YAZI —

İnsan hakları, ayrımcılık ve ırkçılık konularının her zamankinden fazla gündeme geldiği bu dönemde, çocuklarla bu önemli konularda konuşmak gerektiğini öğreniyoruz. Nasıl konuşulacağı ve konuya doğru yaklaşım biçiminin ne olması ile ilgili uzman görüşü içeren detaylı yazımız yakında yayınlanacak.

Onların düşüncelerine bu hassas konularda yön vermek açısından kitaplar ve filmler de size yardımcı olabilir. Her biri dramatik sahneler ve güçlü mesajlar içeren filmler, yaşa uygun olarak seçildiğinde çocukların ayrımcılık konusunda bilinçlenmesi yolunda etkili birer araç. Bu süreçte tek başınıza ya da çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz filmleri listeledik.

Ufak bir not, filmlerin yaş grupları Common Sense Media yönergelerinden alındı. Dilerseniz filmleri önce kendiniz izleyerek çocuğunuza izletip izletmeyeceğiniz konusunda karar verebilirsiniz. 

 

Bülbülü Öldürmek / To Kill A Mockingbird, 1962

12+

Harper Lee’nin efsanevi romanından beyazperdeye uyarlanan sinema klasiği, ırkçılığa dair çok güçlü mesajlar veriyor. Film, Büyük Buhran’ın hüküm sürdüğü 1930’lar Amerika’sında beyaz bir kadına tecavüz suçuyla tutuklanan siyah bir gencin avukatlığını üstlenen avukat Atticus Finch’in hikayesini,  oğlu Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

Dikkat! Filmin unutulmaz duruşma sahnesinde tecavüz olayına dair detaylara yer veriliyor.

 

Sounder, 1972

12+

William H. Armstrong’un romanından beyazperdeye uyarlanan film, 1930’ların Büyük Buhran döneminde ABD’nin güneyindeki Louisiana’da geçiyor. Yoksulluk içinde yaşayan siyahi Morgan ailesinin babası yemek çalma suçlamasıyla hapse atılınca ailenin büyük oğlunu zor günler bekliyor.

Dikkat! Filmde hikayenin bağlamı gereği ırkçı söylemlerle birlikte küfür de var. Kısa ama etkili şiddet sahnelerine de hazırlıklı olun.

 

Mor Yıllar / The Color Purple, 1985

14+

Alice Walker’ın ödüllü romanından esinlenen 1900’lerin başında siyahi bir kız olan Celie’nin önce babası ve sonra diğer erkekler tarafından uğradığı istismara odaklanıyor. Steven Spielberg’in yönettiği, Danny Glover, Whoopi Goldberg ve Oprah Winfrey’in başrolleri paylaştığı film, cinsiyet ve ırk ayrımcılığına dair güçlü mesajlar veriyor.  

Dikkat!  Filmde şiddet ve cinsel istismar temalı sahneler bulunuyor.  

 

Schindler’in Listesi / Schindler’s List, 1993

15+

Steven Spielberg’in yedi Oscar ödüllü başyapıtı, II. Dünya Savaşı döneminde Alman işadamı Oskar Schindler’in Polonya’daki fabrikasında Yahudi işçileri çalıştırarak hayatlarını kurtarmasını konu ediniyor. Defalarca izlenesi bu film, Nazilerin uyguladığı soykırıma ışık tutuyor.

Dikkat! Film, dramatik hikayesi gereği cinayet, işkence görüntüleri içeriyor. Aynı zamanda filmde alkol ile sigara kullanımının yanı sıra cinsellik içeren sahneler de mevcut.

 

Muhteşem Münazaracılar / The Great Debaters, 2007

13+

Yapımcılığını Oprah Winfrey’nin üstlendiği ve Denzel Washington’ın hem yönettiği hem de başrolü üstlendiği The Great Debaters da gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmler arasında. 1930’lu yıllarda Teksas'taki Wiley College'de profesör olan Melvin B. Tolson, eğitim eşitliğinden yararlanamayan siyahi öğrenciler için bir münazara takımı kuruyor. Takım, zamanla ulusal çapta başarıya ve üne ulaşıyor.

Dikkat! Filmde kanlı dövüş sahneleriyle birlikte birtakım ayrımcı söylemler ve küfür içeren replikler var.

