Ürün sepete eklendi

Bu Ay Bizi Kurtaranlar

YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

EVİN ÖCAL

 

'Bebeğinize Fransız Kalın' Kitap 

Bazı kitapları tekrar tekrar okumak istersiniz. Benim için 'Bebeğinize Fransız Kalın' tam da böyle bir ebeveynlik kitabı. İlk kez Mila (4.5) bebekken İnglizce olarak okumuş ve inanılmaz faydalanmıştım. Ebeveynlikte çokça kafa karışıklığı yaşadığım, iç güdülerimin bana doğru olduğunu söylediği ama yine de onaya ihtiyaç duyduğum konuları mükemmel bir şekilde netleştiriyor ve hem bana ve ailemize oldukça kolay adapte edilebilecek şekilde yol gösteriyor. Çocukların mutlu büyümesinde en önemli ama aynı zamanda en çok görmezden gelinen unsurlardan biri olan anne-baba arasındaki ilişkinin önceliği, çocukların kendi hızlarında, kendi bedenlerinin ihtiyaçları özgürlüğünde büyümelerine fırsat vermenin önemi üzerinde duran bu harika kitap ay başından beri Vera için tekrar okumaya başladığım ve beni şimdiden rahatlatan bir kitap oldu. 

 

Zutano siyah çıtçıtlı patikler

Vera'ya (1.5) bugüne kadar aldığım favori ürünlerden biri! Yaklaşık 20 farklı rengi olan, alt kaymaz, bilekte iki kademeli olarak çıtçıtlanabilen, asla ayağından çıkmayan, bileğini sıkmayan, sıcak tutan, kısaca bir bebek patiğinde aradığım HER özelliğe sahip bu patiklerin şimdiden 12-18 ay olanını da sipariş ettim bile. Yünlü ve koton kumaş seçeneklerinin olması ile mevsime göre alışveriş yapabiliyor olmanız da harika.

 

Ikea Patrull siyah köşe koruyucu

Mila bebekken salonumuzdaki ahşap orta sehpamızı çocuk için güvenli hale getirmek adına tüm çevresini açık renkli bir koruyucu bant ile sarmıştık. Bir sene sonra çıkardığımızda ise ahşabın üst katmanını da soyarak çıkmış ve ne yaptıysak masayı tekrar kullanılır hale getirememiştik. Şimdiki masamız siyah bir mermer masa ve çocuklar için köşeleri oldukça tehlikeli. Ikea'nın bu siyah renkli köşe koruyucuları hem yok gibi görünüyor hem de köşeler için koruma sağlıyor. Görselliği bozmadan yeterli işlevi gören ürünlere bayılıyorum!

 

Saç Botoksu (Keratin Bakım)

Çocuklar doğmadan sabahları banyo yapıp saçlarımı şekillendirmek için ne çok vaktim vardı! Şimdilerde bunun için yeterince vakit bulamıyorum ve genellikle saçlarımı topluyorum. Aslında ihtiyacım olan tek şey saçlarımın banyo sonrası biraz daha yatışmış olması ve pürüzsüz gözükmesi. Bakım kremleri ve saç yağları saçımı gereksiz ağırlaştırıyor ve istediğim sonucu vermiyor. Geçtiğimiz ay kuaförümün önerisiyle saç botoksu bakımıyla tanıştım ve saçlarım için neredeyse hiç vakit harcamadan istediğim görünüme ulaştığım ilk dönemim oldu. Yaklaşık 40 dakika süren bir bakım sonrası saçlarınız bir ay kadar (daha uzun sürdüğü de söyleniyor) çok daha sakin, canlı ve yumuşacık oluyor. Bakım işleminde hiçbir kimyasal yok ve 2-3 ayda bir tekrar yaptırabiliyorsunuz. Sanırım bundan sonra hayatımdan çıkarmayacağım ve düzenli olarak yaptıracağım tek bakım bu olacak. 

 

L'occitane Shea Sütlü Vücut Sabunu

Plastik atıktan uzak durmak için kendimi eğitme çabasında olduğum şu son yıllarda hayatımdan kademe kademe uzaklaştırmak istediklerim arasında plastik ambalajlı temizlik ve bakım ürünleri de var. Vücut şampuanı ve saç şampuanı gibi çok sık tüketilen bu ürünlere cam şişeli veya tekrar doldurulabilir alternatifler, veya sıfır atık felsefesiyle üretilen ambalajlar kullanan markaların kendi vücudum için doğru ürünlerini bulmak için denemeler yapıyorum. Yakın bir zaman önce vücut şampuanımın sonuncusunu da bitirip kuru sabuna geçtim. Klasik vücut şampuanları, duş jelleri ve hatta benim kullandığım banyo yağlarından sonra kuru sabuna cildin alışması biraz zaman alabiliyor. Ben cildimi ilk haftalar banyo sonrası kuru hissediyordum fakat çok kısa bir sürede adapte oldum ve şuan kokusuna doyamadığım farklı sabunlar denemek beni çok mutlu ediyor. Loccitane'ın klasik süt ve shea yağı karışımı olan serisinin sabunu şimdilik favorim. Kiehls'ın hafif peeling özellikli sabunları da müthiş. Evimizdeki sıvı el sabunlarını da benzer alternatiflerle değiştiriyoruz tabi ki.

