YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

Güneşin güzel yüzünü göstermesiyle birlikte tüm ailece daha fazla dışarıya çıkma, günün büyük kısmını parklarda, bahçelerde geçirme zamanımız geldi. D vitaminiyle aşk tazelediğimiz bahar ve yaz aylarında çocukların eğlenceye doymasını sağlayan, bu sırada gelişimlerine de katkıda bulunan en güzel açık hava oyuncaklarını listeledik. Haydi dışarıya!    

 

UÇURTMA

Çocukluklarında uçurtmayla tanışmış olanlar, uçurtma yapmanın ve sonrasında o uçurtmayı gökyüzünde süzülürken görmenin ne büyük bir zevk olduğun bilirler. Bahar ayları uçurtma uçurmak için en güzel zaman. Bir hafta sonu uçurtmanızı yapın (ya da satın alın), en yakın sahile koşun ve ailece güzel bir günün tadını çıkarın. Dilerseniz Uçurtma Müzesi’ndeki atölyelere katılarak uçurtma yapımının inceliklerini öğrenebilirsiniz.

 

SPOR OYUNCAKLARI

Çocukların bitmek bilmeyen enerjilerini atmalarının en iyi yolu, bol bol fiziksel egzersiz yapmaları. Parka gittiğinizde, sahilde yürüyüşe çıktığınızda, piknik yaparken yanınızdan çocukların severek oynayacağı spor oyuncaklarını eksik etmeyin. 

 

KUM - SU MASASI

Suyla ve kumla oynamanın çocukları adeta hipnotize ettiği malum; bu müthiş ikili uzun saatler boyunca bıkmadan, sıkılmadan oynadıkları nadir şeyler arasında. Çocukların kum ve su ile doyasıya oynamaları için özel olarak tasarlanan masalar, duyusal gelişimi de destekliyor. 

 

BAHÇE OYUNCAKLARI

Çocuklar toprakla oynamanın keyfine erkenden varsınlar, kendi mahsullerini yetiştiren küçük bahçıvanlar olsunlar… Küçücük de olsa bir bahçeniz varsa ya da balkonunuzda, terasınızda ufaktan da olsa saksıda tarım faaliyetlerine girişiyorsanız bahçe oyuncakları sayesinde çocuğunuzu da bu uğraşınıza dahil edebilirsiniz.

 

SCOOTER

Fiziksel aktiviteyi artıran, denge kurma yetisini, ince ve kaba motor gelişimini destekleyen, öz güven ve bağımsızlık duygularını geliştiren scooter modelleri, çocukların en sevdikleri oyuncaklar arasında.

Her çocuğun gelişimi farklı olsa da dengeli bir şekilde yürüyebilen çocuklar, scooter kullanmaya başlayabileceği söyleniyor. Bu da genellikle 2-3 yaş civarına denk geliyor. Scooter kullanmanın bisiklet sürmeyi öğrenmeyi de kolaylaştırdığı düşünülüyor.

Scooter’a başlarken farklı yaş gruplarına adapte edilebilen modelleri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşı küçükse ve ilk defa scooter sürecekse üç tekerlekli modeller daha ideal birer seçim olabilir. İlerleyen zamanlarda iki tekerlekli scooter modellerine de geçebilirsiniz. Tabii, bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezi scooter’lerı kullanırken kask, dizlik, dirseklik gibi güvenlik önlemlerini almanın çok önemli olduğunu da hatırlatalım.    

 

OYUN EVİ

Bahçeniz ya da terasınız varsa çocukların çok uzun süre keyifle oynadığı oyun evlerine yatırım yapabilirsiniz. Rol oyunları için harika bir ortam sunan oyun evleri, çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Seçenekleriniz sadece klasik evlerden ibaret de değil, itfaiye istasyonundan rokete çocukların ilgi alanlarına göre seçilebilecek çok sayıda cazip model var. 

 

BİSİKLET

Her çocuğun ilk bisikletiyle tanışacağı an çok özeldir, bisiklet sürmeyi öğrenmek ise unutulmaz bir dönüm noktasıdır. Çocuklar için çok eğlenceli bir aktivite olan bisiklet sürmek, aynı zamanda sayısız faydayı beraberinde getiriyor. Kalp-damar sağlığını olumlu yönde destekliyor, gücü ve dengeyi geliştiriyor, kasları ve kemikleri güçlendiriyor… Ayrıca bisiklet, tüm ailenin bir arada yapabileceği harika bir aktivite.

Çocuklar, doğru modeli bulmak kaydıyla bisikletle 18 ay civarı tanışabilirler. Yürümeyi öğrenen çocuklar denge bisikleti kullanarak geleceğe sağlam bir yatırım yapabilirler. Denge bisikletlerini 6 yaşına kadar kullanmak mümkün. Tabii, yaş ilerledikçe modeller de farklılaşıyor. 2-5 yaş arası üç tekerlekli bisikletler için uygun bir dönem. 5-6 yaş civarı destek tekerlekleriyle iki tekerlekli bisikletle tanışabilirler. 6-9 yaş arası vitessiz iki tekerli bisiklet kullanabilir, 9 yaş sonrasında vitesli bisikletlere terfi edebilirler. 

 

TEBEŞİR

Kaldırımda seksek oynamak, parkta yere resimler çizmek çocukların açık havada sevdiği aktiviteler arasında. Çocuklara uygun tebeşirleri her an çantanızda taşıyarak, nereye giderseniz gidin eğlenceli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

 

BALONCUK OYUNCAKLARI

Sabun köpüğünden baloncuklarla oynamak her yaştan çocuğun sevdiği bir aktivite. Üstelik bu basit ve eğlenceli aktivite, motor becerileri ve görsel algıyı geliştirmek, el-göz koordinasyonunu güçlendirmek gibi artıları da beraberinde getiriyor. 

 

ŞİŞME HAVUZ

Denize gidemiyorlarsa şişme havuza girsinler... Sıcak havada çocukları ferahlatmanın garantili yolu, şişme havuzlar. Bahçeniz varsa geniş modellerle, balkon ya da terasta kullanacaksanız daha küçük boyutlu modellerle yaz günlerine eğlence ve serinlik katabilirsiniz. Çocukların şişme havuzu kullanırken mutlaka bir yetişkin gözetiminde olması ve enfeksiyon ihtimaline karşı suyun sık sık değiştilmesi, şişme havuz kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar.