Ürün sepete eklendi

Bahar Temizliği Yapmamız Gereken 7 Yer

YAZI —   |   FOTOĞRAF — DECOR8BLOG

Oldukça kuvvetli bir yenilenme enerjisini de beraberinde getiren bahar aylarına nihayet kavuştuk. Olasılıkları, yeni başlangıçları ve uyanışı temsil eden yılın en keyifli zaman diliminin getirdiği bu güçlü enerjiyi doğru yönetebilirsek hayatımızı daha akışkan ve uyumlu bir hale sokabiliriz. Her yıl bahar ayında bir temizliğe girişmemizin nedeni de budur aslında. Bu bazen evimizle ilgili oluyor bazen bedenimizle... Bu ayların temsil ettiği arınma, yenilenme ve daha sonrasında yeniden canlanma döngüsü tüm sistemimizi tazelemek için bir fırsat. Mail kutunuzdan evdeki çekmecenize hatta iç organlarınıza kadar derin bir bahar temizliği yapmaya ne dersiniz?

 

Mail Kutunuz, Bilgisayardaki Çekmeceniz Gibidir

An itibariyle kişisel mail adresimde 811, iş mail adresimdeyse 18 bine yakın okunmamış mail var. Tüm bu gereksiz kalabalığın arasında gerçekten önemli olan mail’leri yakalamak için harcadığım çabaysa paha biçilemez. Ben işe öncelikle kişisel mail adresimi temizleyerek başladım. Oğlum akşam uyuduktan sonra yaklaşık 45 dakikamı vererek gereksiz bir şekilde üye olduğum web sitelerinin hepsinden üyeliğimi kaldırdım. Okunmamış eski maillerin hepsini sildim. Faturaları ya da takip edilmesi gereken her şeyi kendi kategorilerine göre klasörledim. Siz de gereksiz bulduğunuz newsletter üyeliklerini iptal edebilir, görmek istemediklerinizi “junk” kategorisine atabilirsiniz. Mail kutunuz boşaldıkça siz de hafifleyeceksiniz.

 

Palto Dolabınızla İç Çamaşırı Çekmeceniz Arasında Bir Bağ Vardır

Görsel: Jacey Duprie 
 

İkisinin de ortak noktası: Her an el altında olmaları gerekir ve her zaman karışıktırlar. Özellikle bizim jenerasyonun ciddi şekilde deneyimlemeye başladığı iklim krizi sayesinde bir gün baharı yaşarken ertesi gün dolu yağmayacağını kimse garanti edemiyor. Dolayısıyla kalın paltolarımızın yanında denim ceketlerimizin asılı olması kişisel düzensizliğimizden değil iklimsel dengesizlikten. Yine de baharla birlikte kalın kışlıkları kış uykusuna yatırmaya başlayabilirsiniz. Elinizin altında bir ya da iki kalın parça bulunması yeterli olacaktır. Gelelim iç çamaşırı çekmecelerimize. Emzirmeyi bitirdiniz ama hala emzirme sütyenlerini mi kullanıyorsunuz? Eminim pek çoğumuz için tanıdık bir hikayedir bu. Modunuzu yükseltmek ve bedeninizi yüceltmek için şimdi usulca onlardan ayrılın ve iç çamaşırlarınızı gözden geçirin. Eskileri ayırmak, rahatsızlık verenlerden kurtulmak ve yenileriyle enerjinizi yükseltmek için harika bir zaman!

 

İlaç Dolabınız

Görsel: Pinterest

 

Pandemi süresince hepimiz bağışıklık konusunda ciddi bilgiler edindik. İlaç dolabımızdaki vitaminlerin sayısı yükseldikçe karmaşası da paralel olarak arttı. Sadece 10 dakikanızı vererek burayı düzene sokmak için sizi cesaretlendirme yazısıdır bu… Tarihi geçmiş olanları çöpe atın. İşe yaradıkları alanlara göre kategorize edin. En sık kullandıklarınıza kolay erişim sağlayın, böylece aralardan ona ulaşmak istediğinizde bütün dolabı, çekmeceyi ya da kutuyu dağıtmayacaksınız.

