YAZI —

İngiliz The Guardian gazetesi 2017’nin en iyi çocuk kitaplarını seçti.

İngiliz The Guardian gazetesi 2017’nin en iyi çocuk kitaplarını seçti. Farklı yaş gruplarına göre kategorilendirilen liste, çocuklarının kütüphanesine yeni kitaplar katmak isteyenler için harika bir kaynak. İşte The Guardian’a göre 2017’de yayınlanan en iyi çocuk kitapları:

0-4 YAŞ

Katinka's Tail, Judith Kerr

Hep Kitap tarafından Türkçeye kazandırılan ‘Çaya Gelen Kaplan’ın yazarı Judith Kerr’in yeni kitabı ‘Katinka’s Tail’ bembeyaz bir kedi olan Katinka’nın sıra dışı kuyruğuna odaklanıyor.

 

Pick a Pine Tree, Patricia Toht

Dört kişilik bir aile yeni yıl için bir çam ağacı alıyor, onu eve götürüyor ve süslüyorlar. Jarvis’in muhteşem illüstrasyonları eşliğinde kafiyelerle anlatılmış bir yeni yıl hikayesi.

 

 

Mopoke, Philip Bunting

Yaşadığı yerde huzuru kaçan bir baykuşun yeni bir ev arayışının hikayesini anlatan, kelime şakalarıyla dolu, görselliği zengin bir kitap Mopoke.

 

The Twelve Days of Christmas

Ünlü Noel şarkısı ’12 Days of Christmas’ illustratör Anna Wright’ın şahane çizimleriyle bir çocuk kitabına dönüştü. 

 

5-8 YAŞ

One Christmas Wish, Katherine Rundell

‘Gökyüzü Çocukları’, ‘Feo ve Kurt’ isimli romanları Türkçeye de çevrilen Katherine Rundell, bu sefer çocuklar için yazdı. Noeli bakıcısıyla evde geçiren dört yaşındaki Theo, pencereden bakarken solgun bir yıldız görür ve bir dilek dilemeye karar verir…

 

Fairy Tales, Hilary McKay

Rapunzel, Cinderella, Hansel ve Gretel gibi klasik peri masallarını yeniden yorumlayan Hillary McKay’in anlatımına Sarah Gibb’in çizimleri eşlik ediyor.

 

Pirates Magnified, David Long

Korsanların hayatını aşırı detaylı çizimlerle resmeden bu kitabın derinlerine dalmak için çocukların birer büyütece ihtiyaçları var.

 

A is for Art, Paul Thurlby

Çocukların sanatçıları, sanatta kullanılan teknikleri ve sanat akımlarını tanımaları için özenle hazırlanmış alfabetik bir rehber.

 

The Story Orchestra: The Nutcracker, Jessica Courtney-Tickle

Tchaikovsky’nin unutulmaz balesi Fındıkkıran’ın çocuk kitabı versiyonu. Clara’nın hikayesi, unutulmaz bestelerden pasajların da yer aldığı müzikal kitapla çocuklarla buluşuyor.

 

8-12 YAŞ

The World of Moominvalley, Philip Ardagh

Ünlü yazar Tove Jannson’ın İskandinavya’dan ünleri tüm dünyaya yayılan masal karakterleri Moomin’leri anlatan detaylı bir rehber.

 

Illegal, Eoin Colfer vd Andrew Donkin

12 yaşındaki Ebo, Kuzey Afrika’daki köyünden Avrupa’ya gitmek için Akdeniz üzerinde yasa dışı ve tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.

 

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, JK Rowling

Harry Potter’ın Hogwarts’taki üçüncü macerası Jim Kay’in sanatsal çizimleriyle tekrar hayat buldu.

 

The Island at the End of Everything, Kiran Milwood Hargrave

Amihan’ın yaşadığı Culion adasında herkes cüzzamlı, annesi de dahil. Burası yine de neşe dolu bir yer, ta ki acımasız güçler çocukları ailelerinden ayırmaya başlayana dek.

 

12 YAŞ ÜSTÜ

The Book of Dust Vol 1: La Belle Sauvage, Philip Pullman

Türkçeye ‘Karanlık Cevher’ ismiyle çevrilen dünyaca ünlü ‘His Dark Materials’ üçlemesinin yazarı Philip Pullman, 17 yıl sonra serinin devam üçlemesinin ilk kitabını kaleme aldı. Serinin kahramanı Lyra, zamanı geriye saran bu yeni kitapta henüz bebek.

 

Things a Bright Girl Can Do, Sally Nicholls

Üç cesur genç kızın -Evelyn, May ve Nell- 1900’lü yılların başında kadınların oy hakkı için verdikleri mücadeleyi anlatan tarihi bir roman.

 

The Hate U Give, Angie Thomas

Angie Thomas’ın ilk romanı, arkadaşı Khalil’in bir polis memuru tarafından vurulmasına tanıklık eden Starr Carter’ın bu sarsıcı olayın ardından değişen hayatını anlatıyor.

 

Satellite, Nick Lake

Uzay istasyonu Moon 2’de doğan ve büyüyen Leo, şimdi 15 yaşında ve ilk defa Dünya’ya gitmeye hazırlanıyor. Leo’nun Dünya’daki deneyimleri sıra dışı bir bilim kurgu hikayesine dönüşüyor.