YAZI —   |   FOTOĞRAF — THE CHRISELLE FACTOR

Bavul hazırlığından havalimanı güvenliğinden geçişe, bebekle uçak yolculuğunu kolaylaştıran öneriler…

 

Bavul Hazırlığı

- Bavulunuzda fazla yer işgal etmemesi açısından yanınızda sadece iki günlük bebek bezi stoğu bulundurun. Gittiğiniz yerde yeni bir paket satın alın.

- Günler öncesinden yanınıza alacağınız her şeyin bir listesini yapın. Bavulu yerleştirirken bu liste üzerinden ilerleyin.

- Her gün için bir kıyafet ve iki yedek kıyafet hazırlayın. Bebeğiniz için her zaman kullandığınız kozmetikleri de seyahat boyu şişelere aktararak bavulunuza yerleştirin. 

- Bebeğinizin uyku arkadaşını mutlaka ama mutlaka yanınıza alın. Hatta ona odasını ve yatağını hatırlatacak nevresim, uyku tulumu, gece lambası gibi diğer eşyaları da yanınızda taşıyabilirseniz harika olur. Kamera ya da telsizi bavula atmayı unutmayın!

- Bir listeye de kapıdan çıkarken kontrol etmeniz gerekenleri not edin. Böylece yeni anne kafasıyla evde bir şeyler unutma riskini önemli ölçüde azaltırsınız.

 

Bebek Çantası Hazırlığı

- Uçak yolculuğunuzun kolaylığı bebek çantasının donanımına bağlı desek yeridir. Gerekli olabilecek her şeyi yanınıza almanız ve çantanın içindeki her şeye oturduğunuz yerden kolayca ulaşabilmeniz çok önemli.Yanınıza almanız gerekenlerin kısa listesi şöyle: alt değiştirme örtüsü, yeterli sayıda bebek bezi, ıslak mendil, müslin bez ya da önlük, yedek kıyafet, formül, biberon ve bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse suluk ve atıştırmalıklar, ayına uygun oyuncaklar ve kitaplar… Bu liste uzar gider. 

- Çantanızı yerleştirirken biberonları ve formülü en üste koyun, çünkü güvenlik kontrolünden geçerken çıkarmanız gerekebilir.

- Islak mendiliniz de kolay ulaşılabilir bir noktada olmalı. Yerinize yerleşmeden önce koltuğunuzu ve masanızı temizlemek isteyebilirsiniz. Ayrıca bir şeyler yiyip içerken dökülme olasılığı da bir hayli yüksek.

- Bebek çantanızda sadece bebeğiniz için değil kendiniz için de yedek kıyafet bulundurun.

 

Kıyafet Seçimi

- Hem bebeğiniz hem de sizin için kat kat giyinmek en iyisi. Çünkü malum havalimanı ve kabin içi bazen çok sıcak bazen de havalandırma nedeniyle çok soğuk olabiliyor.

- Bebeğinizi emziriyorsanız dar alanda rahat bir emzirme deneyimi için emzirmeye uygun kıyafetleri tercih edin.  

- Kolayca giyilip çıkarılan ayakkabılar, güvenlikten geçmenizi bir hayli kolaylaştırır. Özellikle kış aylarında bot ya da çizme yerine giyilen sneaker’lar manyetik kapıdan geçerken sinyal vermez.

 

Güvenlikten Geçerken

- Havalimanına her zamankinden biraz daha erken gidin, ama çok da erken gitmeyin. Normalden yaklaşık yarım saat kadar erken gitmek size koşturmaca olmadan güvenlik aşamalarını atlatmanız için rahatlık sağlar. Ancak fazla erken giderseniz bebeğinizi oyalamak da zorlanabilirsiniz.

Bebeklerin dahi güvenlikten geçerken kimlik kartına, uluslararası uçuşlarda ise pasaporta ihtiyacı olduğunu unutmayın. Sadece doğumdan bir ay sonrasına kadar ebeveyn kimliğiyle beraber sunulması koşuluyla doğum belgesi geçerli olabiliyor.

- Kabin bagajı boyutlarında olsalar dahi çok ağır valizlerinizi check-in sırasında görevliye teslim edin. Bagaj sırası beklemek, uçağa binene kadar geçen sürede bir sürü yükü taşımaktan iyidir. Hatta bebek arabanızı dahi uçak bagajı olarak verebilir, yola sling ya da kanguruyla devam edebilirsiniz.

- Manyetik kapıdan geçerken bebeğinizi sling ya da kanguru ile taşıyabilirsiniz. Bebek arabasını ise her iki güvenlik kapısında da mutlaka X-Ray cihazından geçirmeniz gerekir. Kaosu önlemek için sıra size gelmeden bebek arabanızı kapatarak banda koymaya hazırlanın. Bebek arabaları uçağın kapısında görevlilere teslim ediliyor.

- El bagajında sıvı kısıtlaması olsa da bebek mamaları ve anne sütü bu kısıtlamaya dahil değil. Yolculuk süresince ihtiyacınız olan miktarda formül ve sütü taşıyabilirsiniz. Sadece yanınızda hazır durumda formül veya anne sütü taşıyorsanız bunları güvenliğe ayrıca göstermeniz gerekiyor.

- Türk Hava Yolları gibi hava yolu şirketlerinin çocuklu aileler için özel check-in kontuarları olabiliyor. Sıra beklerken bebeğinizi oyalama stresine girmek yerine bu kontuarları kullanabilir ya da görevlilerden yardım isteyebilirsiniz.

  

Uçağa Binmeyi Beklerken

- Uçağa binmenize dakikalar kala bebeğinizin bezini kontrol edin, temiz değilse değiştirin. Kendi ihtiyaçlarınızı da karşılayın, zira uçuş sırasında bebeğiniz kucağınızda uyuyakalırsa tuvaleti kullanmanız zorlaşabilir.

- Çocuklu ailelerin uçağa biniş konusunda da önceliği var. İsterseniz önceden yerleşip uçuşu bekleyebilirsiniz. Eğer bebeğinizi kalkıştan önceki zaman aralığına dar alanda oyalamanın zor olacağını düşünüyorsanız uçağa en son binmek daha akıllıca olabilir.

- Bebeğinizle tek başınıza seyahat ediyorsanız zorlandığınız durumlarda (mesela kucağınızda bebeğiniz varken bebek arabasını kapatmak ve valizleri güvenlik bandına koymak gibi anlarda) mutlaka görevlilerden, çevrenizdeki yolculardan yardım isteyin.

 

Uçakta

- Yolculuğunuzun tüm çabalarınıza rağmen bolca gözyaşı ve huysuzlanmayla geçebileceğini kabullenin. Böyle bir durum yaşanırsa diğer yolcuların yargılayıcı bakışlarını ve ‘cık cık’ seslerini boş vermeye kendinizi programlayın. 

- En eğlenceli ve etkili oyalama taktiklerinize en zor anlarda başvurun. Tüm cephanenizi tek seferde harcamayın, hatta kriz durumları yaşanmazsa hiç harcamayın ve bir sonraki uçak yolculuğuna saklayın.

- İki yaşına kadar bebekler kucakta, bebek kemeriyle seyahat ediyor. Ekstra koltuk isterseniz indirimli çocuk bileti satın alabilirsiniz ve bebek arabanızdan ayırdığınız ana kucağını koltuğa yerleştirerek bebeğinizin ana kucağında seyahat etmesini sağlayabilirsiniz. Bazı hava yolu şirketlerinin seferlerinde önceden rezervasyon yaptırarak ön koltuğa monte edilebilen bebek pusetlerinden talep edebilirsiniz.