Ürün sepete eklendi

Bebek ve Çocuklar İçin Montessori Oyuncakları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

İtalya'nın ilk kadın doktoru ve pedagog Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori pedagojisi, günümüzde oldukça çok sayıda aile ve eğitim kurumu tarafından benimseniyor. Temel hatlarıyla Montessori, çocuklara pratik yaşam becerileri kazandırmayı hedefleyen, bireyselliğe ve serbest oyuna üst düzey önem veren bir metot.

 

Dr. Maria Montessori’nin uzun yıllara dayanan gözlemleriyle şekillenen metoda göre çocuklar, onlara uygun oyun ve oyuncaklarla desteklenen bir ortam sunulduğunda doğal olarak öğrenirler.

 

Peki, bu ortamda ne tür materyaller ve oyuncaklar bulunabilir? Genel hatlarıyla Montessori dostu bir oyuncakta bulunması gereken özellikler şunlar:

- Çocukta keşif ve oyun isteği uyandıran,

- Doğal ve sağlıklı materyallerden üretilmiş,

- Farklı duyulara hitap edebilen,

- Kendi kendine serbest oynamaya uygun,

- Problem çözme ve hata kontrolü imkanı veren,

- Yaratıcı ve açık uçlu oyuna teşvik eden oyuncaklar Montessori pedagojisinin amacına uyum sağlıyor.

 

Siz de evinizde Montessori pedagojisine uygun bir ortam oluşturmak istiyorsanız materyal ve oyuncak seçimlerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

 

Bebekler için Montessori Oyuncakları (0-2 yaş)

Bebeğiniz için Montessori felsefesine uygun oyuncaklar satın almak istiyorsanız yalın bir estetiğe sahip, bebeklerin merakını ve keşif isteğini harekete geçiren oyuncakları tercih edebilirsiniz.

 

MANHATTAN TOY

MANHATTAN TOY SKWISH

Özellikle 0-1 yaş arası çocukların severek oynayacakları, diş kaşıyıcı ve çıngırak olarak da kullanabilecekleri bu oyuncak doğal malzemelerle ve toksik olmayan su bazlı boyalarla üretilmiş olmasıyla gönülleri fethediyor. Hafif tahta boncuklar elastik kablolar üzerinde rahatça ileri geri hareket ettirilebiliyor. Bu yönüyle oyuncak, bebeğinizin motor gelişimini destekliyor.

IKEA

IKEA LEKA AKTİVİTE OYUNCAĞI

Bebeklerin ilk yılları için aktivite merkezleri hayat kurtarıcı. Ancak çoğu bebek aktivite merkezi modeli fazla kalabalık, fazla renkli ve fazla sesli olabiliyor. Daha minimal ve Montessori’ye daha uygun bir tercih olarak ahşap bebek jimnastiği merkezlerini tercih edebilirsiniz. IKEA’nın klasik Leka modeli, fiyat/performans açısından oldukça ideal bir seçenek. 

PLAN TOYS

PLAN TOYS BABY ROLLER

Canlı renkleri ve içindeki ahşap bilyelerin çıkardığı sesler ile bebeklerin bir hayli ilgisini çeken bu silindir 6 ay üstü bebekleri hareket etmeye teşvik ediyor. Montessori’nin temel ilkelerinden keşif ve yaratıcı oyun açısından da besleyici bir oyuncak.

 

Çocuklar İçin Montessori Oyuncakları (2+ yaş)

2 yaş üstü çocukların kaba motor ve dil gelişimleri ışık hızıyla ilerlerken, yaratıcılıkları ve keşif istekleri katlanarak artarken onlara bu dönemin gereklerine karşılık verecek oyuncaklar sunmak önemli. Aynı zamanda bağımsızlıklarını ilan etmek için oldukça hevesli olan çocuklar, Montessori sayesinde kendilerini bu konuda da geliştirme fırsatı buluyor.

 

PİRAMİGO

PİRAMİGO AHŞAP GÖKKUŞAĞI HALKALAR

Bir oyuncaktan öte, Montessori materyalleri arasında önemli bir yere sahip olan gökkuşağı, çocukların renk ve boyut algısının gelişmesine destek oluyor.

CLASSIC WORLD

CLASSIC WORLD AHŞAP BLOKLAR

hşap yapı oyuncakları, çocukların farklı renkleri ve şekilleri tanımalarının yanı sıra ince motor becerilerini geliştirebilmeleri açısından biçilmiş kaftan. Benzer nesneleri gruplandırma becerisine de destek olan yapı oyuncakları, erken matematiksel yeteneklerin kazanımında rol oynuyor. 

MELISSA & DOUG

MELISSA & DOUG AHŞAP GEOMETRİK KULELER

Klasik Montessori oyuncakları arasında ilk sıralarda yer alan ahşap halkalar, ince motor becerilerini geliştirirken çocuklara neden-sonuç ilişkisini öğrenmeleri konusunda fırsat sunuyor. Çocukların renk ve boyut konseptlerini kavramalarına da destek olan ahşap halkalar, 18 aydan itibaren amacına uygun olarak kullanılabiliyor.

MY MINI BABY

MY MINI BABY DENGE BİSİKLETİ

Bisiklet sürmeyi öğrenmenin Montessori’ye en uygun yolu, öncelikle denge bisikletiyle tanışmak. Çocuklar bu sayede bisiklet üzerinde dengede kalmayı öğreniyor, zamanı geldiğinde destek tekerlerine dahi ihtiyaç duymadan iki teker üstünde yol alabiliyor.

LE TOY VAN

LE TOY VAN MİNİ MUTFAK SETİ

2 yaş civarı çocuklar her şeyi kendileri yapmak istedikleri, ev işlerine dahil olmak için çok hevesli oldukları ve Montessori de bunları teşvik ettiği için oyun mutfaklar ve her türlü mutfak oyuncağı, bu yaş grubu için harika seçim. Üstüne üstlük gerçek yaşamdan ilham alan bu tarz oyuncaklar, çocuklara bağımsızlık hissi veriyor ve sorumluluk duygusunu geliştiriyor.

IKEA

IKEA LATT ÇOCUK MASA SETİ

Montessori metodunda çocukların boyutlarına uygun mobilyalara sahip olması oldukça önemli. Bağımsızlık hissini destekleyen ve çocuklara sanatsal çalışmaları için yer açan ahşap masa sandalyeler, oyuncak sayılmasa da bu liseye eklenmeli.

 

Montessori Oyuncakları Kullanma Rehberi

Montessori metoduna uygun oyuncakları seçmek kadar onları nasıl kullandığınız da önemli. Daha fazlası için çocuğunuzun oyun odasında bunlara dikkat edin: 

-Düzen, Montessori açısından büyük önem taşıyor. Yani her oyuncağın bir yeri olmalı ve bir oyuncakla işi biten çocuk o oyuncağı aldığı yere koymaya yönlendirilmeli.

-Her şey ulaşılabilir olmalı. Çocuklar istedikleri oyuncaklara erişebilmek için yetişkin yardımına ihtiyaç duymamalı.

-Oyuncakların sayısı az olmalı ve erişilebilir durumdaki oyuncaklar çeşitli aralıklarla değiştirilmeli. Örneğin, ayda bir odadaki oyuncakları kaldırıp yerlerine yenilerini koyabilirsiniz.