YAZI —   |   FOTOĞRAF — THE HOBBS FARM

Havaların soğumasıyla birlikte nezle, grip gibi hastalıklar artıyor. Hem çocuğunuzun dinlenmesini sağlamak hem de hastalığın başka çocuklara yayılmasını engellemek için bu dönemleri evde geçirmek en doğrusu. Çocuklarla tüm günü evde geçirmek elbette ekstra efor ve bolca aktivite fikri gerektiriyor. Ekran zamanı, kitaplar, kutu oyunları bir yere kadar yardımcı oluyor, arta kalan zamanlar için farklı önerilere her zaman ihtiyaç var. İşte, hasta çocuğunuzla evde baş başa kaldığınızda yapabilecekleriniz…

 

Gölge kuklası gösterisi yapın

Olabildiğince klasik ve her daim etkili… Özellikle çocuğunuzun yatarak dinlenmesi gerekiyorsa gölge oyunuyla onu eğlendirebilirsiniz. Odasını tamamen karanlık hale getirin, elinize bir fener alın ve duvara yansıttığınız fenerin önünde elinizle farklı şekiller yapın. Karakterlerinizi konuşturmayı da ihmal etmeyin. Kedi, köpek, tavşan gibi gölge kuklalarını elinizle nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için adres, elbette YouTube.

 

Aile albümlerini karıştırın

Sıcacık battaniyenin altına birlikte kıvrılıp aile albümlerini karıştırmanın tam zamanı. Tüm ailenin çocukluk ve gençlik hallerine bakmak, fotoğraflarda kimin kim olduğunu tahmin etmek hem sizin hem de çocuğunuzun keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Uzaktaki akrabaları tanımak için de iyi bir fırsat…

 

Salona devasa bir kale inşa edin

Biraz dağınıklığı göze almak şartıyla salonunuza sandalyelerden, koltuk minderlerinden, battaniyelerden kale yapabilirsiniz. Kalenin içini de çocuğunuzun uzanıp dinlenebileceği, birlikte kitap okuyup oyun oynayabileceğiniz konforda tasarlayabilirsiniz. Hasta miniklerin tüm günü kalelerinde geçirmek istemeleri gayet olası.

 

Sanat istasyonu hazırlayın

Evdeki boya kalemlerini, el işi kağıtlarını, yapıştırıcıları, makasları, yani bilumum sanat malzemelerini büyük bir masa üzerinde toplayın. Yanlarına da ayakkabı kutusu, tuvalet kağıdı rulosu gibi geri dönüşüm projelerine uygun atıkları, doğa yürüyüşlerinde topladığınız yaprak, kozalak, taş gibi materyalleri koyun. Gerisini de çocuğunuzun hayal gücüne ve yaratıcılığına bırakın. Çocuğunuzun içindeki sanatçı ruhu ortaya çıkarmasının bir diğer yolu da camları istediği gibi boyamasına izin vermek. Tabii bunun için kolayca temizlenebilen cam boyalarını tercih etmeniz gerekiyor.

 

Uzun ve buharlı bir banyo yaptırın

Banyoda sıcak suyu açarak ortamı bir buhar odasına dönüştürün. Bolca banyo oyuncağıyla çocuğunuza eğlenceli bir ortam hazırlayın. Suyla oynamak çocukları her zaman neşelendirir, üstüne üstlük buharlı bir banyo hem tıkalı burunlara hem de öksürük krizlerine iyi gelir.

 

El işi ya da deney setleri ile vakit geçirin

Piyasada bulunabilen hazır aktivite setleri de evde sıkılmadan geçirmek için ideal. Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına göre etamin, seramik, takı tasarımı gibi el becerisine yönelik setleri ya da farklı konulara odaklanan hazır deney setlerini tercih edebilirsiniz.

 

Sesli kitap dinleyin

Çocuğunuzun enerjisi düşükse, sizin de kitap okumaktan ses telleriniz isyan ettiyse sesli kitap dinleyebilirsiniz. Birlikte bir battaniyenin altında kıvrılın ve sesli kitapların dünyasına dalın. Storytel uygulamasında Türkçe ve İngilizce sesli çocuk kitapları mevcut.

 

Dondurma hazırlayın

Yutkunurken ağrıyan bademcikler için dondurmanın rahatlatıcı etkisini es geçmeyin. Çocukların dondurmayla yaşadıkları aşk düşünüldüğünde bir taşla iki kuş vuracağınız ortada. Mutfağa girerek elinizin altındaki malzemelerle kendi ev yapımı dondurma tariflerinizi geliştirebilir, çocuğunuzla beraber hazırladığınız dondurmaları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

Sanal dünya turu yapın

Evinizde bir atlas ya da dünya küresi varsa çocuğunuzu birlikte sanal dünya turuna çıkarabilirsiniz. Dünya haritası üzerinde gösterdiği ülkeler hakkında bildiklerinizi ona aktarın. Doğasıyla öne çıkan yerlerde yaşayan canlılardan bahsedin. Farklı kültürlere dair ilginç bilgiler verin. Geçmişte seyahat ettiğiniz ülkeleri gösterin ve oralarda neler yaptığınızı anlatın.