 

Erzak Dolabı ve Baharatlar Dünyası

Görsel: Pinterest

 

YouTube’da vlogger’ların dolap düzenleme videolarına denk gelmişsinizdir. Bakliyatlar, unlar, super food’lar, tozlar, tohumlar... Hepsi yarım yarım paketler içinde sıkışmış kalmıştır. Burada düzen sağlamak için öncelikle kaç adet kavanoza ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve alışverişinizi yapın. Daha sonra onları yine kategorilerine göre (unlar, tatlandırıcılar, bakliyatlar gibi) yerleştirmek için hazırlayın. Biraz süsleme isterseniz, üzerine istediğinizi yazabileceğiniz etiket makineleri şu sıralar oldukça popüler.

 

Sıra Geldi Bedeninize

Görsel: minimalistbaker.com

 

Geleneksel Çin Tıbbı öğretilerine göre karaciğerimizle ilintili olan bu mevsim vücudumuzu arındırmak için en doğru zaman. Sindirim sistemimizle karaciğerimize bindirdiğimiz yükü de doğru beslenerek hafifletebiliriz. Fazla yemek, fazla alkol ve fazla kafein, kızarmış, yağlı ve hayvansal gıdalar tüketmek karaciğerin gereğinden fazla çalışmasına yol açabilir. Safra kesesiyse gerektiği gibi çalışmadığı zaman, mide kramplarına ve gaza neden oluyor. Akupunktur sistemine göre, safra kesesi meridyeninde meydana gelebilecek bir enerji tıkanması, özellikle boyun ve baş bölgesinde hatta zihinsel gerginliğe sebep olabilir. Baharla ilişkili bu iki organın işlerini düzgün yapmalarına yardımcı olmak için yeşil bitkilerden destek alabilirsiniz. Roka, pazı, Brüksel lahanası, fesleğen, salatalık, dereotu arındırıcı özelliklere sahiptir. Minimalistbaker’ın pratik detox tariflerinden olan bu tarif benim de favorilerimden; üstelik lif, antioksidan, folik asit gibi mucizeler de içeriyor:

Detoks içeceği tarifi:

1 çeyrek yeşil elma, yarım muz, bir dilim ananas, bir avuç ıspanak ya da kale, birkaç yaprak maydanoz ya da kişniş, 1 çay kaşığı öğütülmüş keten tohumu, istediğiniz kadar zencefil ve limon. İçine isterseniz su isterseniz bitkisel süt ekleyip smoothi’nizi hazırlayabilirsiniz. Ben birkaç küp buz koymayı da seviyorum, oldukça fresh bir tadı oluyor.

 

Mental Temizlik Yapıyor musunuz?

Görsel: Getty Images 

 

Her gün dişlerimizi temizliyoruz, peki ya zihnimizi temizlemek için ne yapıyoruz? Hayatımızda olup bitenleri, vaktimizi nasıl değerlendirdiğimizi, nelere gereksiz vakit ayırdığımızı gözlemlemek için harika bir zamandır bahar ayları. Duygusal bir bahar temizliği yapmak için nelerin bizi aşağı çektiğini veya işimize yaramadığını, nelerin bizi yükselttiğini ve mutlu ettiğini anlamak için yazma tekniğine başvurabilirsiniz. İnançlarınız, değerleriniz, zorluklarınız, hobileriniz, hedefleriniz, ilişkileriniz, alışkanlıklarınız, sorumluluklarınız ve beklentilerinizle ilgili notlar alın. Mümkünse her başlığın altına düşünmeden aklınıza gelen ilk cümleleri yazın. Daha sonra tüm dikkatinizi o kategoriye verin, hangilerini okuyunca mutlu oluyorsunuz, hangileri sizde anksiyete ya da gerginlik yaratıyor. Hayatınızda neye ihtiyacınız ve neye ihtiyaç duymadığınıza dair bu liste yardımıyla yüzleşeceksiniz. Bu durum tespitinden sonra duygusal, manevi ve akli dolaplarınızı temizlemiş olacak ve yerlerini neyle doldurabileceğinize daha kolay karar vereceksiniz.