YAZI —

Kayak tatili deneyimini çocuklarıyla yaşayan iki anneye favori rotalarını, buradaki lokal önerilerini ve seyahat çantalarında yer alan olmazsa olmazlarını sorduk.

ELİF KARADAYI VE FATİH (2.5) 

 

KAYAK TATİLİ İÇİN NEREYİ TERCİH ETTİNİZ?

Biz Kartalkaya'yı tercih ettik; en önemli sebebi ise İstanbul'a yakın olmasıydı. Arabayla tüm eşyalarımızı doldurup bagaj ağırlığı derdi olmadan kayağa gidebilmek bizim için büyük bir lükstü.

 

SEÇTİĞİNİZ KAYAK MERKEZİNİN ÇOCUĞUNUZ İÇİN NE GİBİ AVANTAJLARI VARDI?

Çocuk oyun alanı ve orada daima çocukların başında duran birinin olması çok büyük rahatlıktı. Ayrıca çocuk havuzunun olması, yemek büfesinde çocuklara uygun yiyeceklerin yer alması da avantajdı. Çocuk kayak kıyafetleri satan bir dükkanın olması ise unuttuğumuz ufak tefek şeyleri anında alabildiğimiz için hayat kurtarıcıydı.

 

AİLECE ORADA YAPMAKTAN EN ÇOK KEYİF ALDIĞINIZ AKTİVİTELER NE OLDU?

Hep beraber şömine başında 17:00 çayı keyfi yaptığımız anlar en keyifli saatlerimizdi. Havuzda Fatihle birlikte yüzmek ve Fatihle küçük küçük kayak denemeleri yapmak da kesinlikle çok güzeldi!

 

KAYAK TATİLİNE GİDERKEN ÇOCUĞUNUZ İÇİN YANINIZA ALDIĞINIZ VAZGEÇİLMEZ 5 PARÇA NEYDİ?

 • Dünyanın her yerindeki dağ otellerinde mutlaka bir havalandırma sıkıntısı oluyor. Gece uyurken inanılmaz bir boğaz kuruluğu yaşıyoruz. Bu durum çocuklarda daha da büyük sorun yaratıyor. O yüzden yanımıza aldıklarımızın başında nebulizatörümüz geliyor. 
 • Kayak pantolonunun altına giyilecek bir içlik takım da kayak tatilinin olmazsa olmazı. Ben Benetton'dan yurtdışında almıştım, gerçekten de çok iş gördü.

 • Bir kayak ayakkabısı şart! Ben Fatih'e Timberland bot aldım. 

 • Kayak pantolonu ve kayak montu elbette olmazsa olmazlardan! Fatih'in bu fotoğraflardaki takımı Snow Dragons markasına ait. 

 • Ver de Terre markasının kayak takımlarını çok seviyorum. Hem fiyatları makul hem de çok şık. Londra'dan bu markanın kayak pantolonunu çok uygun bir fiyata almıştım. 

 • Kask çocuk için olmazsa olmazların başında geliyor. Biz Fatih'in kaskını Quiksilver'dan aldık. 

 

GİTTİĞİNİZ YERDE FAVORİ OTELİNİZ VE RESTORANLAR HANGİLERİYDİ?

Biz Kaya Palazzo adlı oteli tercih ettik fakat Grand Kartal Otel'in yemekleri çok daha lezzetliydi. Swiss Fondü Restaurant başarılıydı. Fakat çoğunlukla kayaktan bitap düşüp otelin açık büfesinden faydalandık açıkçası.

 

KAYAK TATİLİNE GİDECEK AİLELER İÇİN TAVSİYELERİNİZ NELER?

Yanlarına mutlaka kızak gibi karda çocuklarla oyun yaratabilecek oyuncaklar almalarını öneririm. Normalde çocuklara kayak için Türkiye'de önerilen yaş dört ama mutlaka çocuğa göre farklılık gösterebilir... Dolayısıyla kayağı denemek fakat çocuklar istemiyorsa onları bu spordan soğutmamak adına üstelememek gerekiyor. 


GÖZDE İŞÇİMENLER İLE AYŞIL (9) VE AYLİN (4)

 

 

 

KAYAK TATİLİ İÇİN NEREYİ TERCİH ETTİNİZ?

