Ürün sepete eklendi

Çocuk Menülerine İlham Verecek Instagram Hesapları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — LIEWOOD

"Bugün ne pişirsem?"... Her gün zihnimizi meşgul eden, özellikle çocuklu evlerde çok bilinmezli bir denkleme dönüşebilen bu soruya daha kolay cevap bulabilmek için tarifleriyle ilham veren ve çocuk beslenmesiyle ilgili yol gösteren favori hesaplarımızı bir araya getirdik.

 

@sibelgungorr

Neşeli Tabaklar ve Bebeğimin Beslenme Kitabı isimli kitaplarıyla tanıdığımız Sibel Güngör, tarif sıkıntısı yaşayanlar için lezzetli ve besleyici tarifler paylaşıyor. Aynı zamanda halk sağlığı uzmanı olan Güngör’ün örnek menüleri ve sağlıklı beslenmeyle ilgili önerileri de özellikle ek gıdaya geçiş döneminde olanların işine yarayabilir.

  

@zaynesplate

Katı gıdaya geçişten itibaren bebeklere ve çocuklara hitap eden tarifleriyle ve iştah açan sunumlarıyla Zayne’s Plate tüm dünyadan pek çok ebeveynin yakın takibinde. Hesabın en iyi yanlarından biri, çoğu tarifinin tüm ailece tüketilebilecek nitelikte olması. Ayrıca sağlıklı beslenmeye dair öneriler de mevcut.

 

@plantedfamilies

Sağlığa faydaları daha çok gündeme geldikçe popülaritesi artan bitkisel bazlı beslenme için güzel bir kaynak arıyorsanız doğru yerdesiniz. Planted Families’in kolay hazırlanan ve lezzetli vegan yemek tarifleri arasında her öğüne uygun sayısız seçenek var. Sebzeyle arası iyi olmayan çocuklar için de alternatif tarifler bulabilirsiniz.

  

@my.little.food.critic

Lezzetli ve sağlıklı çocuk yemeği tarifleri arayışında bir noktada tıkandıysanız My Little Food Critic, çıkış noktanız olabilir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için pratik menü önerileri, ilham veriyor. Videolu yemek tarifleri, kısa sürede hazırlanabilen besleyici tarif fikirleri, tek bir malzemeyle hazırlanabilecek alternatifler derken hesapta tatmin edici bir tarif bolluğu söz konusu… Tüm bunlara yaratıcı sunumları da eklenince My Little Food Critic, takip edilesi hesaplar arasında yerini alıyor.

 

@yummytoddlerfood

Üç çocuk annesi Amy Palanjian’ın mutfağından basit ve besleyici tarifler, menü fikri aramaktan yorulanlar için ideal. Özellikle atıştırmalık tarifleri, ilham veriyor. Ayrıca yeme sorunlarını önlemek için alınabilecek önlemler, sağlıklı beslenmeye dair öneriler gibi bilgi verici içerikler de bir hayli fazla. Huffington Post’tan Parents dergisine pek çok yayında adı geçen Yummy Toddler Food’un içeriğine aynı ismi taşıyan web sitesinden de erişmek mümkün.

 

@zeynepbenhisavicelik

Tatlıdan, et yemeklerine, sebzelerden, hamur işlerine... Geniş bir skalada kolay ve lezzetli tariflerini paylaşan Zeynep Benhisavi Çelik'in Mamaera isimli bir de yemek kitabı bulunuyor. Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olan Zeynep Benhisavi Çelik'in hesabını takip ederek, sabah kahvaltısından öğlen ve akşam yemeklerine kadar hem çocukların hem yetişkinlerin seveceği tariflerinden ilham alabilirsiniz.

  

@mutfaktaki.cocuklar

Mutfaktaki Çocuklar, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Prof. Dr. Taylan Kümeli rehberliğinde gerçekleştirilen ve çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaya yönelik eğitim programı. Mutfaktaki Çocuklar’ın Instagram hesabında beslenmeye dair faydalı bilgiler ve sağlıklı tarifler bulmak mümkün.

 

@kids.eat.in.color

Pediatrik beslenme uzmanı Jennifer Anderson, Instagram hesabında yemek seçen çocuklara sebze yemeyi sevdirmek için çeşitli öneriler paylaşıyor. Çocuklarla yemek saatlerini birer kriz anı olmaktan çıkarmak için uzman tavsiyelerine ihtiyacınız varsa Jennifer Anderson, tam aradığınız isim.

  

@kids.nutritionist

Bir diğer pediatrik beslenme uzmanı Leah Hackney, sağlıklı beslenmeye dair basit ama etkili önerileriyle anne babalara yol gösteriyor. Çocuğunuzu çok karmaşık tarifler yerine olabildiğince rafine yiyeceklerle de besleyebileceğinizi gösteren Hackney, özellikle yemek seçen çocuklar ile baş etmek isteyen aileler için ilham kaynağı olabilir.

 

@feedinglittles

Sağlıklı beslenmeye dair bolca ufuk açıcı bilgi, yemek seçen çocuklarla doğru iletişim kurmanın yollarını gösteren hayat kurtarıcı öneriler, evin küçük gurmeleri için pratik ve yaratıcı sunum önerileri… Bir milyonu aşan takipçisiyle Feeding Littles bir diyetisyen ve bir yemek terapistinin yıllara dayanan bilgi birikimini takipçilere aktarıyor. 

 

@ciseren_vesaire

Daha önce oğlu Yaman’ın oda turu için evine konuk olduğumuz Çiseren de çocuklara yönelik pratik ve leziz tarifleriyle mutfakta bize ilham veren isimlerden. Çiseren’in ek gıda dönemine kolaylık katan tariflerine ulaşmak için #ckbebektarifleri etiketi ile arama yapabilirsiniz. Tabii ki Çiseren’in yemek tarifleri sadece çocuklar için değil evin tüm üyeleri için bolca lezzet vadediyor. Özellikle çok meşhur enginar tarifini mutlaka denemelisiniz.

 

@ecemararda_

Instagram paylaşımlarında sofra stilisti kimliğiyle öne çıkan Ecem Arda, kızı Ela'nın doğumunun ardından sağlıklı ve lezzetli yemek tariflerini de sıkça paylaşmaya başladı. Özellikle karnabahar köftesinin Petitmag okurlarının da favorilerinden olduğunu belirtelim.