Ürün sepete eklendi

Bu Bahar Evimizde Uygulamayı Düşündüğümüz Dekorasyon Trendleri

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Architectural Digest

"Kanepenin rengi biraz soluk mu görünüyor yoksa bana mı öyle geliyor? Sahi şu boş duvara asılmaya bekleyen tablolar neredeydi? Yemek masanın üstündeki düzenlemeyi mi değiştirsem? Sanırım eve dev bir starliçe almanın zamanı geldi... Oda kapılarını mint yeşiline boyamak kötü bir fikir olabilir mi?"

Belki de hayatımızın hiçbir dönemini bu kadar fazla evimizde olmadık. Her gün saatlerimizi geçirdiğimiz bu alanda küçük değişiklikler yapmak hem bir yenilik hem de bahar tazeliği getirecek. Evle ilgili değişiklik yapmak için kolları sıvamadan önce sizi ilkbaharın öne çıkan ve bizim de çok sevdiğimiz dekorasyon trendleriyle tanıştırmak isteriz.

 

Yeşil, Daha Çok Yeşil

Görsel: Amy Bartlam

 

Mint yeşili, zeytin yeşili, ördek başı yeşili... Kullanım alanı mı? Duvarlar, kapılar, banyo fayansları, yastıklar... Neden şimdi? Doğaya karışmak belki de en özlem duyduğumuz şey oldu pandemi süresince. Üstelik uzmanların görüşlerine göre yeşil, bir mekana denge getirme özelliğine sahip. Renklerin psikolojik etkilerini bilirsiniz, yeşil ve tonları da sakinlik ve huzur ile özdeşleşir. Koyu notalar evinize sofistike bir dokunuş yapacakken, soft tonlar sakinleşmenize katkıda bulunacak. Biraz bahar havası ve belki de festival ruhu için lime yeşiline kaçan tonları tercih edebilirsiniz.

 

Büyükannenizin Duvar Kağıtları 

Görsel: mcgeeandco

 

Hatırlar mısınız? Çiçekler, motifler, bazen sadece düz renkler. Bu geleneksel dekorasyon öğesi, bizim nesle nostaljik bir armağan gibi geldi ve trendler arasında yerini aldı. Duvar kağıtlarının banyodan tavana uzanan bir kullanım alanı var. Evinizin herhangi bir köşesi karakter kazansın isterseniz uygulaması basit, etkisi büyük bir hareket olacak. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur desenlerin boyutu. Büyük ve dev baskılar küçük odaları olduğundan daha ufak gösterecektir. Böyle alanlar için daha soft desenleri kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

 

Naturel Materyaller

Görsel: Michelle Janeen

 

Ahşap ve ötesi... 80 ve 90’lı yılların doğal ahşap trendi yeniden gündemde. Ne kadar ham görünürse o kadar iyi. Zira başka hiçbir sentetik materyalin oluşturamayacağı doğal ve topraksı bir etki yaratıyorlar. Üstelik çevre dostu olmaları da ne tükettiğine dikkat edenler için tercih sebebi. Sıkıldığınız zaman geri dönüşüme götürebilir ya da belki bir ileri dönüşüm projesiyle onu olduğundan farklı bir hale sokarak kullanım alanını değiştirebilirsiniz. Çocuklarla da harika bir aktivite olacaktır!

 

Minimal Oasis 

Görsel: Batiik Studio

 

Işık ve havayı tamamen hissedebileceğiniz, dikkatinizi dağıtabilecek öğelerden uzak bir yaşam alanı. Kendinizi bir sanat galerisinde ya da belki de zen olmanın doruk noktasında hissedeceksiniz. Uzmanların hemfikir olduğu konu şu: Etrafta daha az dikkat dağıtıcı detay varken, zihniniz de daha az yorulur. Dolayısıyla kendinize ayıracak daha fazla vaktiniz kalır. Mimarlıkta minimalizm az malzeme kullanımı, kare ve dikdörtgen formların ön planda olmasıyla, yalın iç tasarımlarla eş anlamlı. Yalınlığın ve fonksiyonelliğin savunucusu Ludwig Mies Van der Rohe’nin dediği gibi; aslında az çoktur.

 

Çiçekler ve Renkler

Görsel: Pinterest
 
 
Onlarsız bahar ayları düşünülemez. İlk aşamada biraz iddialı gelse de önümüzdeki yılların güçlü dekorasyon trendlerinden biri pasteller. İsterseniz farklı renkleri karıştırın ya da tek bir rengin nüanslarıyla kendi monokrom dünyanızı oluşturun. Belki ilk aşamada bütünsel bir renk değişikliğine gitmek yerine pastelleri beyazlarla kombinleyebilirsiniz. Hayatınıza soft bir parlaklık ve karakteristik bir dokunuş kazandırmak isterseniz deneyebilirsiniz. Renkler dünyasına daha minimal bir şekilde giriş yapmak isterseniz pastel dekorasyon parçalarını çiçekleri buluşturup, çabasız bir şekilde Doğa Ana’yı evinize davet edebilirsiniz.