Ürün sepete eklendi

Çizgi Filmlerin İlham Veren Güçlü Kız Karakterleri

YAZI —

Çocuklar, ekrandaki sembolik temsillerden oldukça etkilenebiliyor ve gördükleri davranış kalıplarını kolaylıkla benimseyebiliyor. Bunu bir avantaja dönüştürmek bizim elimizde. Özellikle kız çocuklarının kendilerine ilham olabilecek güçlü figürler görmelerinin çok önemli olduğunu düşünerek ekranın güçlü, cesur, empati sahibi kız karakterlerini bir araya getirdik!

 

Avatar the Last Airbender

8+ yaş

Avatar'ın baş kahramanı Aang olsa da yetişkinlerin de severek izlediği bu çizgi filmde iki güçlü kız karakter var. Birincisi Aang’i bir buzdağı içinde bulup 100 yıllık uykusundan uyandıran 14 yaşındaki su bükücü Katara. Diğeri ise güçlü savaşçı Suki. Her iki karakter de dirençleri ve kararlılıklarıyla fantastik Avatar evrenine güzellik katıyor. Avatar the Last Airbender’ı Netflix’te bulabilirsiniz.

 

Carmen Sandiego

7+ yaş 

1990'ların video oyun ve TV karakteri olarak fırtınalar estiren, kötü şöhretli hırsız karakteri Carmen Sandiego, yeni bir bakış açısıyla yeniden ekrana taşındı. Serinin Netflix uyarlamasında Carmen hırsızlığa devam ediyor ama bu sefer Robin Hood tarzı bir karakter. Dünyanın hazinelerini V.I.L.E. isimli suç örgütünden korumak için mücadele eden Carmen; zeki, fedakar ve her zaman doğru olanı yapmak için otoriteye meydan okumaktan çekinmiyor.

 

Clifford The Big Red Dog

3+ yaş

Norman Bridwell’in ilki 1963’te yayınlanan klasik kitap serisine dayanan bu çizgi film, Clifford isimli büyük ve kırmızı köpeğe odaklansa da onun en yakın dostu Emily Elizabeth Howard’dan bahsetmeden olmaz. Clifford’un hayatının önemli bir parçası olan 8 yaşındaki Emily Elizabeth, arkadaş canlısı ve yardımsever kişiliğiyle çocuklar için güçlü bir rol model. Arkadaşlık, paylaşma gibi temalara odaklanan bu çizgi film Prime Video’dan izlenebiliyor.

 

Doc Mcstuffins / Doktor Dottie

4+ yaş

7 yaşındaki Dottie “Doc” McStuffins, toplumsal cinsiyet kalıplarına meydan okuyan karakterlerden. Annesi bir çocuk doktoru olan Dottie, oyuncak bebeklerle ve peluş hayvanlarla konuşuyor, onlara yardım ediyor. Sihirli steteskopu ile hastaları tedavi edip iyileştiriyor. Doc McStuffins, Digitürk’teki Disney Junior kanalında yayınlanıyor.

 

Dora The Explorer / Kaşif Dora

3+ yaş

1999'da Nickelodeon’da yayınlanmaya başlayan Dora the Explorer, hala popüler çizgi filmler arasında. 7 yaşındaki Dora; Boots isimli maymunu, sırt çantası ve haritası ile görevden göreve koşuyor. Amacına ulaşmak için fantastik dünyada önüne çıkan engelleri aşması gerekiyor. Bağımsız, cesur, meraklı ve problem çözme konusunda kararlı Dora, pek çok açıdan ilham kaynağı. Prime Video üyeliğiniz varsa Dora the Explorer bölümlerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

 

Dino Dana

4+ yaş

9 yaşındaki Dana, dinozorları çok seviyor. Ona sadece dinozorlar hakkında yeni şeyler öğretmekle kalmayıp aynı zamanda ona dinozorları canlandırma gücü veren bir Dino Saha Rehberi verildiğinde hayatı sonsuza kadar değişiyor. Dünyanın en genç paleontoloğu olan Dana, araştırmacı ve cesur yönleriyle pozitif bir karakter. Dino Dana bölümlerini Minika Çocuk’ta ve Prime Video’da bulabilirsiniz.

