YAZI —

Guardian gazetesinin yazarları 2018’in en iyi çocuk kitaplarını seçti. Çoğu Türkçe'ye çevrilmemiş olsa da, listede yer alan kitaplar çocuklarının kütüphanesini genişletmek isteyen anne-babalara ilham veriyor. İşte Guardian’a göre 2018’in en iyi çocuk kitapları…

 

EN İYİ RESİMLİ KİTAPLAR

Julian Is a Mermaid, Jessica Love

Julian, New York’ta yaşayan afro-Latin bir oğlan çocuğu. Bir gün büyükannesiyle evden havuza giderken metro istasyonunda denizkızları gibi rengarenk giyinmiş üç kadın görüyor. Gördüklerinden çok etkilenen Julian, kendisini bir denizkızına dönüştürmeye karar veriyor. Minimal hikayesi ve çarpıcı illüstrasyonlarıyla, çocuklara hissettikleri gibi olmalarının güzelliğini anlatan bir kitap.

 

Billy and the Beast, Nadia Shireen

Bal Ayısı Momo, Yeti ile Minik Kuş, Panço ile Monti Kasabasının Yeni Yıldızları kitapları Türkçeye çevrilen Nadia Shireen, yeni kitabında yine ilham verici bir hikaye anlatıyor. Kıvırcık saçlı, sevimli kız çocuğu Billy, zekası ve cesaretiyle ormanlıktaki arkadaşlarını korkunç yeşil canavardan kurtarıyor.

 

Good Night Stories for Rebel Girls 2, Elena Favilli & Francesca Cavallo

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabının ikincisi 2018’de raflara çıktı. Türkçeye de çevrilen yeni kitap, hayatta prenses değil kahraman olmayı seçmiş 100 kadının hikayesini anlatıyor. Agatha Christie, Audrey Hepburn, J.K. Rowling, Nefertiti, Selda Bağcan bu kadınlardan birkaçı…

 

Baby’s First Bank Heist, Jim Whalley & Stephen Collins

Evcil hayvan sahibi olabilmek için can atan ve bu mücadelesini en sonunda banka soymaya kadar götürebilen bir çocuğun hikayesi… Mizahi yönü ağır basan kitabın çizimleri detaylı çizimleriyle beğeni topluyor.

 

Dave the Lonely Monster, Anna Kemp & Sara Ogilvie

Köpekler Bale Yapmaz ve Gergedanlar Krep Yemez kitaplarıyla tanıdığımız Anna Kemp & Sara Ogilvie ikilisi bu sefer ihtiyar bir canavarın hikayesini anlatıyor. Mor canavar Dave, kasaba halkını korkutmaktan emekli olmuş, mağarasında yalnız başına örgü örerek günlerini geçiriyor. Monotonluktan sıkılan kasaba halkını eğlendirmek de yine Dave’e düşüyor.

 

The Antlered Ship, Dashka Slater & The Fan Brothers

Geyik boynuzlu gemideki hayvanlar, yedi denize yelken açıyor. Güvercin Victor gibi bazıları macera peşinde koşarken Tilki Marco aklını kurcalayan sorulara cevap arıyor: “Ağaçlar neden konuşmaz?”, “Adalar yalnızlıktan hoşlanır mı?”. Doğal yaşamı keşfe çağırırken felsefeye de pencere açan bir kitap…

 

Migration: Incredible Animal Journeys, Mike Unwin & Jenni Desmond

Kurgu dışı kategorideki bu kitap, özellikle doğaya ve hayvanlara ilgi duyan çocuklar için ideal. Yenilikçi tasarımıyla da fark yaratan kitap, çift sayfaya yayılan anlatımlarla 20 hayvanın göç hikayesini çocuklara anlatıyor.

 

EN İYİ ÇOCUK ROMANLARI

My Mum Tracy Beaker, Jacqueline Wilson 

The Story of Tracy Beaker kitabıyla doğan sıra dışı karakter Tracy Beaker, 27 yıl sonra geri döndü. İlk kitapta henüz bir çocuk olan Beaker, şimdi bekar bir anne. Yayınlandığı dönemde büyük ses getiren ilk kitabın ardından gelen ikinci kitabın ünlüler dünyası, materyal konfor ve sevgi konusunda söyleyecekleri var.

 

Twice Magic, Cressida Cowell

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? serisiyle ünlenen Cressida Cowell, hayran kitlesini daha da genişleten Büyücüler Zamanı’nın ikinci kitabını 2018’de yayınladı. Genç Büyücü Oğlan ile Savaşçı Kız, yeni kitapte ortak düşmanları kötü kalpli Kingwitch’e karşı güçlerini birleştiriyor.

 

The Lost Magician, Piers Torday

Son Yaban Sürüsü isimli kitabı Türkçeye çevrilen Piers Torday, çocuk edebiyatı cephesinde 2018’in en çok ses getiren kitaplarından birine imza attı. The Lost Magician'da C. S. Lewis'in ünlü eseri Aslan, Cadı ve Dolap'ı adeta yeniden kaleme alan Torday, savaş yorgunu kardeşlerin paralel dünyaya geçişini anlatıyor. 

 

The Last Chance Hotel, Nicki Thornton

Cinayet romanları 9 yaş üstü okurların en sevdiği türler arasında. The Last Chance Hotel de bu türün bir örneği olarak 2018'in ses getiren kitaplarından biri. The Last Chance Hotel, bir otelde gerçekleşen gizemli bir cinayete odaklanıyor. 

 

The Children of Castle Rock, Natasha Farrant

Alice'in ailesine ait ev satılıyor, ancak Alice o evi geri almak için her şeyi yapmaya hazır. Ailesi onu Stormy Loch Academy isimli yatılı okula gönderse de o sürekli okuldan kaçmanın yollarını arıyor. Bu sırada okul arkadaşlarından biri gizemli şekilde ortadan kayboluyor ve olaylar iyice karmaşık bir hal alıyor. 

 

Boy Underwater, Adam Baron

9 yaşındaki Cymbeline Igloo yüzme bilmiyor. Ancak okulun zorbası bir gün onu bir yüzme yarışına davet edince geri de kalmıyor. İnternetten nasıl yüzüleceğini araştırsa da bu tüm sınıf arkadaşlarının önünde küçük düşüyor. Bu da annesinin bir sinir krizi geçirmesini tetikliyor. Basit görünen öyküsünün ardında ruh sağlığı, aile sırları gibi derin mevzulara değinen bir roman. 

 

Big Ideas for Curious Minds: An Introduction to Philosophy, The School of Life

The School of Life'ın kurgu dışı kitabı, çocukları felsefeye davet ediyor. Esasında doğuştan filozof olan çocukların meraklarını ve soru sorma alışkanlıklarını törpülemek yerine cesaretlendirmek için ideal bir kitap.