YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Petitmag ortaklarından Aslı Alpagut ikinci kızı Selin (4 aylık) için ilk aylarda en sık kullandığı ürünleri anlatıyor... 

 

TAMANY WINDSABLE KREM

İlk haftalardan itibaren, özellikle 2-10. haftalar arasında Selin çok gazlıydı. Onun rahatlatmasına yardımcı olmak adına en sık kullandığım ürünlerden biri Selin bir buçuk aylıkken evimize gelen yenidoğan hemşiresinin tavsiyesiyle aldığımız bu Tamany Windsable krem oldu. Günde bir defa, akşamları banyo sonrası göbek çevrisine az miktarda sürüp masaj yapıyorduk. Yaptığım çoğu şeyi yanında, zerdeçal bazlı bu kremin de Selin'in şiddetli geçen gazlı dönemine faydası olduğunu düşünüyorum. Kullanmadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Yurtdışından krem getiren eczanelerden temin edebilirsiniz.

 

BIBS EMZİK

Selin üç haftalık olduğunda sadece uyurken vermek üzere emzik kullanmaya başladık. Birçok farklı markanın emziğini denedik ancak Selin’in en severek kullandığı emzik Bibs oldu. Doğal kauçuk ucu ve zararlı maddeler içermemesi sebebiyle güvenle kullanıyorum.

 

SOUNDBUB BEYAZ GÜRÜLTÜ OYUNCAĞI VE BABY SHUSHER

Selin'in hastane çantasına koyduğum ve doğduğu ilk günden itibaren kullandığım beyaz gürültü oyuncağı Selin'in sakinleşmesine ve uykuya daha kolay dalmasına yardımcı oluyor. Marka gözetmeksizin, farklı sesler çıkaran bir beyaz gürültü oyuncağı edinmekte bence fayda var. Biz Soundbub markasının oyuncağını kullanıyoruz.

Beyaz gürültü oyuncağı dışında, “pış pış” sesi çıkaran Baby Shusher da müthiş fayda sağlıyor. Her ikisi de Selin doğduğundan beri her gün kullandığımız eşyaların başında geliyor. 

 

MUSTELA KÖPÜK ŞAMPUAN, STELOTEPIA KREM  VE BEBEK YAĞI

Mustela’nın tüm ürünlerini hem Lalin hem de Selin için güvenle kullanıyorum. Özellikle ilk aylar boyunca banyoları daha pratik yapabilmek adına kolay durulanan köpük şampuan hayat kurtarıyor. Kolay durulandığı için Selin'i banyodan çabuk çıkarmamız gereken durumlarda hem pratik oluyor, hem de yenidoğan döneminde oluşabilecek konak problemini de minimuma indiriyor.

Çok alerjik olan Selin için her banyo sonrası atopik ciltlere özel Mustela Stelatopia kremi, haftada bir kez de krem yerine Mustela'nın bebek yağını kullanıyorum. Krem hafif yapısıyla çok güzel nemlendiriyor ve çabucak emiliyor. Bebek yağı ise yenidoğan cildinde zaman zaman oluşan kuruluklara çok iyi geliyor.

 

BABYBJÖRN BLISS ANA KUCAĞI

Hamileliğimde Selin için almam gerekenlerin listesini yaparken ana kucağı konusunu araştırmış ve Babybjörn Bliss'de karar kılmıştım. Gerçekten de ilk haftalardan itibaren kullandığım bu ana kucağını doğum yapacak herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. Kısa uykular için, uyanık olduğu zamanları değerlendirmek ve Lalin'in de okulunun yaz tatilinde olduğu şu aylarda kollarımı kısa süreliğine boşa çıkarabilmek için harika bir alternatif oldu. Hem evin içinde kolayca her yere taşınıyor, hem de pil veya priz gibi bir şeye bağlı olmadan hafif hafif sallanıyor. En güzel özelliği ise bence farklı eğimlere ayarlanabilmesi, böylece uyku için daha yatay, oyun ve aktivite için daha dik bir pozisyonda kullanabiliyorsunuz. 

 

MOTHERCARE BİBERON SAKLAMA / BEBEK BAKIM KUTUSU

Biberonları ve emzikleri toplu olarak kapalı bir yerde steril tutmak bence çok önemli. Lalin zamanında aldığım bu bakım kutusu sayesinde sterilizatörden çıkardığım biberon, emzik gibi tüm gereçleri bu kutu içersinde düzenli ve temiz bir şekilde saklayabiliyorum. Gerektiğinde hepsini evin farklı odalarına taşıyabiliyoruz. Bu bebek bakım kutularını bebeğin banyo ve temizlik ürünlerini saklamak için de tercih edebilirsiniz. 

Ben Lalin için yaklaşık dört sene önce Mothercare mağazasından almıştım ancak şuan araştırdığım kadarıyla yabancı sitelerde bulunabiliyor.

 

JELLYCAT YUMUŞAK KİTAPLAR

Selin neredeyse doğduğundan beri uyanık olduğu zamanlar için bu kitapları hep göreceği bir yerlerde tutuyorum. Bazen yatağında kendi kendine vakit geçirirken göreceği hizada yatağın kenarına bağlıyorum, bazen de ana kucağında veya pusetteyken ayağının altına koyuyorum; ayaklarını hareket ettirdikçe çıkan hışırtı sesine bayılıyor. Hem evde hem dışarda kullanmak ve bebeği oyalamak için bu yumuşak kitaplar güvenli ve eğlenceli bir oyuncak. Ben Selin'in hem bakım çantasında hem de pusetinde mutlaka bir tane bulunduruyorum. Büyüdükçe kitaptaki farklı dokular, renkler ve hayvanlar da ilgisini çekecek ve uzun süre daha bu kitapları kullanabileceğiz. 

