Ürün sepete eklendi

Bahçenizde ya da Balkonunuzda Bir Sebze/Meyve Bahçesi Oluşturmanın Yolları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — The Design Files

Çocukların toprakla, çamurla oynamayı ne kadar sevdikleri malum. Sırf bu yüzden bile bahçecilik, onlar için harika bir aktivite. Üstelik bahçeciliğin faydaları, mutlu birkaç saatten ibaret de değil. Her yaş grubundan çocuğun seveceği ve tüm ailenin bir arada eğlenebileceği bir aktivite olan bahçecilik; çocuğunuzun doğayla bağlarını güçlendiriyor, sorumluluk bilincini ve özgüveni geliştiriyor, neden-sonuç ilişkileri kurmasını ve yeni şeyler keşfetmesini sağlıyor. Tohumdan hasada varan keşif dolu süreç, onlar için çok heyecan verici. Bolca hareket etmeyi gerektiren bahçeciliğin fiziksel faydaları da cabası. Ayrıca, bahçecilik çocukların mevsimleri, yiyeceklerin nereden geldiğini ve mevsime göre beslenmeyi öğrenmeleri için de harika bir fırsat. Hazır havalar da ısınmaya başlamışken toprakla buluşmanın tam zamanı. İşte, çocuklarla birlikte kendinize özel bir sebze bahçesi oluşturmanın yolları... 

 

1. Uygun Bir Yer Ayarlayın 

 Görsel: Pinterest

Bahar ayları bahçeciliğe başlamak için en iyi dönem. Bahçeniz yok mu? Hiç sorun değil. Toprakla haşır neşir olmak için kocaman bir bahçeniz olması gerekmiyor, küçük bir balkonunuz veya terasınız olması yeterli. Balkonunuz da yoksa mutfağınız için küçük saksılarda taze otlar yetiştirmek için kollarınızı sıvayabilirsiniz. Sebzelerinizi evinizin bahçesinde yetiştirecekseniz, fideleri doğrudan toprağa dikmek yerine ahşaptan yükseltilmiş bir sebze yatağı hazırlayabilirsiniz. Balkon ve teras için yeterli derinlikte ve genişlikte saksılar da işinizi görecektir.

 

2. Neler Yetiştireceğinizi Seçin 

Görsel: Farmer's Almanac
 

 

Hangi sebze ve meyve fidelerini ekeceğiniz ise tamamen sizin tercihinize kalmış. Domates, salatalık, biber gibi kolay yetişen fidelerin yanı sıra yerinizin genişliğine göre bezelye, fasulye, patlıcan gibi sebzeleri ve yapraklı yeşilliklerle birlikte fesleğen, reyhan gibi aromatik otları da de küçük bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Hatta minyatür kavun, karpuz, bebek havuç gibi farklı türleri de deneyebilirsiniz. Çocukların sevdikleri ya da büyürken renkleri ve şekilleriyle ilgilerini çekecek bitkiler ve sebze-meyveler ekmek, bahçeciliği sevmeleri açısından teşvik edici. Tüm bunlara ek olarak fasulye, domates, marul gibi kolay ve hızlı büyüyen sebze tohumlarını seçmek, meraklı ve sabırsız küçüklerin emeklerinin karşılığını bir an önce görmeleri açısından son derece mantıklı.

 

3. Tohumları Ekin veya Fideleri Dikin 

Mevsimine göre mümkünse bahçecilik serüvenine en baştan başlayın. Önce viyol denilen küçük kartonlara toprak koyun, çocuklarınızdan viyollerin içlerine küçük birer tohum atmalarını isteyin. Sonra birlikte günden güne bu tohumları sulayın. Sulama işlemini günün hep aynı saatinde ve güneş tam tepede değilken gerçekleştirmeye özen gösterin. Çocuklar için ilk filizlenmeyi, daha sonra bu filizlerin fideye dönüşmelerini izlemek son derece heyecan verici. Fideleri saksılara ya da bahçeye transfer etme zamanı geldiğinde hep beraber kolları sıvayın ve toprağa bulanın. Tohum mevsimini kaçırdıysanız ya da süreci biraz hızlandırmak istiyorsanız direkt fide siparişi vererek de işe başlayabilirsiniz.

 

4. Çocukları da Dahil Etmenin Yollarını Bulun 

Görsel: KidsDo: Gardening

 

Çocukların bahçecilikle ilgilenmesini sağlamak için aslında toprak, su ve çamur bile yeterli. Daha fazlası için onlara özel bir alan ya da bir saksı ayırmak ve o alanı kendi isteklerine göre tasarlamalarına izin vermek cesaretlendirici bir adım. Onlara uygun ekipman (kürek, tırmık, çizme, önlük vs) seçmek de önemli. Ekim dikim faslını atlattıktan sonra her gün, güneş tam tepede değilken bitkileri sulamak, olgunlaşan sebze ve meyveleri toplamak, kuruyan yaprakları ve yabani otları ayıklamak gibi görevleri onlara vererek sürece daha çok dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun daha çok eğlenerek yaptığı işi daha çok sahiplenmesi için saksıları boyamak ya da küçük bahçeyi süslemek için rüzgar gülü yapmak gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.