YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Alt değiştirme veya bakım ünitesi olarak adlandırılan, bebek odalarının olmazsa olmazı diyebileceğimiz bu masalar bebeklerin sadece altını değiştirmek için kullandığımız yerler değil. Onları banyodan sonra giydirmek, sabahları günlük bakımını yapmak, ilacını, vitaminini vermek, kremlemek ve birçok farklı bakım ihtiyacını gidermek için kullandığımız, boyları ve kullanım şekilleri sayesinde bizi zorlamadan bebeğimize yakın olmamızı sağlayan mobilyalar.

Her gün farklı sebeplerle sıkça kullandığımız bu alt değiştirme ünitesini pratik hale getirmek için ihtiyacımız olabilecek tüm ürünleri elimizin altında olacak şekilde düzenlemek bence çok önemli.

Benim Selin'in alt değiştirme ve bakım zamanlarını kolaylaştırmak, ihtiyacım olan durumlarda yer değişikliği yapmadan aradığım ürünlere ulaşmak için alt değiştirme masamızda ve yakınlarımda tuttuğum faydalı ürünleri aşağıda görebilirsiniz.

 

SU GEÇİRMEZ ALT DEĞİŞTİRME MİNDERİ

Selin'in güvenliği ve rahatlığı için kolay temizlenebilen, kenarları yükseltilmiş, su geçirmez bir alt değiştirme matı bakım ünitemizin olmazsa olmazlarından. Ben büyük kızım Lalin için beş sene önce aldığım bir matı kullanıyorum. Üzerinde pamuklu bir kılıfı var ve içindeki sünger su geçirmiyor, bu da herhangi bir sıvı kazasında sadece kılıfı yıkayarak temizleme imkanı sunuyor ve işimi çok kolaylaştırıyor. Selin'in odasındaki bu mata benzer Done by Deer markasının pamuklu kılıflı su geçirmez matını da tercih edebilirsiniz.  

BEBEK BEZİ VE ISLAK MENDİL

Selin çok alerjik bir bebek ve cildi ekstra hassas. Bu yüzden doğru bezi ve bakım    ürünlerini kullanmak bizim için çok önemli. Denediklerim arasında en memnun kaldığım içinde sentetik maddeler bulunmayan Seventh Generation marka bezler oldu. Hem Selin’in cildini hiç tahriş etmedi hem de emiciliği gayet güçlü. Alt değiştirme masamızın demirbaşlarından bir diğeri ise Seventh Generation katkısız ıslak mendiller. Normalde Selin’in altını temizlemek için cam bir kavanozda sıcak suyla hazırladığımız kare ıslak pamukları kullanıyoruz ancak ıslak mendil acil yardımcım olarak her zaman masada.  

 

KULLAN-AT ALT DEĞİŞTİRME ÖRTÜLERİ

Alt değiştirme sırasında kazalar yaşamak çok olağan. Sürekli kılıf değiştirmek veya kazaları temizlemekle uğraşmak yerine özellikle ilk haftalar kullan-at alt değiştirme örtülerinden kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Ben de kirlendiğinde kolayca değişim yapabildiğim için kullan at alt açma örtülerinden birkaç tane Selin'in masasının altındaki sepetlerde bulunduruyorum.

NEMLENDİRİCİ KREM VE BEBEK BAKIM YAĞI

Selin’in alerjik ve hassas cildini nemli tutmak bizim için çok önemli. Bunun için Mustela’nın Stelitopia kremini ve bakım yağını dönüşümlü olarak kullanıyorum. Genellikle rutinimiz iki gün krem ve bir gün yağ şeklinde. Kremi ekstra hassas dönemlerde günde birden fazla kez kullandığımız da oluyor.

 

PİŞİK ÖNLEYİCİ KREMLER

Selin’in kasıklarında veya poposunda kızarıklıklar olduğunda Bephantol pişik önleyici krem kullanıyorum eğer geçmezse de tercihimi Sudokrem’den yana kullanıyorum.

KAYNAR SUYLA HAZIRLANMIŞ TEMİZLİK PAMUKLARI

Selin'in altını değiştirirken evde kendimiz önceden hazırladığımız ıslak kare pamukları kullanıyoruz. Kare pamukları üst üste dizdikten sonra üzerlerine kaynar su döküyorum ve sonrasında sıkarak fazla sularını alıp ağzı kapaklı cam bir saklama kabına koyuyorum. Genelde 1-2 gün yetecek kadar hazırlayıp bittikçe yeniliyorum.

 

BURUN ASPİRATÖRÜ VE SERUM FİZYOLOJİK

Serum fizyolojik sık kullandığımız bir ürün. Evde okula giden büyük bir ablası olduğu için Selin’in hasta olma ihtimali biraz daha fazla. Her sabah burnuna birer damla serum fizyolojik damlatarak temiz tutmaya çalışıyoruz. Eğer şiddetli bir akıntısı varsa uyku öncesi gibi durumlarda Otribebe ile burun temizliği yapıyoruz. Otribebe sık kullanılması önerilen bir ürün değil, dolayısıyla çok gerekmedikçe sadece serum fizyolojik ile burun akıntılarını azaltmayı bekliyoruz.

SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

Selin’in saç bakımı için hem kıl fırça hem de tarak kullanıyorum. Minik düğüm olan yerleri Chicco yeni doğan setinin içindeki tarak yardımıyla açıyorum, genel taramayı da yine aynı setin yumuşak kıl fırçası ile yapıyorum. Yeni doğan dönemindeki saçları şu sıralar çok döküldüğü için saçlarını daha sık taramaya özen gösteriyorum.

TIRNAK BAKIM SETİ

Alt değiştirme ünitemiz Selin’in genel bakım işlerini de hızlıca halledebildiğim bir yer. Elimin altında her zaman tırnak makası ve törpü bulunuyor. Bebeklerin tırnakları çok çabuk uzuyor ve yüzlerini çizmemeleri adına sık sık kontrol etmek en doğrusu. 

MÜSLİN ÖRTÜLER

Alt değiştirme ünitemizde mutlaka bulundurduğum diğer bir ürün ise küçük boy müslin bezler. Alt değiştirirken Selin'in poposunu kurulamak, vitamin verirken dökülürse silmek gibi birçok farklı amaç için kullandığım müslinlerden hemen ulaşabildiğim bir yerde birkaç tane bulunduruyorum. 

GÜNLÜK VİTAMİNLER

Selin’in günlük düzenli kullandığımız vitaminleri de alt değiştirme masamızda kolayca ulaşabileceğim bir sepette duruyor. Böylece her sabah güne başlarken Selin'in altını değiştirip giydirirken kafasını elimle biraz yükselterek alt değiştirme minderimizde vitaminlerini de veriyorum.

EL DEZENFEKTANI

El dezenfektanı biz büyükler için odanın bir kenarında her zaman olmalı. Ben dışarıdan geldiğimde veya Lalin'in hasta olduğu zamanlarda Selin’in bakımıyla ilgili bir işlem yapmadan önce ve sonrasında elimi dezenfekte etmeyi tercih ediyorum.

SAAT VE TERMOMETRE

Saati ve odanın ısısını gösteren Weewell nem sıcaklık ölçer saat her zaman alt değiştirme masamızın üzerinde. Tepesine basıldığında yanan bir ışığı olduğu için gece kullanırken de çok faydalı oluyor.

GECE LAMBASI

Akşam banyo sonrası veya gece alt değiştirmek gerektiği zaman tüm ışıkları açmak yerine ihtiyacı karşılayacak kadar küçük bir ışık sağlayan bir gece lambası işinizi çok kolaylaştırır. Özellikle bebeğinizin odasındaki aydınlatma ayarlı kısıcı (dimmer) özellikli değilse alacağınız ufak bir gece lambası bu tip durumlarda hayat kurtarıcı olacaktır.

OYUNCAKLAR VE EMZİKLER

Bebekler alt değiştirme veya banyo sonrası bakım zamanından hoşlanmayabiliyorlar. Bu durumlarda elinizin altında bebeğinizin ilgisini çekecek bir oyuncak, diş kaşıyıcı veya emzik olması çok önemli. Bizim masamızda da Selin'in emziklerinden ve sevdiği oyuncaklardan birkaç tane tuttuğum ufak bir sepet var.

KİRLİ SEPETİ VE BEZ KOVASI

Bebeğinizi çoğunlukla bu alt değiştirme masasında giydirip soyacağınız için kirli sepetinizin yakınlarda olmasında fayda var. Ben az yer kapladığı için Zara Home'un içi kumaş astarlı katlanabilir kirli sepetini kullanıyorum. Eğer odada yeterli yeriniz varsa, kokuyu hapseden bebek bezi kovalarından da kullanabilirsiniz. 

BEŞİK YANI VEYA DUVARA ASILAN ORGANIZER

Eğer alt değiştirme masanızda yeterince yer yoksa duvara asılan veya beşiğe bağlanabilen düzenleyiciler işinizi görebilir. Birçok cebi olan bu düzenleyiciler yerden tasarruf etmek ve tüm ürünleri düzenli bir şekilde yerleştirmek için ideal. Bebeğiniz büyüdüğünde beşik yanından kaldırıp duvara asarak da kullanabilirsiniz.

DÜZENLEYİCİ SEPETLER VE KUTULAR 

Bebekli hayatta en önemli şeylerden biri de bence pratik ve düzenli olmak. Dolayısıyla alt değiştirme masanızı da size uyan en düzenli şekilde organize etmek, hızlı olabilmek ve aradıklarınızı kolayca bulabilmeniz açısından oldukça önemli. Ben farklı ürünleri kendime göre kategorize ederek kutu ve sepetler içinde organize ediyorum. Bu şekilde hem ürünler bir arada daha düzgün duruyor hem de aradıklarımı kolayca bulup tekrar yerine yerleştirebiliyorum. Egg Project'in kanvas yumuşak sepetlerini bakım ürünlerini düzenlemek için ve Zara Home'un tel sepetlerini bezler için kullanıyorum.