 

Onur / Pride, 2007

12+

Gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan Pride, Afro-Amerikan bir yüzme eğitmeni Jim Ellis’in tamamen siyahi gençlerden oluşan bir yüzme takımı kurmasını anlatıyor. Ellis “sorunlu” addedilen gençleri karşılaşmalara hazırlarken ırkçılıkla sıkı bir mücadele vermesi gerekiyor. 

Dikkat! Filmde alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımına ilişkin sahneler ile bolca ayrımcı dil ve küfür var.

 

12 Yıllık Esaret / 12 Years A Slave, 2013

15+

Yayınlandığı dönem büyük yankı getiren film, New York’ta yaşarken bir iş için Washington’a giden ve burada esir alınıp köleliğe zorlanan bir adamın hikayesini anlatıyor. Filmin esin kaynağı, köleliğin yaygın olduğu 1850’lerde Solomon Northup’un başından geçenleri kaleme aldığı kitap. Yani inanması zor olsa da gerçek bir hikayeye tanık olacaksınız.

Dikkat! Filmde ağır şiddet görüntüleri var ve yer yer sert bir dil kullanılıyor.

 

Özgürlük Yürüyüşü / Selma, 2014

13+

Film, 1965’te insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr. tarafından Alabama’nın Selma kentinden eyalet başkentine uzanan 87 kilometrelik yol üzerinde düzenlenen üç yürüyüşe odaklanıyor. 20. yüzyıl tarihine damga vuran kitlesel olaylar arasında sayılan yürüyüşler sırasında yaşananlar ve kamuoyunda yarattığı etkinin beyazperdedeki yansıması Selma’ya En İyi Film dalında Oscar adaylığı da getirdi.   

Dikkat! Protestoculara uygulanan şiddete dair rahatsız edici görüntüler, küfür de içeren sert bir dil filmde karşılaşacaklarınız arasında.

 

Gizli Sayılar / Hidden Figures, 2016

10+

Hidden Figures, 1950’lerde ve 1960’larda NASA için “insan bilgisayar” olarak çalışan üç Afro-Amerikan kadının gerçek hikayesinden ilham alıyor. Dorothy Vaughn, Mary Jackson ve Katherine Johnson, yaptıkları ince mühendislik hesaplamalarıyla uzay operasyonlarını başarıya ulaştırıyor. Film, hem cinsiyete hem de ırka dair ayrımcılığa bir meydan okuma niteliğinde.

Dikkat! Filmde az miktarda öpüşme ve flört sahnelerinin yanı sıra küçük çaplı küfürler var.

 

13. Madde / 13th, 2016

16+

13th, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki cezaevi sistemi üzerinden ülkedeki ırka dayalı eşitsizlikleri mercek altına alan bir belgesel. Oldukça dramatik görüntülerle ve aktivistlerden akademisyenlere, siyasetçilerden eski mahkumlara pek çok farklı kesimden isimlerin röportajlarıyla zenginleşen yapım, adeta ırkçılığa dair eğitici bir materyal niteliğinde.

Dikkat! Belgesel, doğası gereği şiddet görüntüleri ve sert bir dil içeriyor.

 

Sessiz Kalma / The Hate U Give, 2018

13+

The Hate U Give,  Angie Thomas’ın ödüllü kitabından sinemaya uyarlandı. Filmde yoksul bir bölgede büyüyen 16 yaşındaki Starr, en yakın arkadaşı Khalil’in polis cinayetine kurban gitmesine tanık oluyor. Cinayetin peşini bırakması için baskılara maruz kalan Starr, susmaya hiç niyetli değil.

Dikkat! Polis ve protestocular arasındaki çatışma görüntüleri, son derece gerçekçi. Filmde ergenlerin seksle ilgili konuşmalarının yanı sıra alkol kullanımı ve uyuşturucu satışına ilişkin sahneler de var.

 

Tavşan Jojo / Jojo Rabbit, 2019

13+

Satirik komedi türünde filmleriyle tanınan yönetmen Taika Waititi’nin özgün üslubuyla hayat verdiği Jojo Rabbit; II. Dünya Savaşı’nın son aylarında, Almanya’da geçiyor. 10 yaşındaki Jojo, Hitler’in etkisi altına girmişken annesi Rosie, yaşanan vahşete karşı duruyor ve evinde Elsa isimli Yahudi genç kızı saklıyor.

Dikkat! Filmde ölü bedenler, makineli silah kullanan çocuklar, sevilen bir karakterin ölümü gibi travmatik olabilecek unsurlar mevcut.