 

Hilda 

6+ yaş

Pearson'un ünlü çizgi romanından uyarlanan Hilda, sıra dışı yaratıklarla dolu doğa harikası bir ormanda büyüyen 11 yaşında bir genç kız. Annesinin Trolberg şehrine taşınmaya karar vermesiyle Hilda, kendisini bambaşka bir ortamda buluyor. Başlarda sıkılacağını düşünse de şehirde onu fantastik maceralar ve şaşırtıcı yeni arkadaşlar bekliyor. Korku öğelerine rastlayabileceğiniz Hilda, Netflix orijinal yapımı.

 

Llama Llama / Lama Lama 

4+ yaş

Anna Dewdney'nin aynı isimli popüler resimli kitaplarından uyarlanan Llama Llama, bekar anne Mama Llama karakteriyle öne çıkıyor. Ünlü oyuncu Jennifer Garner tarafından seslendirilen Mama Llama ve serideki diğer yetişkinler, çocuklara aile ve arkadaşlığın önemi, nezaket, empati, saygı ve cömertlik gibi konularda yol gösteriyor. Netflix orijinal yapımı Llama Llama, çocukları yeni şeyler deneme konusunda da cesaretlendiriyor.

 

Lost in Oz / Oz'un Derinliklerinde 

6+ yaş

Oz Büyücüsü’nden uyarlanan Amazon Original yapımı Lost in Oz, bir kasırgaya kapılan Dorothy'nin kendisini Oz'da bulduğu ve eve dönüş yolunu aradığı orijinal kurguya sadık kalıyor. 12 yaşındaki Dorothy ve köpeği Toto, eve geri dönmek için pek çok engeli aşmak ve kötü cadı Glinda’yı bulmak zorunda. Neyse ki o çok kararlı ve güçlü bir kız çocuğu. Lost in Oz’u Prime Video’dan izlemek mümkün.

 

Peg + Cat

3+ yaş

Peg, konuşan kedisi Cat ile birlikte matematik problemleri çözmeye meraklı bir kız çocuğu. Çizgi filmin amacı, okul öncesi çocukların matematik konusundaki doğal merakına ilham vermek ve günlük problemleri yaratıcı bir şekilde çözmeleri için yeni beceriler ve stratejiler geliştirmelerine yardımcı olmak. Çok renkli Peg karakteri, bu konuda ideal bir rol model. Peg + Cat bölümlerini YouTube’da bulabilirsiniz.

 

Sarah and Duck / Sarah ve Ördekçik

3+ yaş

Sarah, yardımcısı Duck ile dünyayı keşfeden 7 yaşında meraklı bir kız. Son derece kibar ve nazik bir kız çocuğu olan Sarah, problem çözme konusunda doğal bir yeteneğe sahip. Digitürk’te bulunabilen BBC’nin çocuk kanalı CBeebies’de yayınlanan Sarah ve Duck’ın bölümlerine YouTube’dan da ulaşabilirsiniz.

 

Stella and Sam / Stella ve Sam

3+ yaş

9 yaşındaki Stella, sevimli köpeği Fred ile birlikte 4 yaşındaki erkek kardeşi Sam'e evlerinin arka bahçesindeki maceralarda rehberlik ediyor. Sonsuz bir hayal gücüne sahip olan Stella, tam bir doğa aşığı. Keşfetmeyi çok seven Stella, kardeşine de doğa olaylarının ardındaki sırları öğretiyor. Minika Çocuk’ta yayınlanan Stella and Sam’in bölümlerini YouTube’da da bulabilirsiniz.

 

True and the Rainbow Kingdom / True ve Gökkuşağı Krallığı

4+ yaş

True ve en yakın arkadaşı Bartleby, Gökkuşağı Krallığı isimli fantastik ülkede yaşıyor. İyi kalpli True, Dilek Ağacı’ndaki dilekleri gerçekleştirmek ve Gökkuşağı Krallığı’ndaki sorunları çözmek için kararlılıkla çabalıyor. Bu sırada bencil arkadaşı Grizelda’ya da şefkat, empati ve nezaket gibi konularda adeta ders veriyor. True and the Rainbow Kingdom, Netflix’te yayınlanıyor.