Çok klasik ama Courchevel 1850. Pistler çok geniş olduğu için benim gibi çok iddialı olmayan kayakçılar için bile çok rahat. Les Trois Vallees diye adlandırılan üç vadiden birinin üzerinde bulunan otelden kayarak pek çok yere gidilebiliyorsunuz. Kasaba harika; herkese göre yapılacak sayısız aktivite alternatifi var.

 

SEÇTİĞİNİZ KAYAK MERKEZİNİN ÇOCUK İÇİN NE GİBİ AVANTAJLARI VARDI?

Courchevel 1850’de çocuklar için çok fazla aktivite mevcut. Öncelikle ESF Courchevel Kayak Okulu ve öğretmenleri son derece profesyonel ve sıcakkanlı. Otelin ski-in, ski-out olması yani pistlere direkt ulaşım çok önemli. Zaten kayak kıyafetlerini giymek pek rahat değil, bir de çocuklarla piste gitmek için kayakları taşımak büyük zorluk oluyor. O yüzden bizim için en önemlisi otelin pistlere olan konumuydu.

 

AİLECE ORADA YAPMAKTAN EN ÇOK KEYİF ALDIĞINIZ AKTİVİTELER NE OLDU?

Öncelikle en keyif aldığımız aktivite elbette ailecek kaymaktı. Çocuğunla birlikte spor yapabilmek gerçekten müthiş bir haz. Kayak haricinde de çocuklar için birçok aktivite mevcut. Bizim kızların en sevdikleri forumun içindeki bowling salonu, buz pateni, ve kasabada pony ile gezmekti. Kendim gitmemiş olmakla beraber Aquamotion’ın da çocuklara çok cazip olacağını düşünüyorum. İçeride suni bir plaj kurulmuş, dalga sörfü, çeşitli havuz aktiviteleri, dağ tırmanışı vs. yapılıyor.

 

KAYAK TATİLİNE GİDERKEN ÇOCUĞUNUZ İÇİN YANINIZA ALDIĞINIZ VAZGEÇİLMEZ 5 PARÇA NEYDİ?

 

 

 • Yanımda mutlaka bol bol içlik götürüyorum. İçlik için genellikle Odlo markasına başvuruyorum.
 • Çocukların cildini güneş ışınlarından korunmak için yanımda mutlaka güneş kremi bulunduruyorum. Bunun için spesifik bir marka söyleyemem; oradaki eczane ya da markette ne bulursam alıyorum. Aynı şekilde oradaki eczanelerde karşıma çıkan herhangi bir markanın dudak kremini alıyorum.
 • İlaç çantamız da mutlaka yanımda oluyor. İçinde de mutlaka antibiyotik, İbufen, Calpol, öksürük şurubu, Zyrtec ve termometre oluyor.
 • El ayak ısıtıcı bantları.
 • Çorap olarak diğer markalara göre arasında ciddi bir fark olduğu için Falke’yi tercih ediyorum.

 

GİTTİĞİNİZ YERDE FAVORİ OTELİNİZ VE RESTORANLAR HANGİLERİYDİ?

Yemek için favori otelimiz Alpes Hotel Pralong’a gidiyoruz. Favori restoranlarımız ise kayarken öğlen veya akşamüstü mola vermek için Le Cap Horn, akşam yemeğinden sonra animatörler ve show'larla bir gece kulübüne dönüşen La Mangeoire, iki Michelin yıldızlı bir klasik olan Chabichou ve apres ski partileri için La Folie Douce’u tercih ediyoruz.

 

KAYAK TATİLİNE GİDECEK AİLELER İÇİN TAVSİYELERİNİZ NELER?

Ailenin kayak tatilinden ne beklediği sanırım en önemli konu. Kayak tatili için büyük kızım Ayşıl kaymaya başladığından beri her sene farklı bir kayak merkezine gittik. Bunların içinde şahsen en keyif aldığım kesinlikle Courchevel 1850 oldu. Tignes Club Med de çocuklarla gidilebilecek muhteşem bir yer çünkü direkt çocuk odaklı. Öyle ki her akşam çocuk tiyatroları var ve otelin lobisi de çocuk cenneti gibi. Kayak okulu üç yaştan itibaren her seviye için çok iyi eğitim veriyor. Kahvaltıdan hemen sonra öğretmenler animatörler eşliğinde çocukları teslim alıyor ve akşamüstü ailelere teslim ediyorlar.