Ürün sepete eklendi

Çocuk Gelişim Uzmanları Tarafından Önerilen Yapımlar

YAZI —

Yeni kapanma süreci ile birlikte çocuklar ekran başında daha çok vakit geçiriyor. Bu durum zaman zaman anne babalar için bir vicdan meselesine dönüşse de en azından daha az suçlu hissetmek için onların neleri izlediğine ekstra özen gösterebiliriz. 2020 yılında New York Magazine’de yayınlanan bir makale, çocuk gelişim uzmanlarının çocuklar için seçtiği yapımları bir araya getiriyor. Biz de bu makalede yer alan 10 yapım ile çocukları için hem eğlendirici hem de bilgilendirici bir yapım arayan anne babalara yardımcı olmak istedik...

 

Wild Kratts, PBS Kids

NYMag: 4-8 yaş

Common Sense Media: 5+ yaş

Zoolog kardeşler Chris ve Martin Kratt, üç arkadaşlarıyla birlikte tehlike altındaki hayvanlara yardımcı oluyor. Her bölümün başlangıcında ve bitişinde hayvanlarla ilgili gerçek, bilgilendirici videolar yer alıyor. Çocuklara vahşi hayvanları ve onları korumanın önemini anlatırken macera ve mizah unsurlarıyla onların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan bir yapım Wild Kratts.

 

The Magic School Bus, Netflix

NYMag: 7-10 yaş

Common Sense Media: 5+ yaş 

Bilime dair eğlenceli bir bakış açısı sunan The Magic School Bus, çılgın öğretmen Bayan Frizzle ve öğrencilerinin sihirli okul otobüsleriyle çıktıkları maceraları anlatıyor. Bayan Frizzle'ın küçük kız kardeşi Fiona, direksiyon başına geçerek Walkerville İlkokulu öğrencilerini uzaydan insan vücuduna, farklı bilimsel konularda eğlence dolu maceralara götürüyor.

 

Mister Rogers' Neighborhood

NYMag: 3-6 yaş

Common Sense Media: 3+ yaş

1960’lı yıllara ait bir yapım olan Mister Rogers’ Neighborhood; sosyal sorumluluk, farklılıklara saygı, duyguları kabullenme, empati, özgüven gibi önemli konularda pozitif mesajlar veriyor. Bazı bölümler boşanma, sevilen birinin kaybı gibi konulara da değiniyor. Nostaljik yapım, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemek için özel olarak tasarlanmış.

 

Sesame Street, PBS Kids

NYMag: 3-6 yaş

Common Sense Media: 2+ yaş

Susam Sokağı’nın bu listede olmaması mümkün mü? Bu efsanevi yapım 50 yılı aşkın süredir tüm dünyadan çocuklara okuma yazmadan matematiğe, arkadaşlıktan paylaşmanın önemine pek çok konuda yol gösteriyor. Bunu da sıkıcı olmadan, son derece eğlenceli bir şekilde yapmayı başarıyor.

 

Reading Rainbow, PBS Kids

NYMag: 4-6 yaş

Common Sense Media: 4+ yaş

Listedeki nostaljik yapımlardan bir diğeri, Reading Rainbow. 1983’te çocuklara okuma sevgisi kazandırma amacıyla hayata geçirilen yapım, ünlü aktör LeVar Burton tarafından sunuluyor. Her biri uzaydan mercan resiflerine geniş bir yelpaze içindeki farklı konulara odaklanan bölümlere, konuyla ilgili bir kitap son noktayı koyuyor.

 

Ask the StoryBots

NYMag: 6-8 yaş

Common Sense Media: 3+ yaş 

Bir bilgisayarın içinde yaşayan StoryBots isimli beş küçük yaratık, “Gözler nasıl görür?”, “Gezegenler nereden gelir?” gibi çocukların en çok merak ettiği sorulara eğlenceli bir anlatımla cevap veriyor. Bir çocuk tarafından sorulan gerçek bir soruyla başlayan yapım, sevimli yaratıkların cevap arayışıyla minik izleyicileri keşfe davet ediyor. Bazı bölümlere Whoopi Goldberg, Zoe Saldana, Snoop Dogg gibi ünlüler de konuk oluyor.

 

George Shrinks, PBS Kids

NYMag: 4-6 yaş

Common Sense Media: 4+ yaş

 
Ufak tefek bir çocuk olan George, fiziksel görünümünden dolayı kendisini sürekli tehlikeli durumlar içinde buluyor. Neyse ki George’un babası bir mucit ve onun rahatı için pek çok alet tasarlıyor. Böylece George ne olursa olsun zorlukların üstesinden gelmeyi ve olaylara pozitif yönden bakmayı başarıyor.

 

Annedroids, Prime Video

NYMag: 7-10 yaş

Common Sense Media: 5+ yaş

STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) konularına odaklanan bu yapımın baş karakteri, 11 yaşındaki bilim dehası Anne. Anne, gizli laboratuvarında arkadaşları Nick ve Shania ile bilimsel deneyler yapıyor ve maceralara atılıyor. Yapımın ana teması bilim olsa da arkadaşlık ve özgüven gibi konularda da pozitif mesajlara sahip. 

 

Forky Asks a Question, Disney+

NYMag: 4-6 yaş

Common Sense Media: 4+ yaş 

Toy Story 4 filmindeki Forky karakteri, 10 kısa bölümden oluşan bu yapımda başrolde. Forky’nin pek çok sorusu var ve bu soruları her bölümde başka bir oyuncak arkadaşı cevap veriyor. “Arkadaşlık ne anlama gelir?”, “Sanat nedir?” gibi sorulara cevap arayan Forky’ye eşlik etmek, çocuklara eğlenceli bir yolla yeni bilgiler aşılıyor.

 

Moana

NYMag: 6-10 yaş

Common Sense Media: 6+ yaş

Moana, diğer yapımlar gibi çizgi film kategorisinde olmasa da listede kendisine yer buluyor. Moana, cesur bir genç kız ve adasını kurtarmak için kendisini tehlikeye atarak mücadele ediyor. Filmde korkutucu sahneler olsa da özgüven ve cesaret temalı pozitif mesajları çok kuvvetli olduğu için belli bir yaşın üzerindeki çocuklar için ilham verici bir film olabilir.