 

BURCU TÜRKOĞLU

 

MicroScooter Mini 2 Go Delux Plus

Pusette oturmaktan nefret eden, yürümeye üşenen ve kucakta taşınmak için de fazlasıyla ağır olan minikler için birebir, uzun süreli kullanım garantisi veren bir ürün MicroScooter 3 in 1. Oturağı, oturağın altındaki depolama alanı ve ebeveyn kontrol çubuğu ile her sabah okukla gidiş mücadelemizi keyfe çeviren, Kaya (1.5) ve benim için geçtiğimiz ayın en favori kurtarıcı ürünü diyebilirim! İki yaş sonrası oturak ve ebeveyn kontrol çubuğunu devre dışı bırakarak normal bir scooter olarak kullanmaya da devam edebilirsiniz.

 

Falke Cosyshoe Terlik Corap

Dondurucu Londra kışında vazgeçilmezlerimiz arasında hızla yerini alan çorap rahatlığında sıcacık ve konforlu bir terlik Falke Cozyshoe. Kadın, erkek ve çocuklar için birçok farklı seçeneği mevcut. Tabanının kaydırmaz ve çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olduğunu belirtmekte de fayda var.

  

Dinoski Kayak Tulumu 

Leyla'nın (4.5) bu sene ilk defa kayak macerasına atılacak olması sebebiyle kayak kıyafeti arayışlarımız hızlandı. Bu sırada keşfettiğim, tek parça olması ile benim, değişik tasarımları ile çocukların gönlünü fetheden bu hayvanlı kayak tulumlarını internet üzerinden sipariş vermeniz mümkün. Beden seçimi için açıklayıcı bir table yine website'lerinde yer alıyor.

 

Çocuk kitabı: All Are Welcome – Alexandra Penfold & Suzanne Kaufman

Sade anlatım dili, ilgi çekici dili ve illustrasyonları ile çocukları alıştıkları çevre dışında, çeşitlilikleri kucaklamayı, farklılıkların kabul gören ve fayda sağlayan zenginlikler olduğunu aşılayan muhteşem bir kitap. Leyla (4.5) ile okumaktan büyük keyif aldığımız kitaplardan biri oldu, kısa sürede Türkçe'ye çevrilmesi ve daha çok çocuğa ulaşmasını diliyorum...

 

ASLI ALPAGUT

 

Ugg Dakota Slippers 

Çok üşüyen bir insan olarak kış ayları benim için kat kat giyinmek, sıcacık kazaklar ve kalın çoraplar demek. Bu soğuk zamanlarda ev içindeki üniformam belli: tayt, kalın ve yumuşak bir sweatshirt ve UGG terliklerim! Çopap giymeden direk ayağıma giyebildiğim, çok sıcak tutan ama asla terletmeyen bu terlikler sadece sezonluk değil senelerce eskitmeden kullanabileceğiniz türden!

 

Carmex Dudak Bakım Kremi 

Kesinlikle kış insanı değilim; çok üşüyorum ve soğuk havaya vücudum resmen tepki veriyor, özellikle dudaklarım. Dudaklarımda bu aylarda genellikle yanık derecesinde bir hassasiyet, can acıtan çatlaklar ve hatta kanama oluyor. Birçok farklı ürün denememe rağmen Carmex'in ürünleri kadar iyi gelen bir dudak kremi bulamadım. Carmex hem tedavi edici özelliğe sahip, hem de çok güzel bir koruma sağlıyor.

 

Burt's Bees Mama Bee- Hamilelik Çatlak Kremi ve Yağı 

Hamileliğim boyunca aksatmadan kullandığım iki ürünüm var; Burt’s Bees Mama Bee Belly Butter karın çatlak kremi ve yağı. Lalin’e (4) hamileyken de aynı ürünleri kullanmıştım ve herhangi bir çatlak sorunu yaşamadım. Şimdi ikinci hamileliğimde de yine severek bu iki ürünü kullanıyorum. Kremi vücudumun her yerine nemlendirici gibi sürüyorum ve daha çok sabahları kullanmayı tercih ediyorum. Hemen emiliyor ve hafif yapısına bayılıyorum. Aynı serinin yağını ise akşam yatmadan kullanmayı tercih ediyorum.

 

Garage Leave-in Treatment Saç Bakım Spreyi No 2

Bu sıralar banyo sonrası ritüelim vazgeçilmez saç ürünüm Garage Leave-in Treatment bakım spreyi. Bu sprey hem banyodan sonra saçın kolayca taranmasını sağlıyor hem de nem bakımı yaparak saçlarımın daha düz ve yumuşak olmasını sağlıyor. Aynı zamanda kızım Lalin'in de banyo sonrası düğüm olmuş saçlarını rahatça taramak için de kullanıyorum.