollow kasabasının gölgelerinde pusuda bekleyen vahşi canavarlarla yüzleşiyor. Aynı isimli video oyunundan uyarlanan yapım, arkadaşlığın ve hayal gücünün önemini vurguluyor. Küçük çocuklar için korkutucu unsurlar içerebilir.

*Yaş grupları için Common Sense Media referans alınmıştır.