YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — JACQUELINE RODITI

Petitmag’in yeni anne hikayesi için bitki bazlı yemeklerden oluşan menüsüyle uzun süredir uğrak mekanlarımızdan biri olan Bi Nevi Deli’nin kurucu ortağı Belkıs Boyacıgiller’in Ulus’taki evinin yolunu tutuyoruz. Belkıs, tıpkı Bi Nevi Deli’ye ne zaman gitseniz karşılaşacağınız o güler yüzlü, sevimli, yumuşacık tavırla karşılıyor bizi. Dünyaya pozitif bir pencereden bakan Belkıs’ın üç yaşındaki kızı Mey ile ilişkisi de öyle; sıcacık, sevgi dolu. Belkıs, anne olduktan sonra kendisinde hissettiği değişimi ise şöyle tanımlıyor: “Eskiden hep başkalarını mutlu etmek önceliğimdi. Doğuştan gelen, insanları hoş tutmayı seven, bunun için çabalayan bir yapım var. Anne olduktan sonra daha otantik olmayı başardım. Kendime inanmaya başladım ve güçlü olan taraflarımı ön planda tutmayı öğrendim.” 

San Francisco’da doğan ve üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 2005'te Türkiye'ye gelen Belkıs, çalışma hayatına Babylon-Pozitif ile atılmış ve edindiği ilk yakın ilişkilerini orada kurmuş. Hatta Türkiye'ye yerleşme kararındaki en büyük sebep de bu çevre olmuş. Daha sonra Beymen’de çalışarak moda sektörüne adım atsa da bir süre sonra yaratıcılığını esas harekete geçirenin ne olduğuna karar vermiş...

Öyle ki Ocak 2014'te Rouxbe online yemek okulu, ilk kez Bitkisel Bazlı Aşçılık sınıfı açtığında hemen kayıt olmuş. Sertifikasını aldığında da yolu arkadaşı Özge Şen ile kesişmiş. “Uzun zamandır bitki temelli beslenmeyle ilgili bir şeyler yapmak istiyordum. Özge'nin bu konuya merakı vardı ve açacağı restoranda menüye vegan opsiyonlar eklememi istedi. 'Ortak olmaya ne dersin' dediğinde teklifine hemen atladım! Benim için çok büyük bir şanstı çünkü babamın da hep dediği gibi eğer restoran işine gireceksem zayıf yönlerimi tamamlayacak bir ortağım olmalıydı.” diyen Belkıs böylece ortağıyla Bi Nevi Deli’ye hayat vermiş. Sık sık güncellenen menüsü ve sunduğu zengin alternatiflerle, Bi Nevi Deli, bugün sağlıklı beslenme konusunda öncü konumda.

Belkıs’ın iş hayatını ve anne olmayı nasıl dengelediğinden, bitkisel bazlı ve temiz beslenmenin hayatına etkisinden, kızını yetiştirirken kendini de düşünmeyi öğrenmesinden ve daha nice konudan ilham almak için sizi galeriye davet ediyoruz.