Ürün sepete eklendi

Bahar Temizliğinde (Muhtemelen) Gözden Kaçırdığınız Yerler

YAZI —   |   FOTOĞRAF — DAMSEL IN DIOR

Mevsim geçişleri, her anlamda yenilenmek için iyi birer fırsat. Yazdan kışa, kıştan yaza geçerken yaşam alanlarımızı da dip köşe temizlemek çoğumuz için vazgeçilmez bir alışkanlık. Gündelik temizliklerden çok daha kapsamlı olan bahar temizliği sırasında tüm mobilyalar çekiliyor, halılar ve perdeler yıkanıyor, camlar ve duvarlar siliniyor… Ne kadar titiz davransanız da bir yerleri gözden kaçırıyor olabilir misiniz? İşte, ilkbahar ve sonbahar temizliği sırasında gözden kaçma potansiyeli yüksek yerler…

 

İç Çamaşırı / Çorap Çekmecesi

Birbirine karışan, tekleri sırra kadem basan çoraplar, lastikleri gevşemiş, emekliye ayrılmayı bekleyen iç çamaşırları… İç çamaşırı ve çorap çekmecenizi açtığınızda bunlarla göz göze geliyorsanız bahar temizliği listenizde buraya özel ilgi göstermeniz gerekiyor demektir. Ne var ne yoksa ortaya döküp kullanılmaz haldeki çorap ve çamaşırlarla vedalaşın, havalı katlama yöntemleriyle çekmecelerinizi Marie Kondo’dan yıldızlı pekiyi alacak hale getirin.

 

Kozmetik Çekmecesi

Kozmetik çekmecenizi sizi bekleyen mevsime göre güncellemenin tam zamanı. Mesela makyaj malzemelerinizi, ojelerinizi mevsimle senkronize etmek için renkler konusunda bir ayarlama yapabilirsiniz. Son kullanma tarihi geçmiş, kurumuş, bozulmuş ürünleri atabilir ve yenilerine yer açabilirsiniz. Bunun için çekmecenizde ne var ne yoksa büyük bir havlunun üzerine boşaltın ve tek tek kontrol ederek ayıklayın. Makyaj fırçalarınızı, süngerlerinizi yıkamayı da ihmal etmeyin. Hazır kozmetiklere el atmışken makyaj çantanızı da elden geçirebilirsiniz.

 

Erzak Dolabı/Buzdolabı

Erzak dolabınızı ve buzdolabınızı ayda bir, iki haftada bir temizliyor olabilirsiniz. Yeni mevsime hazırlanırken yüzeysel temizliğin ötesinde, kapsamlı bir temizlik yapmak gerekiyor. Böylece son kullanma tarihi geçmiş ya da bozulmuş ürünleri temizleyebilirsiniz. Bunun için dolaplarınızın içinde ne varsa mutfak tezgahına boşaltın. Rafları sağlıklı bir temizleyici ile silin. Tüm kavanozları, paketleri tek tek kontrol ederek iyi durumda olanları tekrar yerleştirin. Son kullanma tarihi yakın ürünleri kolay erişebileceğiniz bir yerde bulundurun. Ayrıca bu titiz temizlik, market alışverişi listesi yapmak ve eksikleri tamamlamak için de iyi bir fırsat.

 

Temizlik Dolabı

Erzak dolabında yaptığınız kapsamlı temizliğin aynısını temizlik ürünlerinizin bulunduğu dolap için de uygulayın. Mevcut temizleyicileri ve temizlik araçlarını ortaya çıkardıktan sonra sürekli kullandığınız ve bitmek üzere olan temizlik malzemeleri belirleyerek yenilerini sipariş edin. Fırça, bez, sünger, paspas gibi temizlik araçlarınızdan temizlenebilir durumda olanları temizleyin, kullanılmaz hale gelenleri atın. Elektrikli süpürgeniz torbalıysa torbasını çıkarın, filtrelerini ve aparatlarını temizleyin. Tüm bu detaylı işlemleri, hem temizliğin başında hem de sonunda yapabilirsiniz.

 

Evrak Çekmecesi

Evdeki elektronik eşyalarınızın garanti belgelerinin, faturalarınızın, çeşitli evrakınızın olduğu çekmeceyi en son ne zaman ziyaret ettiniz? Bahar temizliğinin bir bölümünü de evrak çekmecenize ayırabilirsiniz. Artık saklamaya gerek duymadığınız her şeyi geri dönüşüm çöpüne atın. Çekmeceniz bir süredir ilk zamanlardaki kadar düzenli değilse birkaç dosya edinerek belgeleri işlevlerine, tarihlerine göre düzenleyebilirsiniz.

 

Ecza Dolabı

Ecza dolabı da senede en az iki kere temizlenmesi gereken, ama genellikle ihmal edilen yerlerden. Ecza dolabınızı temizlerken tüm ilaçları geniş bir örtünün üzerine dökün. Tarihi geçmiş ilaçları atabilir, artık kullanmadıklarınızı sağlık ocaklarındaki ilaç bağış kutularına bırakabilirsiniz. Tabii, tüm bunları yaparken çocuklarınızın ilaçlara erişimi olmadığından emin olun.

 

Çamaşır Sepeti

Bütün sene boyunca kirli çamaşırları attığınız çamaşır sepetinin de arada bir de olsa temizlenmeye ihtiyacı var. Sepetinizi tamamen boşalttığınızda dipte derinde kalmış çamaşırlara ulaşabilirsiniz. Çamaşır sepetinizin içinde kumaş torba varsa çıkarıp yıkayabilir, sentetik materyallerden üretilen sepetleri uygun temizleyicilerle dezenfekte edebilirsiniz.

 

Oyuncak Çekmeceleri

Çocuklarınızın odasındaki oyuncak çekmeceleri -siz ne kadar düzenli tutmaya çalışsanız da- birbirine karışabiliyor. Kategorize ettiğiniz oyuncaklar birbirine girebiliyor. Düzeni geri sağlamak için tüm çekmeceleri ortaya dökerek yeniden organize etmenizde fayda var. Bu sayede kırılan, bozulan, artık ilgi görmeyen oyuncakları da ayrıştırabilir, iyi durumda olanları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

 

Araba Bagajı

Özellikle yazdan kışa geçerken art arda gelen seyahatleri takiben arabanızın bagajının detaylı bir temizliğe ihtiyacı olabilir. Kapsamlı araba bagajı temizliği için öncelikle içerideki her şeyi bir örtünün üzerine boşaltmalısınız. Tamamen boşalttığınız araba bagajını elektrikli süpürge ile iyice temizledikten sonra varsa lekeli yerleri uygun bir temizleyici ile silebilirsiniz. Bagaj kuruduktan sonra da bagajda fazlalık olan eşyaları olmaları gereken yerlere koyabilirsiniz. Bagajınızda sürekli bulundurmak istediğiniz eşyalar için ise bagaj düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Hazır eliniz değmişken torpido gözünü de boşaltıp yeniden düzenlemenin tam sırası.