 

BOON KURUTUCU VE BOON SİLİKON FIRÇA

Biberonları her kullanımdan sonra güzelce yıkadıktan sonra bu kurutucuda bekletiyor, steril makinesi için yeterli sayıya ulaştığımda makineye koyup steril edip bakım kutuma alıyorum. Farklı dal çeşitleriyle emzik, pompa parçaları gibi malzemeleri yıkayıp kurutabilirsiniz.

Ben sünger kullanmak yerine biberonları da Boon’un silikon fırçasıyla temizliyorum ve her açıdan çok daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Hem süngerlere kıyasla çok daha uzun süre dayanıyor hem de bulaşık makinasında temizlenebiliyor. 

 

ADEN ANAIS OMUZ BEZLERİ

Birçok farklı amaç için kullanabileceğiniz Aden Anais omuz bezleri kendinden oyuk kesimiyle omuzda çok rahat duruyor. Ben bu bezleri hem Selin'in gazını çıkaracağım zaman omuzuma koyarak, hem de beslerken tenimin sıcaklığıyla kafasını terletmemek adına koluma koyarak kullanıyorum.

Kalitesi harika olan bu omuz bezlerini (kullanım talimatlarına uyduğunuz müddetçe) gerçekten çok uzun seneler kullanabiliyorsunuz (katı gıdaya geçtikten sonra da yine birçok amaca hizmet edebiliyor).

 

PETIT GÜNLÜK

Gecelerin gündüzlere karıştığı, yorucu bir tempoda geçirdiğimiz ilk ayların kurtarıcı ürünlerinden biri de Petit Günlük oldu! Bir saat önce ne yaptığımı hatırlamakta zorluk çektiğim bu dönemde Petit Günlük elim ayağım oldu diyebilirim. Çok büyük bir heyecanla, annelerin ilk aylar hayatını kolaylaştıracağını hayal ederek hazırladığımız bu defteri bizzat kullanmak ve müthiş faydasını görmek bana çok büyük bir keyif verdi. Selin’in tüm beslenmelerini, uykularını ve kabızlık yaşadığı için tüm kaka rutinini bu defter üzerinden yazarak takip ediyorum. Böylece en son ne zaman kaç cc içmişti, kaç gün önce kaka yapmıştı gibi soruları geriye dönerek kolayca kontrol edebiliyorum.

 

SKIP HOP BEBEK BAKIM ÇANTASI

Bu Skip Hop bebek bakım çantası büyük kızım Lalin (4) için de kullandığım çantaydı. Oldukça sağlam ve hafif, çok sayıda bölmesi ile çok kullanışlı ve kolay temizleniyor olduğundan yeni bir çanta bakmaya gerek duymadan aynısını kullanmaya devam ediyorum (dayanıklı ve kullanışlı bebek ürünlerinin çocuktan çocuğa geçmesi kadar rahatlatıcı bir şey yok!).

Çantanın içinden kolay organizasyon yapabilmeniz için iki tane küçük fermuarlı çanta daha çıkıyor. Hem Selin'in tüm eşyalarını, hem Lalin için yanıma alacağım yedek kıyafetleri koyabileceğim kadar da geniş. 

 

SKIP HOP PRONTO ALT AÇMA ÇANTASI

Bebek bakım çantamızda kullanmak üzere Skip Hop’un alt açma minderine dönüşen bu alt değiştirme çantasını da aldım. Bu katlanan çantanın içindeki fermuarlı gözlere bez, pişik kremi, küçük bir el dezenfektanı gibi bez değişim için ihtiyacım olan her şeyi yerleştirebiliyorum. Çantanın içinden bir de kendine ait bir ıslak mendil kutusu çıkıyor, ıslak mendilleri de onun içine koyuyorum. Böylece bez değişimi için bebek bakım çantamızdan pratik bir şekilde sadece bu çantayı alarak alt değiştirmeye gidebiliyorum. Bu çanta ayrıca dilerseniz pusete de takılıyor. 

 

BABY BJÖRN ONE KANGURU

Selin üç haftalık olduğunda özellikle Lalin'le birlikte dışarı çıkacağımız zamanlar için kanguru kullanmaya başladık. Lalin ile beraber parka giderken veya yürüyüş yaparken Selin’i Baby Björn'de taşıyorum ve çok rahat ediyorum.

 

MAMAJOO 5 İŞLEVLİ KURUTMALI STERİLİZATÖR

Lalin'in bebekliğinde olmayan kurutuculu sterilizatörleri benden sonra doğum yapan birçok arkadaşımdan duyuyordum. Araştırmalarımdan sonra Selin için Mamajoo marka kurutmalı sterilizatörü almaya karar verdim ve çok memnun kaldım. İç haznesi oldukça geniş ve kurutma özelliği bence gerçekten hayat kurtarıyor. Sterilizatörden çıkan kupkuru biberonu kullanıma hazır hale getirip, steril halde biberon kutusuna yerleştiriyorum.

 

CHICCO CUDDLE & BUBBLE KÜVET

Chicco’nun bu ayaklı küveti eğer banyoda yeterli yeriniz varsa oldukça kullanışlı (yer sıkıntınız varsa Stokke'nin katlanır Flexi küvetini tavsiye ederim). Bebeğinizi banyodan çıkardıktan sonra oda değiştirmeden yine banyoda giydirmek isterseniz, küvetin yanından çıkan ve küveti alt değiştirme ünitesine çeviren minder çok pratik. Aynı zamanda küvetin altındaki saklama alanına da banyo için ihtiyacınız olacak tüm oyuncak, şampuan gibi eşyaları kolayca yerleştirebilirsiniz.