YAZI —   |   İLLUSTRASYON — ASLI KALELİOĞLU

Buzdolabınızı düzenli tutmanın ve gıdalarınızın tazeliğini daha uzun süre korumanın yollarını mı arıyorsunuz?

Düzenli bir buzdolabı sadece göz zevkinize hitap etmekle kalmıyor, gıda güvenliğini de sağlıyor. Ayrıca buzdolabınızı her zaman düzenli tutmak, ev içi atıklarınızın azalması ve gıda harcamalarınızın düşmesi açısından da önemli. Peki, buzdolabınızda kalıcı düzeni nasıl sağlayabilirsiniz?

İşte, önerilerimiz…

  • İç rafları organize edin: Gıdaları gelişigüzel yerleştirmek yerine kategorize ederek raflara yerleştirin. Üst raflara pişirme gerektirmeyen gıda ürünlerini ve kalan yemekleri koyabilirsiniz. Orta rafları süt ve süt ürünlerine ayırabilirsiniz. Sanılanın aksine buzdolabınızın en soğuk kısmı olan alt raflara ise pişmemiş gıda ürünlerini yerleştirebilirsiniz.
  • Çekmeceleri taze sebze meyvelere ayırın: Taze sebze ve meyvelerin genel olarak kendi paketleri içerisinde saklanması öneriliyor. Ancak özellikle bu dönemde tüm sebze ve meyvelerinizi yıkadıktan sonra buzdolabına yerleştiriyor olabilirsiniz. Eğer tercihiniz bu yöndeyse sebze ve meyvelerin donmaması için buzdolabına yerleştirmeden önce iyice kuruladığınızdan emin olmanız gerekiyor.
  • Sebze ve meyveleri ayrı çekmecelere yerleştirin: Elma, armut gibi meyvelerin içindeki etilen, sebzelerin ve yeşilliklerin daha hızlı bozulmasına neden olabiliyor. Bu yüzden bir çekmeceyi sebzelere, diğerini meyvelere ayırmanızda fayda var.
  • Kapı raflarına uzun ömürlü ürünleri yerleştirin: Kapı rafları buzdolabının en sıcak yerleri. Dolayısıyla burada bozulma riski daha az olan soslar, reçeller, turşular gibi ürünleri saklayabilirsiniz.
  • Kutulardan, saklama kaplarından faydalanın: Buzdolabını organize tutmanın en kolay yolu, her şeyi özel kutular ya da saklama kapları içinde saklamak. Ayrıca keselerden ve yiyecek saklama kumaşlarından da yararlanabilirsiniz.
  • Haftada bir kontrol edin: Haftanın belirli bir gününde, tercihen market alışverişine çıkmadan önce buzdolabınızın içindeki gıdaların taze olup olmadığını, son tüketim tarihlerinin geçip geçmediğini kontrol edin. Uzun süredir bekleyen artık yemek varsa onları da gözden geçirin.
  • Etiketlerden faydalanın: Paketlerinden çıkarmak zorunda olduğunuz gıdaları, saklama kapları içinde kaldırdığınız artık yemekleri kayıt altında tutmak için etiketlerden faydalanabilirsiniz. Böylece gıdaları hangi tarihte buzdolabına koyduğunuzu ve ne zamana kadar taze kalacaklarını üzerlerine not alabilirsiniz.

Düzene dair önerilerin yanı sıra gıdalarınızın daha uzun ömürlü olması için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Her meyveyi buzdolabında saklamayın: Avokado, muz, nektarin, şeftali, armut gibi meyveler bir çeşit gaz yayarak diğer sebze ve meyvelerin bozulmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu meyveleri buzdolabı dışında saklamak daha doğru bir tercih.
  • Buzdolabına sıcak yemek koymayın: Bu çoğu kişi tarafından bilinen ve uygulanan bir öneri. Buzdolabına sıcak yemek koymak, içerideki sıcaklığı yükselterek gıdaların bozulmasına neden olabilir.